null

Dlaczego skóra jest szorstka i jak sobie z tym radzić?

Chropowata, szorstka skóra może być problemem zarówno estetycznym, jak i oznaką głębszych problemów ze zdrowiem. Poznanie przyczyn, wprowadzenie koniecznych zmian oraz ewentualnego leczenia, a także zastosowanie dobrze dobranej pielęgnacji to klucz do przywrócenia skórze gładkości.

Czynniki powodujące szorstkość skóry

Problemy z gładkością skóry dotykają wszystkich, bez względu na wiek czy płeć. To przypadłość, która powoduje dyskomfort, ponieważ oprócz nieprzyjemnej w dotyku tekstury mamy do czynienia również z nadmiernych przesuszeniem, a to z kolei przyczyna ściągnięcia oraz nadwrażliwości (reaktywności, szczególnej skłonności do podrażnień), a w skrajnych przypadkach również bólu.


Miejsca, które są szczególnie podatne na szorstkość, to: stopy (zwłaszcza pięty i palce), łokcie, kolana, uda, pośladki oraz twarz (przede wszystkim policzki) i szyja (głównie u osób regularnie golących ten obszar).


Chropowatość, a nawet grudkowatość, skóry mogą być spowodowane przez szereg czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Są to:

  • Ekstremalne warunki pogodowe – zimno, wiatr i niska wilgotność powietrza wysuszają skórę. Z kolei długotrwała ekspozycja na słońce ją uszkadza i przyspiesza procesy starzenia, co również wpływa na jej teksturę.
  • Częste mycie w gorącej wodzie oraz stosowanie agresywnych mydeł i środków do kąpieli, zbyt częste i za mocne peelingi – to wszystko niszczy barierę hydrolipidową skóry.
  • Noszenie ubrań wykonanych z materiałów powodujących otarcia,
  • Wiek – wraz z upływem lat produkcja kolagenu i elastyny maleje, zwłaszcza na skórze rąk, twarzy i szyi.
  • Niedobory żywieniowe – brak kluczowych składników odżywczych, takich jak witaminy A, C, E oraz kwasy tłuszczowe omega-3, negatywnie wpływa na zdrowie skóry. Niedobory te mogą prowadzić do suchości, utraty elastyczności i zwiększonej szorstkości.
  • Choroby – dermatozy, takie jak: egzema, atopowe zapalenie skóry, rybia łuska, łuszczyca czy rogowacenie okołomieszkowe, charakteryzują się przewlekłym stanem zapalnym, suchością i łuszczeniem się skóry. Na szorstkość wpływają również cukrzyca, schorzenia nerek oraz niedoczynność tarczycy.
  • Palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, brak snu i wysoki poziom stresu pogarszają ogólny stan zdrowia skóry, co przekłada się też na jej teksturę.
  • Niewystarczające picie wody prowadzi do dehydratacji całego organizmu, w tym oczywiście skóry, która jest jego największym organem.


Właściwie dobrana pielęgnacja, zdrowa dieta i redukcja a najlepiej eliminacja szkodliwych nawyków mogą znacznie poprawić kondycję skóry, przywracając jej zdrowie i gładkość.

Metody leczenia szorstkiej skóry

Jeżeli chropowatość skóry wynika z choroby, konieczne jest rozpoczęcie leczenia. O ile lekarz nie zaleci inaczej, można wspomagać metody farmakologiczne głęboko nawilżającymi kosmetykami. 


