null

Swędząca wysypka u dziecka – co za nią odpowiada i jak ją leczyć?

Swędząca wysypka u dzieci to dość częsty problem, ponieważ ich skóra jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia. Takie zmiany dermatologiczne wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W sprzedaży można znaleźć preparaty przeznaczone do stosowania nawet od pierwszych dni życia.

Swędząca wysypka u dziecka spowodowana bywa przeważnie odparzeniami i przegrzaniem. Nie stanowi wówczas powodu do niepokoju. Wystarczy prawidłowa pielęgnacja. Jeżeli jest odpowiedzią na reakcję alergiczną lub objawem zakaźnej choroby, wymaga interwencji lekarskiej. Bez względu na przyczynę związana jest z dużym dyskomfortem – trzeba jej szybko i efektywnie zaradzić.

Swędząca wysypka u dziecka – pieluszkowe zapalenie skóry i przegrzanie

Swędząca wysypka u dziecka może pojawić się w przebiegu wielu stanów. Najczęściej za jej powstanie odpowiada pieluszkowe zapalenie skóry. Wówczas jest wynikiem drażniącego działania moczu i kału. Czynniki sprzyjające jego powstaniu to m.in. przewlekłe pocieranie skóry przez pieluszkę, wilgoć i uszkodzenie (maceracja) naskórka, niedostateczna higiena skóry. Najczęściej pojawia się u niemowląt między 7 a 12 miesiącem życia. Przy pieluszkowym zapaleniu skóry należy szczególnie dbać o higienę i umożliwić dziecku częste przebywanie bez pieluszki. Prawidłowa wentylacja uszkodzonego naskórka ułatwi regenerację. Wskazane jest stosowanie maści z cynkiem, która działa bakteriobójczo, wysuszająco, łagodzi podrażnienia i chroni skórę przed tarciem. Jeżeli dojdzie do nadkażenia zmian, konieczna jest wizyta u lekarza, który ustali terapię.


Do rozwoju swędzącej wysypki predysponuje przegrzanie. Tzw. potówki występują najczęściej na skórze karku, pach i klatki piersiowej. W takim przypadku konieczne są regularne kąpiele oraz zakładanie przewiewnych i wykonanych z naturalnych materiałów ubranek. Nie wolno przegrzewać dziecka. Ubiór dostosować trzeba do warunków atmosferycznych, a podczas upałów ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Należy zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu – najlepiej około 18°C. Nieprzyjemne uczucie swędzenia zmniejszyć mogą domowe rozwiązania w postaci kąpieli w krochmalu.

Swędząca wysypka u dziecka – alergia, grzybica, choroby zakaźne

Swędząca wysypka to objaw powszechnie występujących u dzieci chorób alergicznych. Leczenie polega na ograniczeniu ekspozycji na czynnik uczulający. Najczęściej winne są pokarmy. Wówczas niezbędna będzie zmiana nawyków żywieniowych i dieta eliminacyjna. Alergia skórna u dziecka wymaga również wprowadzenia leczenia farmakologicznego.


W postaci swędzącej wysypki manifestować się mogą niektóre choroby zakaźne typowe dla wieku dziecięcego. Mowa tutaj o: odrze, ospie wietrznej, różyczce. W ich przypadku wysypka jest na tyle uciążliwa dla dziecka, że uniemożliwia mu często spokojny sen. Maluch nieustannie się drapie, jest rozdrażniony i płaczliwy. Leczenie tych przypadłości powinno zostać określone przez lekarza pediatrę. Stosowanie się do jego zaleceń ograniczy ryzyko możliwych do wystąpienia powikłań.


Zmianami na ciele w postaci swędzącej wysypki u dzieci objawia się także grzybica skóry. Choroba może mieć różną lokalizację. Często pojawia się w obrębie owłosionej skóry głowy. Infekcje grzybicze zazwyczaj wywołane są przez dermatofity. Jednym z czynników istotnie sprzyjającym jej pojawieniu się jest nie w pełni rozwinięty u małych dzieci układ immunologiczny. W grzybicy nie obędzie się bez farmakoterapii. Leczenie nierzadko jest długotrwałe. Leki trzeba stosować kilka tygodni.

Swędząca wysypka u dziecka – pielęgnacja ciała

W każdym przypadku wystąpienia swędzącej wysypki u dziecka konieczna jest należyta pielęgnacja ciała. Żeby ulżyć maluchowi i przyspieszyć zwalczanie uporczywej przypadłości, należy stosować specjalne preparaty dla najmłodszych przeznaczone do skóry z problemami. Warto upewnić się, czy nie mają konserwantów i sztucznych barwników, które mogłyby dodatkowo ją podrażnić. Najlepszym rozwiązaniem są dermokosmetyki. Poleca się markę Cetaphil. Oferowane przez nią produkty są hipoalergiczne. W ich składzie znajdują się m.in.: pantenol, arginina, oleje roślinne i gliceryna.


Na szczególną uwagę zasługuje Cetaphil PRO Itch Control Emulsja do mycia. Preparat oczyszcza, chroni, pielęgnuje, wygładza, nawilża skórę dziecka oraz łagodzi swędzenie. Nie wysusza skóry i nie pozostawia na niej nieprzepuszczalnej tłustej warstwy. Różni się tym od większości środków myjących. W jaki sposób używać emulsji? Niewielką jej ilość nanosi się na zwilżoną skórę i wmasowuje do powstania piany. Dodatkowo kilka kropel można dodać do wody w wanience. Na koniec dokładnie opłukuje się dziecko i delikatnie osusza miękkim ręcznikiem. Bardzo ważne jest, żeby nie wycierać malca, ponieważ drażni to skórę i nasila swędzenie.


Innym pomocnym przy swędzącej wysypce u dziecka dermokosmetykiem jest Cetaphil PRO Itch Control Balsam do nawilżania twarzy i ciała. Preparat odbudowuje płaszcz lipidowy, ceramidy i Naturalny Czynnik Nawilżający. Jego działanie łagodzące zmniejsza swędzenie. W jaki sposób używać balsamu? Zanim preparat nałoży się na skórę dziecka, należy ją wcześniej oczyścić. Aby go ogrzać, niewielką ilość nakłada się na swoje dłonie, po czym rozprowadza po ciele malca. Najlepiej wmasowywać kolistymi ruchami.


Zobacz także: Rodzaje zmian skórnych u dzieci