Sucha skóra na łokciach często wynika z braku witaminy A, a także ze złej pielęgnacji czy niektórych chorób. Na łokciach mogą pojawiać się grudki, skóra jest tam ciemniejsza niż na pozostałych częściach ciała. Czasem może być ona pokryta srebrnymi łuskami. Bardzo istotne jest ustalenie przyczyny i dobranie do niej odpowiedniego leczenia i pielęgnacji. Dowiedz się, jak traktować suchą skórę na łokciach.
Sucha skóra na łokciach to popularny problem, z którym mierzy się wiele osób. Przyczyn takiego stanu jest wiele, a najczęściej pojawiające się to brak pielęgnacji, niezdrowa dieta i ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Suche łokcie mogą także pojawić się u osób z cukrzycą czy chorobami tarczycy. Sucha skóra na łokciach bardzo często towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry. Dodatkowo miejsce to może swędzieć, być zaczerwienione i piec. Ustalenie przyczyny jest kluczowe w doborze odpowiedniego leczenia i pielęgnacji.
Łokcie to miejsce na naszym ciele, które często jest pomijane podczas pielęgnacji. To może prowadzić do nadmiernego przesuszania się ich. Skóra na nich jest grubsza niż na pozostałych częściach ciała, ponieważ ma za zadanie chronić nas przed otarciami czy uszkodzeniami. Z tego powodu wymaga odpowiedniej pielęgnacji, przede wszystkim nawilżenia i odżywienia. Niekiedy łokcie oraz kolana mogą mocno odznaczać się od ciała, wyglądać wręcz na brudne. Wynika to z genetyki i wymaga skoncentrowanej opieki. Używanie maści na suche łokcie warto uzupełnić pielęgnacją innymi kosmetykami, a także zadbać o nawyki żywieniowe oraz zdrowy tryb życia.
Suche, czerwone łokcie to również wynik niedoborów witamin, w szczególności witaminy A. Znajduje się ona w mleku, jogurtach, jajkach, a także podrobach zwierzęcych czy niektórych rybach. Źródłem tej witaminy jest również szpinak, jarmuż, dynia i rzeżucha.
Bardzo popularna i skuteczna jest maseczka z miodu. Wygładza ona skórę, sprawia, że jest miękka w dotyku. Ciemniejsze łokcie można rozjaśnić, stosując świeży sok wyciśnięty z cytryny. Natłuszczająco na skórę działa oliwa, jak również maseczka z jogurtu naturalnego, siemienia lnianego i awokado. Warto wykorzystać te produkty, jeśli zostaną po jakimś posiłku.
Jednakże najważniejsze znaczenie pielęgnacyjne ma dobór odpowiednich kosmetyków. Ich głównym działaniem powinno być nawilżanie skóry. Cetaphil MD Dermoprotektor Balsam do twarzy i ciała łagodzi podrażnienia, długotrwale nawilża skórę. Kosmetyk może być stosowany do pielęgnacji skóry wrażliwej. Odbudowuje także barierę lipidową już po kilku dniach codziennego stosowania. Balsam szybko się wchłania i ma wygodną pompkę do dozowania produktu. Regularne stosowanie widocznie poprawi kondycję skóry, jej wygląd i sprawi, że będzie gładka i miękka w dotyku. Chropowatość na łokciach zostanie wygładzona, a dolegliwości związane z suchą skórą znikną.
Bardzo sucha skóra na łokciach i kolanach często pojawia się po wakacjach. Zazwyczaj jest to okres, kiedy zapominamy o pielęgnacji, a skóra codziennie jest narażana na działanie promieni słonecznych oraz słonej lub chlorowanej wody. W okresie letnim z suchością może borykać się wiele osób, dlatego podczas wakacji nie należy zapominać o codziennym nawilżaniu. Jeśli przyczyną suchych łokci jest AZS, należy kosmetyki nakładać nawet kilka razy dziennie.
Zdrowa, zbilansowana dieta jest dobra dla całego organizmu. Wpływa na wygląd skóry, samopoczucie oraz aspekty zdrowotne. Spożywane posiłki powinny być bogate w witaminy i minerały, a podstawą żywienia muszą być świeże warzywa i owoce. Najwięcej cennych dla organizmu składników mają te sezonowe, dlatego w szczególności w wakacje należy korzystać z szerokiego wyboru produktów roślinnych, warzyw i owoców. To bogate źródło polifenoli, w tym cennych antyoksydantów. Do diety warto włączyć produkty bogate w kwasy omega-3, które można znaleźć w tłustych rybach morskich, oliwie i nasionach chia. Dobrze, jeśli znajdą się przynajmniej 2–3 razy w tygodniu na talerzu. Kwasy tłuszczowe omega-3 są ważne dla skóry, mózgu i kondycji całego organizmu.
Dobrze zbilansowaną dietę należy uzupełnić o odpowiednią ilość wody. Dorosły człowiek potrzebuje wypić 2 litry niegazowanej wody dziennie. Najkorzystniej dla zdrowia spożywać ją małymi łykami przez cały dzień. Można ją wzbogacić o dodatek świeżej mięty, plasterka cytryny lub pomarańczy czy gałązkę rozmarynu.