Suche skórki na twarzy prezentują się mało estetycznie. Powodów ich powstawania może być wiele, jednak w większości są nimi błędy w pielęgnacji oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne. Czasami jednak mogą być oznaką niektórych chorób dermatologicznych.
Suche skórki na twarzy mogą spędzać sen z powiek. Nie tylko prezentują się mało estetycznie, ale także trudno ukryć je pod makijażem. Łuszczące się fragmenty naskórka mogą powodować swędzenie i uczucie pieczenia. Czasami przybierają również formę plam rumieniowo-złuszczających.
Istnieje wiele powodów pojawiania się suchych skórek. Nie zawsze są one oznaką przewlekłej choroby. W pierwszej kolejności warto prześledzić swoje nawyki żywieniowe i pielęgnacyjne. Najczęściej problem tkwi w:
• niewłaściwym nawodnieniu organizmu - picie zbyt małej ilości wody mineralnej powoduje odwodnienie całego organizmu. Wówczas dochodzi do poważnych zaburzeń w prawidłowej budowie płaszcza hydrolipidowego, przez co skóra staje się skłonna do podrażnień, zaczerwieniona i swędząca;
Odpowiednia pielęgnacja skóry to klucz do utrzymania jędrnej, sprężystej i nawilżonej cery. Wybór dermokosmetyków o sprawdzonym składzie, a także nauczenie się właściwych nawyków pozwoli złagodzić objawy większości schorzeń dermatologicznych i pozbyć się suchych skórek. Oto 5 podstawowych zasad pielęgnacji.
Warto sprawdzić: Starzenie się skóry - jak mu zapobiec?
Dobra kondycja skóry to również dieta. Warto pamiętać o tym, że codzienne menu powinno być bogate w świeże warzywa i owoce. Nie rezygnuj z jaj i dobrej jakości, tłustych ryb. Najcenniejsze dla skóry są witaminy C, E, A, D i PP, a także miedź, siarka, cynk, a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Nie mniej ważny jest błonnik, który usprawnia procesy trawienia.
Lepiej zrezygnować natomiast z wysoko przetworzonych dań, zbyt dużej ilości słodyczy oraz soli, a także pikantnych potraw.
Zobacz także: Schodząca skóra z twarzy - jakie sa przyczyny?