null

Zdrowa skóra – jak poprawnie o nią dbać?

Każdy chce mieć zdrową cerę. Choć utrzymanie skóry w dobrej kondycji nie jest trudne, konieczne są systematyczne działania. Codzienna pielęgnacja, zdrowe odżywianie się, odpowiednie nawodnienie i ochrona przed promieniowaniem UV organizmu to 4 kluczowe elementy składające się na zdrowie skóry twarzy i całego ciała. Sprawdź, dlaczego właśnie one są tak ważne. 

Zdrowa skóra jest dobrze napięta, jędrna, elastyczna, promienna i pozbawiona niedoskonałości. Ma jednolity kolor oraz bije z niej świeżość. Nie dotykają jej nieprzyjemne dolegliwości: swędzenie, pieczenie ani nadmierne złuszczanie się naskórka. Warto pamiętać, że zdrowa cera to nie tylko piękny wygląd. To przede wszystkim możliwość spełniania swojej funkcji, jaką jest ochrona przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi, a także urazami mechanicznymi i chemicznymi. Skóra bierze także udział w gospodarce wodno-elektrolitowej oraz może odbierać bodźce ze środowiska, które są następnie przekazywane do odpowiednich ośrodków w mózgu.

Codzienna pielęgnacja skóry

Zdrowa skóra jest przede wszystkim zadbana. Bez codziennej pielęgnacji żadne inne działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Podstawowe działania pielęgnacyjne to oczyszczanie i nawilżanie.


Oczyszczanie skóry pozwala pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. Należy je wykonywać codziennie rano i wieczorem (oraz gdy zajdzie taka potrzeba, np. po basenie). Do pielęgnacji trzeba użyć delikatnego kosmetyku, np. Cetaphil lekka pianka do mycia oraz letniej wody. Nie zaleca się stosowania myjek ani gąbek, ponieważ są one źródłem drobnoustrojów.


Drugą czynnością ważną dla zdrowia cery jest jej nawilżanie. Dzięki niemu możliwe jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry, a także dostarczenie jej substancji regenerujących i ochronnych. Tę czynność również trzeba powtarzać rano i wieczorem stosując, np. Cetaphil PS lipoaktywny krem nawilżający.


Zobacz: Jak przywrócić jędrność skóry po odchudzaniu?

Zdrowe odżywianie się

Skóra potrzebuje witamin i minerałów, aby móc odpowiednio funkcjonować. Substancje odżywcze powinny być dostarczane przede wszystkim wraz z pożywieniem, dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na swoją dietę. Dla zdrowia skóry dobre są:

  • witamina A (m.in. w marchwi, jajach, rybach, szpinaku, sałacie),
  • witamina C (m.in. w truskawkach, malinach, cytrusach, papryce, pietruszce),
  • witamina E (m.in. w produktach zbożowych, jajach, orzechach, olejach roślinnych),
  • witamina D (m.in. w rybach, olejach roślinnych),
  • miedź (głównie w nasionach i orzechach),
  • cynk (m.in. w jajach, ryżu, soczewicy).


Dieta powinna być różnorodna – na talerzu muszą znaleźć się produkty ze wszystkich grup żywnościowych. Dzięki temu dania są nie tylko smaczne, ale dostarczają też wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Zdrowa cera zależy także od nawodnienia organizmu. Warto pamiętać, że woda jest w dużej mierze magazynowana w skórze. Dzięki niej mogą zachodzić wszystkie procesy metaboliczne w komórkach skóry. Gdy jest jej za mało, pojawiają się różnego rodzaju zaburzenia. Ich objawem są: nadmierne przesuszenie naskórka, utrata jędrności, zwiększona podatność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, świąd.


Spożywanie odpowiedniej ilości wody każdego dnia pozwala zwiększyć nawilżenie skóry, a tym samym zapewnić jej zdrowie. Zalecane jest, aby wypijać 30 ml wody na każdy kg masy ciała. Inne zalecenia mówią o piciu przynajmniej 2 litrów wody dziennie. Warto jednak pamiętać, że jest to minimalna ilość. W upalne dni, przy pracy fizycznej lub przy uprawianiu sportu konieczne jest picie nawet 3–5 litrów wody.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Promieniowanie ultrafioletowe jest bardzo szkodliwe dla skóry. Powoduje uszkodzenie jej komórek, może wywołać oparzenie, a przy częstej i długotrwałej ekspozycji zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry. Jego źródłem jest światło słoneczne, ale mogą je emitować także lampy (np. na solarium).


Przed promieniowaniem ultrafioletowym można się skutecznie chronić. Podstawą są kremy, które zawierają filtr UV, np. Cetaphil PRO Oil Control krem nawilżająco-matujący SPF30. Należy je stosować nie tylko latem, ale w każdej porze roku. Warto ponadto zakrywać skórę ubraniem i unikać przebywania na zewnątrz w godzinach o największej aktywności słońca (11–15). Nie powinno się też korzystać z solarium.

Zdrowa skóra – o czym jeszcze warto pamiętać?

Należy pamiętać, że zdrowa skóra zależy od jakości kosmetyków używanych do jej pielęgnacji. Warto stawiać na preparaty należące do grupy dermokosmetyków. Są one bezpieczne i pozbawione składników, które stwarzają duże ryzyko podrażnienia lub alergii.


Nie można ponadto bagatelizować różnego rodzaju objawów skórnych. Pojawienie się wysypki, nadmierne złuszczanie się naskórka, świąd lub znaczne pogorszenie się stanu cery należy skonsultować z dermatologiem. Zaniechanie leczenia może mieć przykre konsekwencje.