Trądzik neuropatyczny to określenie na sytuację, w której dochodzi do zaostrzenia stanu zapalnego skóry na skutek ciągłego rozdrapywania zmian skórnych. Osoby, które to robią, mają mylne przekonanie, że w ten sposób szybciej pozbędą się nieestetycznego problemu. Trądzik neuropatyczny ma podłoże psychiczne.
Trądzik neuropatyczny wymaga odpowiedniego leczenia, ponieważ nieustanne wyciskanie krostek, grudek i zaskórników może prowadzić do poważnych powikłań. Najczęstszymi z nich są blizny, przebarwienia i bruzdy, które są jeszcze większym problemem niż sam trądzik. Trudno je ukryć pod makijażem i można się ich pozbyć tylko dzięki drogim zabiegom medycyny estetycznej.
Trądzik neuropatyczny (lub trądzik przeczosowy) to problem, który wymaga spojrzenia zarówno od strony dermatologii, jak i psychiatrii. Jest to nałogowe rozdrapywanie grudek, krostek, zaskórników i ropnych torbieli, w wyniku czego nie tylko pogarsza się ogólny wygląd skóry, ale dochodzi również do zaostrzenia stanu zapalnego. Co więcej, w ten sposób rozprzestrzeniają się bakterie, co może prowadzić do zainfekowania ran, a także nasilenia przypadłości. Trądzik neuropatyczny może dotyczyć skóry twarzy, pleców lub klatki piersiowej.
Trądzik neuropatyczny może wystąpić u osób w każdym wieku. Najczęściej obserwuje się go u młodych kobiet, co może mieć związek z potrzebą atrakcyjnego wyglądu. Osoby, które kompulsywnie rozdrapują pryszcz, są przekonane, że tylko w ten sposób pozbędą się problemu, a tym samym poprawią stan swojej skóry. Jest to błędne myślenie, ponieważ usuwanie wykwitów skutkuje powstaniem blizn i przebarwień.
Przyczyn trądziku neuropatycznego należy dopatrywać się w psychice. Bardzo często osoby z trądzikiem wyduszają nawet najmniejszą (często niewidoczną dla innych) zmianę skórną, ponieważ mają zaburzony obraz samego siebie i są przekonane, że dzięki temu zyskają wymarzony wygląd – nienaganną cerę, która jest uznawana za synonim piękna, a ponadto promowana w mediach. Schorzenie to dotyka przede wszystkim osoby:
Wyciskanie lub rozdrapywanie zmian skórnych może nasilać się w sytuacjach stresujących lub wzmożonego napięcia emocjonalnego. Niekiedy jest to wyraz autoagresji, który obserwuje się u osób zmagających się z zaburzeniami natury psychicznej (np. depresją).
Warto wiedzieć: Pielęgnacja cery tłustej - domowe sposoby, specjalistyczne kosmetyki
Trądzik neuropatyczny jest złożonym problemem, dlatego terapia powinna być prowadzona zarówno przez lekarza dermatologa, jak i psychiatrę lub psychologa. Na początku osoba chora powinna poznać przyczynę nałogowego rozdrapywania zmian skórnych, w przeciwnym razie problem będzie powracał mimo stosowania leków i odpowiednich kosmetyków. Nie jest to łatwe, ponieważ mało kto potrafi się przyznać przed samym sobą do zaburzeń w sferze psychiki. Jednak warto pamiętać, że rozmowa i podjęcie współpracy z psychologiem (terapia jest zawsze dobierana indywidualnie do potrzeb) pozwoli poprawić nie tylko wygląd skóry, ale też ogólne samopoczucie.
Natomiast na wykwity na skórze dermatolog może zalecić stosowanie maści (antybiotyki, kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu) lub przyjmowanie doustnych leków przeciwtrądzikowych (najczęściej antybiotyków i witamin). Wszystko zależy od ogólnego wyglądu cery i stopnia nasilenia problemu. W ciężkich postaciach trądziku neuropatycznego konieczne może być stosowanie izotretynoiny – pochodnej witaminy A, która normalizuje wydzielanie sebum.
Warto wiedzieć: Jak dbać o cerę tłustą i trądzikową?
Leczenie trądziku neuropatycznego musi być połączone z odpowiednią pielęgnacją cery. Rytuał powinien odbywać się codziennie rano i wieczorem (a także wtedy, gdy to konieczne, np. po skorzystaniu z basenu). Najpierw trzeba oczyścić skórę z zanieczyszczeń i resztek makijażu, czyli umyć ją wodą z dodatkiem pianki myjącej. Następnie konieczne jest nałożenie kremu, który nawilża, przyspiesza regenerację i chroni przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.
Do pielęgnacji cery trądzikowej należy wybrać dobrej jakości kosmetyki lecznicze, czyli dermokosmetyki. Zawierają one składniki, które nawilżają, zatrzymują wodę w głębokich warstwach skóry (glicerynę, Naturalny Czynnik Nawilżający), zapobiegają pojawianiu się nowych zaskórników (cynk), przyspieszają regenerację naskórka (witaminę E), łagodzą podrażnienia (pantenol) oraz odbudowują naturalny płaszcz lipidowy (oleje roślinne, np. z orzechów makadamia). Trzeba pamiętać, aby kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej miały filtr przeciwsłoneczny (oznaczony na opakowaniu symbolem SPF), ponieważ światło słoneczne wpływa niekorzystnie na skórę.