Trądzik niemowlęcy pojawia się u 20% wszystkich niemowląt. Zwykle lokalizuje się na policzkach. Zmiany skórne częściej pojawiają się u chłopców. Jak skutecznie z nim walczyć?
Trądzik pojawia już u trzymiesięcznych niemowląt. Zmiany skórne wyglądają podobnie jak u nastolatków. Przyczyna ich powstania nie została jeszcze poznana. Trądzik niemowlęcy zazwyczaj nie wymaga specjalistycznego leczenia i jest całkowicie bezbolesny. Niemniej jednak skóra dziecka jest niezwykle delikatna i dlatego wymaga odpowiedniej pielęgnacji.
Trądzik niemowlęcy pojawia się w pierwszych miesiącach życia. Przypomina zmiany skórne obserwowane u nastolatków. Krostki na policzkach i czole dziecka mają zazwyczaj łagodny charakter. Na twarzy mogą pojawić się niewielkie, czerwone plamki, które bywają mylone z potówkami. Znacznie rzadziej obserwuje się grudkowate nierówności, zaskórniki (zamknięte, w białym kolorze, czasem czarne wągry) i wykwity ropne. Jeśli natomiast pojawią się, nie bolą i nie powodują uczucia swędzenia.
Czasem trądzik ma ostry przebieg – tworzą się wówczas torbiele lub zmiany ropne. Gdy zmiany szybko rozprzestrzeniają się na całe ciało – pojawiają się na plecach, kończynach i pod pachami – należy jak najszybciej zgłosić się o pomoc do lekarza dermatologa. W niektórych przypadkach wskazana jest również wizyta u endokrynologa (ponieważ zmiany mogą być związane z zaburzeniami hormonalnymi).
Skóra niemowląt zazwyczaj jest gładka i pozbawiona niedoskonałości, ale u 20% małych dzieci mogą się pojawić objawy trądziku niemowlęcego. Dokładne przyczyny tych zmian nie zostały poznane. Uważa się, że mogą być wynikiem przegrzania. Zdarza się bowiem dość często, że dziecko śpi w silnie ogrzewanym pomieszczeniu przykryte kocykiem bądź kołderką. Inną przyczyną może być użycie nowych kosmetyków, które czasem wywołują u niemowlaka odczyny alergiczne. Trądzik niemowlęcy bywa mylony ze skazą białkową. Niektórzy pediatrzy uważają, że powodem trądziku u niemowląt mogą być wahania w androgenach (odpowiadających właśnie za problemy z cerą i zwiększone owłosienie) przekazywanych z mlekiem matki. Kilka tygodni, czasem miesięcy po porodzie ich poziom znacznie się zmniejsza, a zmiany skórne z twarzy dziecka stopniowo znikają. Ile trwa trądzik niemowlęcy? W większości przypadków kilka tygodni, niekiedy nawet kilka lat.
Warto wiedzieć: Choroby skóry u dzieci – zmiany skórne, plamy, krosty
Skóra niemowląt jest bardziej delikatna i wymagająca niż u osoby dorosłej, ponadto podatna na podrażnienia i wszelkie czynniki zewnętrzne np. zmiany temperatur czy alergeny. Leczenie trądziku u niemowląt nie jest powszechną tendencją, bo przechodzi z wiekiem. Kluczowa jest jednak odpowiednia pielęgnacja. Jak zatem pielęgnować skórę niemowląt i co na trądzik niemowlęcy jest najbardziej skuteczne? Całe ciało i twarz warto myć delikatnymi, hipoalergicznymi dermokosmetykami. Emulsja do mycia musi być przeznaczona nawet dla wrażliwej i atopowej cery. Preparat taki nie wysusza skóry, a zapewnia jej odpowiednie nawilżenie. Niewielką ilość emulsji należy nałożyć na wilgotne ciało. Wykonując koliste ruchy, wmasować w skórę i spłukać ciepłą, lecz nie gorącą wodą. Ręcznik warto przykładać do skóry miejscowo, nie trąc naskórka (może to prowadzić do podrażnień). Po kąpieli zaleca się posmarować całe ciało dziecka specjalistycznym kremem. Jego niewielka ilość tworzy na skórze barierę ochroną, odbudowuje ceramidy oraz łagodzi uczucie swędzenia. Należy go delikatnie rozgrzać w dłoni i wmasować kolistymi ruchami. Jedynie systematyczna pielęgnacja skóry dziecka, z wykorzystaniem wysokiej jakości bezpiecznych kosmetyków, może zachować ją w dobrej kondycji.
Oprócz odpowiedniej pielęgnacji skóry dziecka należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach:
Jeśli zmiany trądzikowe występują u niemowlęcia dłużej niż pół roku, może to świadczyć o alergii pokarmowej lub problemach hormonalnych. Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa.