null

Zaskórniki otwarte – czym są i jak sobie z nimi radzić?

Zaskórniki otwarte to maleńkie grudki z niemal niewidoczną dziurką, które są widoczne na powierzchni skóry. To forma trądziku najczęściej występująca na nosie, czole, brodzie i okolicy podbródka. Skóra mieszana i tłusta jest bardziej podatna na powstawanie zaskórników otwartych, a temu procesowi sprzyja również nadmierne rogowacenie i niewłaściwe oczyszczanie. Dowiedz się, co robić, aby w widoczny sposób ograniczyć powstawanie zaskórników i przywrócić cerze gładkość.

Czym są zaskórniki otwarte?

Zaskórniki otwarte, zwane również wągrami lub „czarnymi kropkami/główkami” (ang. black heads), są rodzajem łagodnej formy trądziku. Charakteryzują się małymi, ciemnymi grudkami na powierzchni skóry, spowodowanymi przez zatkane pory (ujścia mieszków włosowych). 


Różnią się od zaskórników zamkniętych (tzw. białych kropek) dziurką na powierzchni skóry, która pozwala na oksydację oraz ciemnienie zgromadzonego w środku sebum i keratyny, co powoduje charakterystyczną i widoczną czarną kropkę. Często lokalizują się na nosie, czole, brodzie oraz w okolicy podbródka. Mogą mieć różny wygląd, ale zazwyczaj to małe, ciemne punkty.

Przyczyny powstawania zaskórników otwartych

Główną przyczynę powstawania zaskórników otwartych stanowi nadprodukcja sebum przez gruczoły łojowe. Skóra mieszana i tłusta jest szczególnie podatna na ich występowanie. Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi ich występowaniu są:


  • Nadmierna lub niewystarczająca higiena – zbyt intensywne oczyszczanie skóry może prowadzić do jej podrażnienia i zwiększenia produkcji sebum, z kolei niewystarczające oczyszczanie pozostawia sebum, brud i martwe komórki skóry, które mogą zatykać pory. 
  • Niezbędny jest umiar, dlatego nie szoruj skóry do momentu uzyskania tzw. squeaky clean. Skóra piszcząca pod palcami niestety jest oznaką zdartego z niej płaszcza hydrolipidowego, który naturalnie chroni ją przed wszelkimi uszkodzeniami. Mycie buzi łagodną emulsją lub pianką dwa razy dziennie w zupełności wystarczy.
  • Używanie nieodpowiednich produktów do pielęgnacji – kosmetyki zawierające oleje mineralne i silikony mogą zatykać pory. Ważne, aby szukać produktów określanych jako „niekomedogenne”.
  • Zbyt częste stosowanie peelingów – eksfoliacja, czyli złuszczanie, jest ważne w pielęgnacji, ale wykonywane nagminnie uszkadza warstwę ochronną skóry, co prowadzi do zwiększonej produkcji sebum.
  • Zapominanie o demakijażu – makijaż, nawet ten najlżejszy, zatyka pory i może przyczyniać się do powstawania zaskórników.
  • Niestosowanie produktów z filtrem UV – promieniowanie słoneczne uszkadza skórę, m.in. ją przesuszając, i przyczynia się do zwiększonej produkcji sebum. 


Substancje w kosmetykach, które mogą sprzyjać powstawaniu zaskórników:


  • parafina, wazelina, lanolina, silikony (np. dimetikon) – tworzą na skórze okluzję, przez co mogą zatykać pory, szczególnie u osób z cerą tłustą i mieszaną;
  • alkohol, SLS, SLES – wysuszają skórę, co często wywołuje nadmierną produkcję sebum jako reakcję obronną.


Pamiętaj, im częściej myjesz twarz, wysuszasz ją matującymi bibułkami, stosujesz peelingi oraz akcesoria do złuszczania (np. szczoteczki, gąbeczki), tym twoja skóra będzie się starała coraz intensywniej bronić przed uszkodzeniem wzmożoną produkcją sebum. To jej naturalna reakcja obronna. W rezultacie, zamiast leczyć problem zaskórników, będziesz go pogłębiać, a konsekwencją takiego działania, jeśli trwa długo, może być uwrażliwienie skóry. Oznacza to, że stanie się ona całkowicie pozbawiona bariery hydrolipidowej i szczególnie podatna na uszkodzenia. Może zacząć reagować wysypką, silnym zaczerwienieniem i pieczeniem nawet na bardzo delikatne kosmetyki. Jeżeli doszło u ciebie do takiej sytuacji, jak najszybciej skonsultuj się z dermatologiem.


Dowiedz się więcej: Mycie twarzy - czego używać ? Jakich technich stosować?

Leczenie zaskórników otwartych

Leczenie zaskórników otwartych obejmuje takie czynności jak m.in.:


  • Regularne oczyszczanie skóry przy użyciu łagodnych środków myjących – pomaga to w usuwaniu sebum i zanieczyszczeń blokujących pory. Produkty zawierające cynk, takie jak Cetaphil PRO Oil Control Pianka do mycia, są do tego idealne dzięki właściwościom regulującym wydzielanie sebum. Zaleca się również stosowanie produktów niekomedogennych, które nie zatykają porów, takich jak Cetaphil EM Emulsja micelarna do mycia. Ponadto regularne stosowanie peelingu, np. Cetaphil Delikatny żel oczyszczający do twarzy z peelingiem, pomaga usuwać martwe komórki skóry. Ważne, aby nie przesadzać z myciem i eksfoliacją twarzy, ponieważ może to prowadzić do podrażnień i nasilenia problemu. 
  • Unikanie mechanicznego usuwania zaskórników (np. wyciskania), które może prowadzić do podrażnień, infekcji i powstawania blizn.
  • Eliminowanie czynników wywołujących, takich jak częste dotykanie twarzy, używanie kosmetyków mogących blokować pory, zapominanie o demakijażu, nadmierna ekspozycja na słońce bez ochrony.
  • Leczenie dermatologiczne z zastosowaniem leków zawierających m.in. benzoyl peroxide, kwasy, retinoidy.
  • Zmiany w diecie – mimo że zależność między jedzeniem a trądzikiem nie jest jednoznacznie potwierdzona naukowo, niektóre osoby zauważają poprawę zdrowia cery w tym także redukcję problemu z zaskórnikami po ograniczeniu spożycia produktów wysoko przetworzonych, cukrów prostych czy nabiału.


W przypadku trwałych problemów skórnych lub wątpliwości co do odpowiedniego leczenia najlepiej jest skonsultować się z dermatologiem.


Czytaj także: 


  1. Jak skutecznie usunąć wągry na nosie?
  2. Jak pozbyć się wągrów na plecach ?
  3. Trądzik zaskórnikowy - jakie są jego przyczyny ?
  4. Jakich kosmetyków do mycia twarzy warto używać ?