Trądzik uważa się za chorobę dojrzewania, jednak jest to nieco mylne założenie. Pojawia się on bowiem zarówno u młodych, jak i u dorosłych. Z chorobą zmagają się w większości panowie. Wypryski na nosie u mężczyzn są często bagatelizowane, jednak ich powstanie i rozniesienie się w inne rejony twarzy może pozostawiać blizny. Podpowiadamy, jak do tego nie dopuścić za pomocą leków i odpowiednio dobranych kosmetyków.
Powstawaniu trądziku u mężczyzn sprzyja szereg czynników, dlatego trudno jednoznacznie określić przyczynę wyskakiwania krostek. Męska skóra różni się od kobiecej grubością i podatnością na urazy, ale i tak osadzają się w niej bakterie. O trądziku decyduje również tryb życia, zwłaszcza nawyki żywieniowe i nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Jak zapobiec wypryskom na twarzy u mężczyzny i czym złagodzić te już istniejące?
Trądzik jest przewlekłą chorobą dermatologiczną. Uważa się go za schorzenie dotykające głównie nastolatków, ponieważ przyczyną jego powstawania są zazwyczaj zaburzenia hormonalne. Niestety jest to błędne założenie. Bolesne i nieestetyczne wykwity mają także dorośli, zwłaszcza panowie. Zatem trądzik u mężczyzn to bardzo częste zjawisko, które ma wyjątkową tendencję do pozostawiania po sobie śladów w postaci bruzd oraz blizn. Warto się go pozbyć, zanim rozwinie się do zaawansowanego stadium.
Trądzik u dorosłego mężczyzny jest takim samym wstydliwym problemem, jak wysyp krost u kobiety. Nie można go w żaden sposób zamaskować, co stanowi przyczynę kompleksów. Wypryski na twarzy u mężczyzny obniżają pewność siebie. Aby pozbyć się trądziku, warto zasięgnąć opinii specjalisty, lecz z niewielkimi zmianami można poradzić sobie samodzielnie. Podstawą jest właściwa pielęgnacja skóry, umiejętny dobór kosmetyków oraz zmiana dotychczasowego stylu życia.
Męski trądzik wcale nie jest związany z zaburzeniami hormonalnymi, choć mogą się one przysłużyć do powstawania zmian na skórze. Chorobę powoduje zwykle niewłaściwy styl życia oraz nieodpowiednia pielęgnacja cery, ze szczególnym naciskiem na brak systematycznego oczyszczania. Skóra mężczyzny jest bowiem inna, niż u kobiety. Wydaje się grubsza oraz mniej podatna na uszkodzenia. Mimo to panowie podrażniają ją bardziej, szczególnie podczas golenia. Związane jest to z nacięciami, które bywają siedliskiem drobnoustrojów. Patogeny w gruczołach łojowych predysponują do powstawania krost, nierzadko wypełnionych ropną treścią. Problemem jest również brak pielęgnacji lub niewłaściwie dobrane kosmetyki.
Inną przyczyną występowania trądziku u mężczyzn są złe nawyki żywieniowe. Dieta niektórych panów obfituje w przetworzoną żywność, ostre i tłuste potrawy, a także używki. Zmiana jadłospisu powinna pomóc w złagodzeniu objawów.
Warto sprawdzić: Kosmetyki dla mężczyzn - jakie produkty stosować?
Trądzik u dorosłego mężczyzny to zwykle efekt nieprawidłowych czynności pielęgnacyjnych, dlatego rzadko wymaga leczenia farmakologicznego. Nie oznacza to jednak, że panowie nie mogą sobie pomóc środkami z apteki. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie maści – z witaminą A, ichtiolem, nadtlenkiem benzoilu, rumiankiem lub nagietkiem. Działają one łagodząco, hamują też rozwój stanu zapalnego i wygładzają skórę.
Na czas terapii i po niej warto też zmienić nawyki żywieniowe. Codzienne menu powinno składać się z chudego mięsa, owoców, warzyw, a także dużej ilości wody. Mężczyzna powinien odstawić używki, zwłaszcza alkohol i papierosy oraz słodycze. Dobrze jest też podjąć aktywność fizyczną i ograniczyć sytuacje stresowe.
Warto sprawdzić: Jak dbać o cerę tłustą i trądzikową?
Właściwa pielęgnacja skóry to jedna z podstawowych kwestii, by pozbyć się męskiego trądziku. Aby działania były skuteczne, szczególną uwagę należy skupić na wyborze odpowiednich kosmetyków. Cera ze skłonnością do trądziku jest wymagająca, dlatego kosmetyki powinno się wybrać z najwyższą starannością. Podrażnienie czy stan zapalny trudno złagodzić preparatami drogeryjnymi. Mają one w składzie i związki o działaniu drażniącym. Mogą w związku z tym wpłynąć na pogorszenie kondycji skóry. Rekomenduje się za to dermokosmetyki ze względu na ich delikatną i leczniczą formułę. Zawarte w nich kompleksy cynku nowej generacji pomogą złagodzić objawy i niwelują ilość wykwitów. Produktami dermokosmetycznymi można się smarować i myć. Są to nie tylko kremy, ale i skuteczne pianki oczyszczające, które umożliwią pozbycie się nadmiaru sebum. Jego wzmożona produkcja to efekt zatkanych gruczołów łojowych. Te zaś blokują się w przypadku skumulowania się zanieczyszczeń.