Trądzik to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń dermatologicznych. Niegdyś zmagały się z nim wyłącznie osoby młode. Obecnie z trądzikiem borykają się także dorośli, u których zmiany mają charakter przewlekły. Leczenie tej choroby w dorosłym wieku jest procesem długotrwałym. Opiera się na farmakoterapii, ale wymaga także zmiany codziennych nawyków.
Etiologia powstawania trądziku u dorosłych jest złożona. Najczęstszym czynnikiem sprawczym są zaburzenia gospodarki hormonalnej, lecz to niejedyna przyczyna tej przypadłości. Zaskórniki mogą pojawić się również z powodu błędów żywieniowych, stresu lub niewłaściwej pielęgnacji skóry. Osoby dorosłe muszą być świadome, że konsekwencją choroby są często wgłębienia lub nieestetyczne blizny, dlatego tak ważny jest dobór kosmetyków i regularna pielęgnacja skóry trądzikowej. Jakie kosmetyki do tego używać?
Trądzik to popularna choroba dermatologiczna zarówno ludzi młodych, jak i dorosłych. Wykwity pojawiają się po 30 roku życia i dla wielu osób stanowią powód do kompleksów. Skóra jest mocno podrażniona i zaczerwieniona, więc twarz nie wygląda estetycznie. Trądzik w tak późnym wieku może ponadto pozostawiać brzydkie blizny, wgłębienia lub guzy pod skórą, które trudno zamaskować.
Warto wiedzieć: Jakie są rodzaje trądziku? Jak je rozpoznać?
Powstawanie zmian trądzikowych jest wynikiem szkodliwego działania szeregu czynników. Najczęstszą przyczyną występowania krostek są zaburzenia hormonalne, które zdarzają się zarówno w młodym, jak i dorosłym wieku. Za czynnik sprawczy uważa się też sytuacje stresowe, ponieważ obecny we krwi kortyzol jest odpowiedzialny za kondycję skóry. Jeśli jego stężenie rośnie, a dzieje się tak pod wpływem stresu, w organizmie człowieka dochodzi do nadmiernej produkcji łoju. Ten z kolei szuka ujścia na zewnątrz, co manifestuje się obecnością wykwitów. W takich sytuacjach nietrudno o stan zapalny.
Trądzikowi u dorosłych bardzo często sprzyjają też złe nawyki żywieniowe. Spożywanie nadmiernej ilości przetworzonej żywności, mało witamin i mikroelementów oraz dużo słodyczy ma negatywny wpływ na skórę. Aby nie pojawiały się na niej wypryski, warto wprowadzić do diety owoce i warzywa. Jest to jeden z domowych sposobów na trądzik u dorosłych.
Trądzik u dorosłych ma różne postacie, dlatego przed kupnem kosmetyków warto zorientować się, z jakim rodzajem choroby ma się do czynienia. Pomoże to uniknąć błędów w pielęgnacji. Wyróżnia się następujące typy choroby u dorosłych:
Nieodpowiednia pielęgnacja skóry to także jedna z przyczyn powstawania zmian trądzikowych u osób dorosłych. Większość kosmetyków drogeryjnych blokuje ujścia gruczołów łojowych, co dość szybko objawia się kolejnymi wykwitami. Problemem bywa też brak demakijażu. Przyczynia się to do rozwoju stanów zapalnych na powierzchni naskórka.
Kłopoty z trądzikiem można rozwiązać, stosując kosmetyki apteczne. Pozbawione konserwantów i sztucznych barwników znakomicie oczyszczą skórę. Będą też działały na nią kojąco. Formułę tego rodzaju produktów opracowano z udziałem lekarzy dermatologów, a ich skuteczność poparto atestami i badaniami. Składem przypominają one leki, a nie produkty sprzedawane w drogeriach. Z tego powodu sprzedawane są wyłącznie w aptekach lub na stronach producentów. W ofercie znajdziemy niekomedogenne pianki do mycia twarzy oraz kremy matująco-nawilżające. Niewątpliwą zaletą tych kosmetyków jest fakt, że można je stosować podczas farmakologicznego leczenia trądziku.
Trądzik u dorosłych nie zawsze da się wyleczyć za pomocą zmiany nawyków żywieniowych, porzucenia nałogów czy też przez stosowanie dobrej jakości kosmetyków o działaniu leczniczym. Niekiedy wykwity i zaczerwienienia są tak uporczywe, że konieczna jest wizyta u dermatologa i wdrożenie leczenia farmakologicznego. Zleca się wtedy m.in. izotretynoinę, antybiotykotyki oraz preparaty do stosowania miejscowego.
Warto wypróbować: Cetaphil Classic do skóry wrażliwej