Suche dłonie ma miliony ludzi na całym świecie. Problemy ze skórą zaostrzają się głównie jesienią i zimą, gdy na zewnątrz panują niesprzyjające warunki atmosferyczne. Z suchością dłoni zmagamy się także wiosną i latem, a przyczyną powstawania tego zjawiska jest szereg czynników. Na skórę dłoni ma wpływ chociażby praca i niektóre schorzenia dermatologiczne. Z problemem można sobie poradzić dzięki właściwej pielęgnacji.
Dłonie są wizytówką człowieka, dlatego ich nieładny wygląd może być przyczyną kompleksów i utrudniać kontakty międzyludzkie. Aby ograniczyć problem, warto mieć pod ręką krem do rąk lub dobry i sprawdzony balsam do ciała. Takie produkty są dostępne w aptekach. Określa się je mianem dermokosmetyków, ich skład jest bowiem zbliżony do składu leków. Jak jeszcze można poradzić sobie z suchością dłoni?
Z suchością dłoni zmaga się wiele osób. Choć większość to ludzie starsi i pracujący w trudnych warunkach, to suche dłonie są zjawiskiem powszechnym, a ogromny wpływ na nie mają warunki atmosferyczne. Czynniki środowiskowe, takie jak mróz, wiatr czy słońce, bardzo niekorzystnie oddziałują na skórę. To najpopularniejsza przyczyna suchych dłoni. Innymi czynnikami sprawczymi tej przypadłości są:
Przyczyną suchości dłoni mogą być także choroby przewlekłe np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy, cukrzyca oraz niewydolność poszczególnych narządów. Sprzyjają jej też zaburzenia hormonalne, uwarunkowania genetyczne oraz brak właściwej pielęgnacji skóry.
Warto wiedzieć: Sucha skóra na stopach - przyczyny, pielęgnacja
Suche dłonie nierzadko są przyczyną kompleksów, ponieważ spękana i łuszcząca się skóra wygląda nieestetycznie i manifestuje się uporczywymi objawami. Aby zapobiec temu zjawisku, powinniśmy zaopatrzyć się w sprawdzone kosmetyki oraz rękawice ochronne. Przydadzą się one w czasie wykonywania codziennych czynności, w pracy, a także zimą i jesienią, kiedy na dworze panują niekorzystne warunki atmosferyczne.
Z suchą skórą możemy sobie poradzić, stosując apteczne balsamy lub kremy. Dermokosmetyki są lepsze od klasycznych preparatów drogeryjnych, ponieważ chronią skórę przed uszkodzeniem jej warstwy ochronnej. W ich składzie są same naturalne substancje. Uważa się je za niekomedogenne, więc ich używanie nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznej. Formułę kosmetyków aptecznych opracowano na podstawie rekomendacji dermatologów, dlatego uznaje się je za bezpieczne dla wszystkich, również małych dzieci, u których suchość jest zazwyczaj konsekwencją choroby.
Warto wiedzieć: Budowa skóry - naskórek, skóra właściwa, tkanka podskórna
Decydując się na kosmetyk do pielęgnacji dłoni, warto zwrócić uwagę na jego skład. Powinny się w nim znaleźć substancje o działaniu nawilżającym, odbudowującym płaszcz lipidowy skóry oraz przeciwświądowym. Ważne są również składniki kojące oraz łagodzące podrażnienia. Idealny kosmetyk powinien skutecznie natłuszczać, ale przy tym nie pozostawiać tłustej warstwy. Szczególnie polecane substancje to:
Niektóre preparaty do pielęgnacji zawierają oleje roślinne np. olej z orzechów macadamia, który długotrwale nawilża i natłuszcza skórę. Bardzo dobrze się też wchłania.