Zaskórniki zamknięte to wykwity powstałe na skutek zablokowania gruczołów łojowych. Osoba, która się z nimi zmaga, cierpi na jedną z odmian trądziku młodzieńczego, nazywaną zaskórnikowym. Można się go pozbyć kilkoma sposobami. Kluczowym elementem leczenia jest odpowiednia pielęgnacja skóry.
W przypadku zaskórników zamkniętych bezcelowe jest ich wyciskanie, jeśli nie będziemy regularnie oczyszczać skóry. Warto do tego celu dobrać właściwe kosmetyki. Dobrym rozwiązaniem dla osób z trądzikiem zaskórnikowym jest używanie dermokosmetyków. Wskazane jest też korzystanie z zabiegów kosmetycznych mających na celu ograniczenie nadmiernej produkcji łoju.
Zaskórniki zamknięte pojawiają się u osób z trądzikiem zaskórnikowym. Wbrew pozorom nie ma on nic wspólnego z okresem dojrzewania, ponieważ bardzo często występuje u dorosłych. Jest to lżejsza postać tej choroby, ale wymusza na osobie dotkniętej problemem zmianę codziennych nawyków i szczególną dbałość o skórę. Trądzik zaskórnikowy nie wymaga zaawansowanego leczenia farmakologicznego. Można się z nim uporać domowymi sposobami, preparatami o działaniu miejscowym lub za pomocą zabiegów kosmetycznych. Zdarzają się zarówno zaskórniki zamknięte, jak i otwarte. Przypominają one czarne kropki niewielkich rozmiarów, które potocznie nazywa się wągrami.
Przyczyna powstawania zaskórników zamkniętych jest dość błaha, ponieważ pojawiają się w wyniku zablokowania gruczołów łojowych. Produkowane przez nie sebum nie ma ujścia, więc wydostaje się na zewnątrz w postaci grudek. Mają one białą barwę, ponieważ są wypełnione łojem, nieprawidłowo złuszczonymi komórkami naskórka, a także zanieczyszczeniami z zewnątrz. Ciężko się ich pozbyć, ponieważ są położone w głębokich warstwach skóry. Nie można ich też wycisnąć, jeśli pory są zamknięte.
Wypychanie warstwy łoju ku powierzchni skóry powoduje, że u chorego tworzą się zaskórniki zamknięte na policzkach, na nosie i brodzie, rzadziej na plecach i ramionach. Są wyczuwalne pod skórą i bardzo oporne na wszelkie zabiegi kosmetyczne. Zablokowanie gruczołów łojowych w miejscu ujścia mieszków włosowych wiąże się często z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Przyczyną nadmiernej produkcji sebum są też złe nawyki żywieniowe, stres lub pielęgnacja skóry wykonywana źle dobranymi kosmetykami.
Właściwa pielęgnacja skóry jest kluczowym elementem leczenia trądziku zaskórnikowego. Jeśli nie wiemy, co spośród szerokiego asortymentu będzie najlepszy wyborem na zaskórniki zamknięte, możemy poprosić o radę farmaceutę. Specjalista na pewno doradzi odpowiedni preparat. W przypadku zaskórników zamkniętych leczenie farmakologiczne jest zbędne. Problem można natomiast złagodzić, stosując kosmetyki apteczne lub maści o działaniu miejscowym.
Dermokosmetyki, bo tak nazywa się apteczne produkty do pielęgnacji, są najbezpieczniejsze, jeśli chodzi o pielęgnację cery trądzikowej. Są niekomedogenne, nie podrażniają ani nie blokują porów skóry. Można je stosować nawet podczas terapii farmakologicznej, ale w przypadku zaskórników zamkniętych nie jest ona konieczna. Formułę dermokosmetyków opracowano z udziałem lekarzy dermatologów, dlatego mamy pewność, że nie pogorszą one kondycji skóry. W ofercie producentów są kremy matująco-nawilżające oraz pianki do oczyszczania twarzy. W ich składzie znajduje się unikatowy kompleks cynku o działaniu przeciwzapalnym, łagodząca alantoina lub kojący pantenol, nie ma natomiast konserwantów ani sztucznych barwników. Nie mają one także żadnego zapachu. Co ważne, nie zatykają porów i mimo swojej konsystencji nie pozostawiają na skórze tłustej warstwy.
Zaskórniki zamknięte usuwa się też domowymi sposobami. Jednym z nich jest np. roztwór kwasu acetylosalicylowego, który można przygotować samodzielnie. Aby to zrobić, należy użyć aspiryny lub dowolnego innego środka, który ma ten związek w składzie. Roztwór powstaje w wyniku rozpuszczenia kilku lub kilkunastu tabletek w jednej szklance wody. Jego stężenie powinno być wystarczające do kompleksowego oczyszczenia twarzy. Warto pamiętać, że po użyciu skóra może być lekko ściągnięta, więc powinniśmy zastosować na nią odpowiedni krem do twarzy.
Jeśli domowe sposoby na zaskórniki zamknięte okażą się nieskuteczne, możemy kupić w aptece maści na tę przypadłość. Mają w składzie zwykle nadtlenek benzoilu – związek o silnym działaniu przeciwzapalnym, który zmniejsza liczbę zaskórników i jest pomocny w złuszczaniu martwego naskórka.