Twarz i głowa to szczególnie wrażliwe fragmenty na skórze człowieka. Na pogorszenie ich kondycji wpływa szereg czynników. Skóra manifestuje się wtedy zmianą kolorytu i podrażnieniem, które dość często traktujemy jako sygnał choroby. Tymczasem zaczerwieniona skóra głowy lub twarz to nie zawsze oznaka kłopotów ze zdrowiem. Równie dobrze może być ona rezultatem źle dobranych kosmetyków do pielęgnacji bądź alergii na jeden ze składników produktu.
Jeśli nie wiesz, jak pozbyć się zaczerwienień na twarzy lub w innych partiach ciała, zacznij od poszukiwania przyczyn. Być może objawy, z którymi zmagasz się, są chwilowe i miną, gdy tylko dobierzesz odpowiednie kosmetyki. Jeśli natomiast zmiany koloru skóry są długotrwałe i wiążą się z dyskomfortem, pomyśl o wizycie u dermatologa. Zleci on testy, które pomogą w pozbyciu się problemu.
Zaczerwienienia na twarzy i innych partiach ciała trudno sklasyfikować. Powodem ich powstania jest szereg czynników o bardzo zróżnicowanej etiologii. Zmiany kolorytu skóry nie są zależne wyłącznie od chorób dermatologicznych. Przyczyną ich występowania mogą być także:
Jak już wiadomo, zaczerwieniona cera zwiastuje nie tylko problemy zdrowotne. Równie dobrze może być to defekt kosmetyczny spowodowany naturalnym starzeniem się skóry lub stresującym stylem życia. W takich sytuacjach zaleca się, aby szczególnie uważnie dbać o skórę.
Warto sprawdzić: Bakteryjne zapalenie skóry
Cera zaczerwieniona wymaga właściwej pielęgnacji i co za tym idzie, doboru odpowiednich kosmetyków. Ich zakup może być problematyczny, ponieważ produkty drogeryjne nierzadko zawierają substancje o działaniu drażniącym. Warto wiedzieć, że pozbawione są ich dermokosmetyki. Formuła tych produktów została opracowana z udziałem lekarzy dermatologów, a związki mają właściwości terapeutyczne. Stąd też bardzo często są dystrybuowane wyłącznie do aptek i wyspecjalizowanych drogerii.
Producenci dermokosmetyków znaleźli sposób na załagodzenie zaczerwienienia na twarzy. Składnikami preparatów przeznaczonych do przeciwdziałania temu zjawisku są tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Zapewniają one mineralną ochronę przed promieniowaniem, która jest podobna do tej zawartej w filtrach. W kremie do twarzy na dzień i na noc z serii Cetaphil PRO Redness Control znajduje się też alantoina. To substancja kojąca i łagodząca podrażnienia, stworzona do niwelowania zaczerwienienia. Ponadto preparat jest uważany za hipoalergiczny i niekomedogenny. Nie blokuje porów. Nie ma też wysokiego ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej. Zawarte w produkcie uniwersalne pigmenty skutecznie niwelują pojawiające się zaczerwienienia twarzy.
Warto pamiętać, że rynek dermokosmetyczny oferuje nie tylko kremy do pielęgnacji. Dostępne są całe linie preparatów, których możemy użyć do kompleksowej pielęgnacji. Warto sięgnąć również po piankę do mycia twarzy z serii Cetaphil PRO Redness Control. Poleca się ją nie tylko osobom z zaczerwienieniami skóry twarzy, lecz także zmagającym się z trądzikiem różowatym. Oprócz dogłębnego oczyszczenia zapewnia cerze gładkość i elastyczność, a także ogranicza jej pieczenie i suchość. Co ważne, może być stosowana przez posiadaczy cery wrażliwej i bardzo suchej. Jej dopełnieniem jest wspomniany już krem z tej samej linii produktów, dlatego warto stosować te kosmetyki razem. Pielęgnacja powinna być systematyczna, ponieważ tylko w ten sposób osiągniemy oczekiwany efekt.