W przypadku gdy szorstka skóra jest problemem sezonowym lub wynikającym z niewłaściwej pielęgnacji czy stylu życia, warto podjąć działania, które szybko i skutecznie przywrócą gładkość i komfort:

  1. Dieta i nawadnianie organizmu. Jadłospis bogaty w witaminy i minerały, szczególnie witaminy A, C, E i kwasy tłuszczowe omega-3, oraz picie codziennie optymalnej ilości wody są kluczowe dla zdrowia i pięknego wyglądu skóry.
  2. Zamiany w stylu życia, czyli rezygnacja z nikotyny i alkoholu, psujących nie tylko wygląd skóry, ale również zdrowie całego organizmu. Jak wspomnieliśmy wcześniej, również brak regularnej aktywności fizycznej, przewlekły stres i zła jakość snu mają kluczowy wpływ na to, jak prezentuje się skóra.
  3. Pielęgnacja. Ważne jest, aby przede wszystkim nie myć się w bardzo gorącej wodzie i zrezygnować ze stosowania agresywnych mydeł, bogatych w silne detergenty. Najlepszą opcją będzie zamienienie ich na delikatne emulsje, pianki i żele, które oprócz tego, że oczyszczają, również pielęgnują i nawilżają, nie naruszając bariery hydrolipidowej skóry. Do mycia doskonałe będą zatem Cetaphil EM Emulsja Micelarna do mycia i Cetaphil Lekka pianka do mycia twarzy.


Regularny peeling pomoże skórze szybciej pozbyć się chropowatej warstwy. Delikatne złuszczanie przy codziennym myciu to rozwiązanie dla osób z problemem nadmiernego rogowacenia okołomieszkowego, np. tego, które pojawia się po goleniu. Wówczas idealny do mycia twarzy będzie Cetaphil Delikatny żel oczyszczający do twarzy z peelingiem.


Szorstka skóra jest przesuszona, dlatego potrzebne są jej składniki silnie nawilżające, takie jak: gliceryna, masło shea, olej z orzechów makadamia, kwas hialuronowy, niacynamid, prowitamina B5 i ceramidy, które też regenerują, intensywnie odżywiają i przywracają elastyczność. Znajdziesz je w większości kosmetyków Cetaphil do pielęgnacji całego ciała i twarzy, takich jak: Cetaphil MD Dermoprotektor Balsam do twarzy i ciała, Cetaphil Krem nawilżający do ciała 453 g, Cetaphil DA Ultra Krem intensywnie nawilżający. Z kolei Cetaphil Łagodzący żel z aloesem 453 g to idealny produkt do ukojenia bardzo chropowatej, suchej i podrażnionej skóry. 


Ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV jest ważna, ponieważ słońce w nadmiarze ją silnie wysusza. Koniecznie sprawdź Cetaphil PRO OIL CONTROL KREM NAWILŻAJĄCO-MATUJĄCY SPF 30. Podobnie jest z zimnem. Pamiętaj o zabezpieczaniu miejsc, które są u Ciebie szczególnie podatne na szorstkość, np. Cetaphil PS Lipoaktywny Krem nawilżający, przed wyjściem na zewnątrz, szczególnie gdy będziesz przebywać w niskich temperaturach przez dłuższy czas.

Zalety stosowania produktów łagodzących dolegliwości związane z szorstką skórą

Używanie dobrze dobranych do potrzeb skóry kosmetyków pielęgnacyjnych przynosi szybkie rezultaty w łagodzeniu szorstkości, co jest ważne z uwagi na dyskomfort, jaki powoduje chropowata, a tym samym bardzo przesuszona, skóra. Produkty Cetaphil utrzymują skórę nawilżoną nawet przez 48 godzin po aplikacji, dzięki temu masz pewność, że Twoja skóra jest troskliwie zaopiekowana. Jeżeli mimo podjętych kroków pielęgnacyjnych, zmiany stylu życia i wprowadzenia zdrowych nawyków Twoja skóra nadal jest nieprzyjemna w dotyku i pozbawiona nawilżenia, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem.


Zobacz również: 


  1. Sucha skóra - przyczyny i pielęgnacja
  2. Skóra odwodniona - charakterystyka, pielęgnacja
  3. Jak radzić sobie z 5 najczęstszymi przyczynami suchości skóry
  4. Nawilżenie skóry od wewnątrz