null

Jak pozbyć się wągrów na plecach? Zasady pielęgnacji 

Wągry (inaczej zaskórniki) to zmiany pojawiające się na skórze zarówno u nastolatków, jak i u osób dorosłych. Można podzielić je na zamknięte i otwarte. Aby móc skutecznie zapobiegać ich pojawianiu się, należy włączyć do codziennej pielęgnacji łagodne dermokosmetyki. 

Zaskórniki pojawiają się na różnych częściach ciała, głównie na twarzy, dekolcie, ramionach i plecach. Powstają nie tylko na skutek zmian hormonalnych, ale też są wynikiem niewłaściwej pielęgnacji oraz nadmiernej ekspozycji na czynniki środowiskowe. Istnieje wiele skutecznych sposobów na walkę z tymi zmianami. 

Jak powstają wągry na plecach?

Wągry mogą pojawić się w każdym wieku. Głównymi przyczynami ich powstawania są: nadmierna aktywność gruczołów łojowych oraz złuszczający się naskórek, które blokują ujście mieszków włosowych. W ten sposób powstają zaskórniki czarne (tzw. otwarte) lub białe (tzw. zamknięte). Pod żadnym pozorem nie wolno ich wyciskać samemu, ponieważ grozi to nadkażeniem bakteryjnym i rozprowadzeniem zanieczyszczeń na całej twarzy lub plecach. 


Inną częstą przyczyną pojawienia się tego problemu jest nieprawidłowa dieta, bogata w produkty przetworzone, tłuste i słodycze, a uboga w świeże warzywa i owoce, zawierające błonnik oczyszczający organizm z toksyn. Niezdrowa dieta zmienia pH skóry, zaburzając jej prawidłowe funkcjonowanie. 


Zaskórniki najczęściej powstają na cerze tłustej

Jak pozbyć się wągrów na plecach? Pielęgnacja skóry

Aby uniknąć powstawania wągrów na plecach, koniecznie jest połączenie specjalistycznej pielęgnacji ze zdrową i zbilansowaną dietą. 

Pierwszym krokiem powinno być regularne (2–3 razy w tygodniu) złuszczanie martwego naskórka. Warto wybrać delikatny peeling lub np. żel z peelingiem Cetaphil, który dodatkowo oczyszcza skórę i pomaga utrzymać jej prawidłowe pH. Może być stosowany nawet przez osoby mające cerę wrażliwą. Produktu używa się z wodą zarówno rano, jak i wieczorem. Innym sposobem na dokładnie oczyszczenie cery i pleców z kurzu, brudu i zalegającego łoju jest użycie pianki oczyszczającej Cetaphil PRO Oil Control. Jest ona polecana osobom mającym cerę tłustą i trądzikową. Produkt ten nie zatyka porów, czyli jest niekomedogenny i hipoalergiczny. Po porannym i wieczornym umyciu skóry należy odsączyć nadmiar wody za pomocą czystego i delikatnego ręcznika. Odradza się tarcie naskórka, ponieważ może to powodować podrażnienie i rozprzestrzenienie się zmian ropnych. 

Kiedy skóra jest oczyszczona i osuszona, należy ją odpowiednio nawilżyć. Nie jest bowiem prawdą, że tłusta skóra nie potrzebuje dodatkowego nawilżenia. Tak samo jak w przypadku cery odwodnionej, suchej i wrażliwej, ważne jest utrzymanie odpowiedniej kondycji płaszcza lipidowego naskórka oraz dostarczenie mu cennych witamin (głównie A i E) i substancji odżywczych. Miejsca z widocznymi wągrami warto smarować lekkim kremem z filtrami UV i UVB, np. z linii Cetaphil PRO Oil Control


Przy dużej ilości zaskórników warto udać się do doświadczonej kosmetyczki, która dobierze zabieg oczyszczający zatkane pory, złuszczający martwy naskórek i dogłębnie nawilżający cerę. W ofertach renomowanych salonów można wybierać spośród wielu usług, od tradycyjnego oczyszczania manualnego po nowoczesne wodorowe i zabiegi z łagodnymi kwasami owocowymi.


Zobacz także: Jak skutecznie usunąć wągry na nosie?

Jakie składniki są w dermokosmetykach?

Wybierając dermokosmetyki do pielęgnacji cery z wągrami, warto zwrócić uwagę na to, czy w składzie mają:


  • cynk – wykazuje właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Zapobiega tworzeniu się nowych wykwitów skórnych. Ogranicza ponadto wydzielanie łoju oraz zwęża rozszerzone pory;
  • ceramidy – są naturalnym składnikiem lipidów. Tworząc cement międzykomórkowy, chronią naskórek przed nadmiernym wyparowywaniem wody z naskórka;
  • witaminę A i E – nazywane są również witaminami młodości. Pomagają zwalczać wolne rodniki, które są jednym z głównych przyczyn starzenia się skóry.


Zobacz także: Jak leczyć trądzik zaskórnikowy?

Właściwa dieta połową sukcesu

Sama pielęgnacja przy pomocy dobrej jakości dermokosmetyków może okazać się niewystarczająca. Kluczowe jest odżywianie skóry od wewnątrz. Ważne jest pozbywanie się toksyn z organizmu. W tym celu warto pić ok. 2 litry niegazowanej wody mineralnej na dobę oraz spożywać dania bogate w błonnik, najlepiej naturalnego pochodzenia. Tworzeniu się zaskórników sprzyja nadmierna konsumpcja fast-foodów i słodyczy, głównie czekolady, ale także serów (głównie żółtych i pleśniowych). Te potrawy mogą wpływać na nadaktywność gruczołów potowych, podobnie jak spożywanie zbyt dużej ilości pikantnych dań.