Uczulenie na kosmetyki może przytrafić się każdemu. Na jego wystąpienie szczególnie są narażone osoby z nadwrażliwością skóry, chorobami dermatologicznymi lub problemami naczynkowymi. Najczęściej objawy pojawiają się po wypróbowaniu nowego preparatu. Zobacz, w jaki sposób leczyć alergię na kosmetyki.
Uczulenie na kosmetyki może być wywołane przez wszystkie preparaty, które mają bezpośredni kontakt ze skórą. Substancje drażniące są zawarte zarówno w szamponach, kremach i żelach do mycia twarzy, jak i w produktach do wykonywania makijażu. Dlatego przed ich zakupem trzeba zawsze przeczytać skład i wybierać tylko te, które są pozbawione szkodliwych składników.
Uczulenie na kosmetyki jest związane z nadwrażliwością skóry na jeden (lub kilka) ze składników preparatu. Reakcja alergiczna pojawia się w krótkim czasie po jego zastosowaniu. Rodzaj i stopień nasilenia objawów zależy głównie od stężenia substancji drażniącej oraz indywidualnych cech organizmu. Szacuje się, że uczulenie na kosmetyki dotyczy nawet 15% społeczeństwa. Szczególnie narażone są osoby z problemami dermatologicznymi lub innymi alergiami.
Objawy uczulenia na kosmetyki zwykle są ograniczone do miejsca na skórze, które miało bezpośredni kontakt z preparatem. Zwykle są to policzki, czoło, powieki i dłonie. Rzadziej zdarza się uogólniona reakcja alergiczna.
Możliwe objawy uczulenia na kosmetyki to:
Zdarza się również, że na skórze są widoczne krosty, a niekiedy również pęcherze lub rany wysiękowe. Pojawienie się objawów uczulenia na kosmetyki jest wskazaniem do natychmiastowego zaprzestania ich stosowania. Należy również skonsultować się z dermatologiem.
Istnieją substancje, które mają duże znaczenie w powstawaniu reakcji uczuleniowej na kosmetyki. Zalicza się do nich przede wszystkim substancje zapachowe, sztuczne barwniki, konserwanty. Nadwrażliwość może wystąpić po zastosowaniu preparatów z:
Trzeba pamiętać, że wiele zależy od ich stężenia. U części osób pojawi się reakcja alergiczna nawet przy niewielkiej ilości danego składnika. Zaś u innych nie wystąpi ona w ogóle.
Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków delikatnych, przeznaczonych do skóry wrażliwej i ze skłonnością do alergii. Preparaty powinny być dokładnie przebadane przed dopuszczeniem ich do sprzedaży. Muszą mieć także prosty skład – im jest on krótszy, tym lepiej.
Osobom ze skłonnościami do alergii i nadwrażliwą skórą polecane są dermokosmetyki. Można je nabyć w aptece lub dobrej drogerii. Są hipoalergiczne, a w składzie mają substancje, które pielęgnują, leczą i chronią.
Dermokosmetyki mogą zawierać:
Dermokosmetyki są niekomedogenne, co ma duże znaczenie dla osób ze skłonnością do trądziku. Oznacza to, że nie przyczyniają się one do powstawania zaskórników. Preparaty tego typu mogą być stosowane także do pielęgnacji noworodków i niemowląt.
Leczenie uczulenia na kosmetyki zależy od stopnia nasilenia problemu. Najczęściej lekarz zaleca stosowanie środków antyalergicznych (np. z desloratadyną, cetyryzyną, loratadyną). Należy je przyjmować doraźnie – w momencie pojawienia się objawów alergicznych. Bardzo dużą rolę odgrywa również pielęgnacja podrażnionej skóry.
Pielęgnacja skóry przy uczuleniu na kosmetyki polega na stosowaniu łagodnych i hipoalergicznych preparatów. Zaleca się kąpiel w letniej wodzie. Dobrze jest zrezygnować z używania gąbki, szczotek lub myjek. Skórę należy dokładnie osuszyć, jednak trzeba robić to bardzo delikatnie, czyli bez pocierania ręcznikiem. Konieczne jest nałożenie kremu lub balsamu nawilżającego. Preparat ten nie tylko pozwala zadbać o odpowiednie nawilżenie. Tworzy na skórze dodatkową warstwę ochronną oraz wspomaga jej regenerację.
Można również podjąć kroki, które mają na celu zapobieganie uczuleniu na kosmetyki. Do najważniejszych działań należą:
Sprawdzenie produktu przed jego zastosowaniem polega na nałożeniu niewielkiej ilości na skórę za uchem lub na nadgarstku. Jeżeli w tym miejscu pojawi się zaczerwienienie, należy zrezygnować ze stosowania danego produktu.