null

Jak pozbyć się suchych skórek na twarzy? Dlaczego powstają?

Suche skórki na twarzy prezentują się mało estetycznie. Powodów ich powstawania może być wiele, jednak w większości są nimi błędy w pielęgnacji oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne. Czasami jednak mogą być oznaką niektórych chorób dermatologicznych.

Suche skórki na twarzy mogą spędzać sen z powiek. Nie tylko prezentują się mało estetycznie, ale także trudno ukryć je pod makijażem. Łuszczące się fragmenty naskórka mogą powodować swędzenie i uczucie pieczenia. Czasami przybierają również formę plam rumieniowo-złuszczających. 

Przyczyny pojawiania się suchych skórek

Istnieje wiele powodów pojawiania się suchych skórek. Nie zawsze są one oznaką przewlekłej choroby. W pierwszej kolejności warto prześledzić swoje nawyki żywieniowe i pielęgnacyjne. Najczęściej problem tkwi w:


  • niewłaściwym nawodnieniu organizmu - picie zbyt małej ilości wody mineralnej powoduje odwodnienie całego organizmu. Wówczas dochodzi do poważnych zaburzeń w prawidłowej budowie płaszcza hydrolipidowego, przez co skóra staje się skłonna do podrażnień, zaczerwieniona i swędząca;

  • niedoborze nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-3) - dobra kondycja skóry to także dieta. Nienasycone kwasy tłuszczowe to tzw. dobre tłuszcze, które pozytywnie wpływają na kondycję skóry, układu nerwowego i serca. Bogatym ich źródłem są tłuste ryby np. łosoś atlantycki;
  • niekorzystne czynniki zewnętrzne - wysuszenie skóry mogą powodować warunki atmosferyczne, takie jak mróz, wiatr, klimatyzacja i zbyt mocne ogrzewanie pomieszczenia (zwłaszcza zimą);
  • błędy pielęgnacyjne - używanie kosmetyków, które nie są dopasowane do rodzaju skóry. Nieodpowiedni skład żelu do mycia twarzy, czy też kremu może podrażnić suchą i wrażliwą skórę i jeszcze bardziej pozbawić ją nawilżenia;
  • łuszczyca - jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry, która występuje u 2% populacji. Zmiany skórne zlokalizowane są przede wszystkim na łokciach, kolanach i owłosionych częściach ciała. Dokładne przyczyny rozwoju łuszczycy nie są znane, jednak uważa się, że duże znaczenie mają uwarunkowania genetyczne;
  • egzema/atopowe zapalenie skóry - to przewlekła choroba o podłożu zapalnym. Charakterystyczne dla tych chorób są swędzące zmiany skórne, które mają tendencję do pojawiania się na powierzchni naskórka w sposób nawracający. Mimo że dokładne czynniki sprzyjające rozwojowi tych schorzeń nie są poznane, to naukowcy twierdzą, że jest to wypadkowa czynników genetycznych, środowiskowych i immunologicznych. 

Pielęgnacja suchej skóry

Odpowiednia pielęgnacja skóry to klucz do utrzymania jędrnej, sprężystej i nawilżonej cery. Wybór dermokosmetyków o sprawdzonym składzie, a także nauczenie się właściwych nawyków pozwoli złagodzić objawy większości schorzeń dermatologicznych i pozbyć się suchych skórek. Oto 5 podstawowych zasad pielęgnacji.


  1. Zrezygnuj z mycia twarzy zwykłym mydłem - może ono podrażnić skórę, a przede wszystkim zaburzyć jej fizjologiczne pH. Stąd już blisko do pojawienia się suchych skórek i zaczerwienień. Lepszym pomysłem jest wybór emulsji micelarnej o łagodnym składzie np. Cetaphil EM - nie uszkadza ona płaszcza lipidowego i przygotuje skórę na dalsze kroki pielęgnacyjne.
  2. Unikaj kosmetyków, które w składzie mają substancję drażniące, sztuczne barwniki i aromaty.
  3. Używaj dobrej jakości kremów nawilżających - wybierz taki do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Dobrym wyborem jest np. Cetaphil DA z kompleksem ERC, który dostarcza do naskórka niezbędnych składników. Chroni skórę przed uszkodzeniami mechanicznymi i głęboko nawilża. Warto stawiać na takie składniki jak masło Shea, pantenol, olej z orzechów makadamia i silikony.
  4. Stosuj filtry przeciwsłoneczne - promieniowanie słoneczne powoduje nie tylko wysuszenia naskórka, ale i sprzyja tworzeniu się zmarszczek i plam. Stosowanie kremu z filtrem np. Cetaphil PRO Redness Control SPF 30 nie tylko chroni przed słońcem, ale i pozwala ograniczyć widoczne zaczerwienienia i wyrównuje koloryt skóry.
  5. Od czasu do czasu wykonaj peeling - łuszcząca się skóra blokuje gruczoły łojowe naskórka, co może powodować powstawanie zaskórników. Delikatny żel oczyszczający z peelingiem Cetaphil EM pozwala na łagodne usunięcie martwego naskórka, utrzymuje odpowiednie pH skóry, a także skutecznie niweluje zanieczyszczenia, znajdujące się głęboko w porach skóry.


Warto sprawdzić: Starzenie się skóry - jak mu zapobiec?

Zadbaj o skórę od wewnątrz

Dobra kondycja skóry to również dieta. Warto pamiętać o tym, że codzienne menu powinno być bogate w świeże warzywa i owoce. Nie rezygnuj z jaj i dobrej jakości, tłustych ryb. Najcenniejsze dla skóry są witaminy C, E, A, D i PP, a także miedź, siarka, cynk, a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Nie mniej ważny jest błonnik, który usprawnia procesy trawienia. 


Lepiej zrezygnować natomiast z wysoko przetworzonych dań, zbyt dużej ilości słodyczy oraz soli, a także pikantnych potraw.


Zobacz także: Schodząca skóra z twarzy - jakie sa przyczyny?