null

Trądzik skupiony – przyczyny powstawania, farmakoterapia i pielęgnacja skóry. Jak się objawia ta choroba?

Trądzik skupiony jest odmianą trądziku pospolitego – schorzenia, z którym boryka się duża część społeczeństwa. W porównaniu do klasycznej postaci ma on dość ciężki przebieg i wymaga długotrwałej farmakoterapii. Leczenie skojarzone to nie jedyny istotny element pomocny w powrocie do zdrowia. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia pielęgnacja skóry.

Etiologia powstawania trądziku skupionego jest wieloczynnikowa. Sprzyja mu stres i emocje oraz zaburzenia hormonalne. Co ciekawe, częściej występuje u mężczyzn, aniżeli u kobiet. Nieleczony, może powodować nieestetyczne blizny. Jaki jest proces powstawania tej odmiany trądziku?

Trądzik skupiony – co to jest?

Trądzik skupiony jest chorobą dermatologiczną. Uważa się go za jedną z odmian trądziku pospolitego. Jak wiadomo, zmaga się z nim większy odsetek społeczeństwa, Większość chorych to mężczyźni, choć kobietom też daje się on we znaki. Ten rodzaj trądziku różni się od pospolitego przebiegiem. Jest on o wiele cięższy niż w odmianie klasycznej. Choroba wymaga farmakoterapii w połączeniu ze zmianą nawyków żywieniowych, leczeniem chorób współistniejących, a także właściwą pielęgnacją skóry. Terapia nierzadko trwa kilka miesięcy.


Zobacz także: Jak pięlęgnowąć męską skórę z trądzikiem?

Przyczyny powstawania trądziku skupionego

Ciężko jednoznacznie określić przyczynę występowania trądziku skupionego, ponieważ jego etiologia jest wieloczynnikowa. Większa część zachorowań to efekt zaburzeń hormonalnych powstałych na skutek innych chorób np. zespołu policystycznych jajników u kobiet. Innym czynnikiem mającym wpływ na tę chorobę jest długotrwały stres lub nagłe i bardzo silne emocje związane z jakimś przeżyciem. Negatywne działanie na skórę mają także błędy żywieniowe i nałogi. One również mogą powodować powstawanie zmian.

Trądzik skupiony i jego objawy

Trądzik skupiony jest bardzo uporczywą chorobą. Osobie zmagającej się z nim towarzyszy szereg zmian skórnych. Są to nie tylko zaskórniki typu zamkniętego czy otwartego, ale także bolesne ropne krosty, które mogą pozostawiać szpecące blizny lub wgłębienia. Lokalizują się one głównie na twarzy, lecz nie jest to jedyne ulubione miejsce powstawania wykwitów. Krosty lokalizują się również na plecach i klatce piersiowej, nierzadko tworząc brzydkie ropne nacieki zlewające się w jedną całość. Zmiany są liczne i dość duże.


Zobacz także: Trądzik grudkowy

Leczenie trądziku skupionego – farmakoterapia

Leczenie trądziku skupionego opiera się przede wszystkim na farmakoterapii. Jego objawów nie sposób złagodzić wyłącznie domowymi sposobami. Konieczna jest stała kontrola dermatologa. Najlepszy efekt przynosi leczenie skojarzone. Chory dostaje nie tylko tabletki doustne, ale także środki o działaniu miejscowym. Są to maści, kremy oraz płyny do stosowania na skórę.


Skutecznym lekiem dla osób z trądzikiem skupionym jest tretinoina, która w szybki sposób zmniejsza ilość powstałych zaskórników, a także ogranicza ich rozprzestrzenianie się. Podobnie do niej działa kwas azelainowy, który ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Ponadto lekko złuszcza i rozjaśnia powstałe przebarwienia. Chorym podaje się również antybiotyki i preparaty z nadtlenkiem benzoilu. Pacjent powinien zmienić nawyki żywieniowe i ograniczyć nałogi. Jeśli chce poprawić kondycję skóry, musi ją regularnie pielęgnować odpowiednio dobranymi kosmetykami.

Pielęgnacja skóry u osób z trądzikiem skupionym

Osobom z trądzikiem skupionym szczególnie poleca się dermokosmetyki. Zawierają one same naturalne substancje, bez parabenów i sztucznych barwników. Uważa się je za niekomedogenne, więc podczas stosowania nie ma ryzyka wystąpienia uczulenia. Niewątpliwą zaletą dermokosmetyków jest fakt, iż nie mają one podziału na płeć. Tym samym może ich używać każdy, bez względu na wiek. Formuła dermokosmetyków została opracowana przez lekarzy dermatologów, dlatego śmiało można je polecić osobom z problemami skórnymi. Ponadto ich skład jest zbliżony do leków i mogą być łączone kuracją farmakologiczną.


Producenci kosmetyków aptecznych stale wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i tworzą całe linie preparatów, przystosowanych do poszczególnych typów cery. W ofercie są również preparaty do pielęgnacji cery trądzikowej. W ich składzie zawarto unikatowe kompleksy cynku. Mają one działanie oczyszczające i przeciwzapalne. W kosmetykach na trądzik są naturalne substancje myjące, co zapobiega dodatkowemu podrażnieniu skóry. Zmiany istniejące można złagodzić dzięki kojącemu pantenolowi lub gojącej alantonie. Dermokosmetyki to nie tylko kremy. Na aptecznych półkach można znaleźć pianki do mycia lub balsamy do smarowania ciała, Choć są one nieco droższe, niż drogeryjne kosmetyki, warto na nie wydać pieniądze. Mają one działanie lecznicze, co w przypadku trądziku skupionego, wydaje się prawdziwym atutem tych preparatów.