null

Sucha skóra u niemowlaka – przyczyny, objawy, pielęgnacja

Skóra niemowlaka jest z natury bardziej wrażliwa od skóry dorosłego. To czyni ją podatną na uszkodzenia i skłonną do podrażnień, dlatego od chwili narodzin może sprawiać problemy. Ciemieniuch, potówki czy zmiany łojotokowe to tylko niektóre z dolegliwości towarzyszących niemowlakom. Zazwyczaj szybko powstają i równie szybko znikają. Aby przyspieszyć proces regeneracji skóry, trzeba ją pielęgnować odpowiednio dobranymi kosmetykami.

Na suchą skórę u niemowlaka najlepsze są dermokosmetyki. To produkty bezpieczne i antyalergiczne. Ich formuła została opracowana przez lekarzy, co czyni je w pełni sprawdzonymi, jeśli chodzi o delikatną skórę dziecka. Z racji tego, że nie mają one podziału na wiek i płeć, mogą ich używać wszyscy domownicy. Jakie to kosmetyki i co jest w ich składzie, podpowiemy w niniejszym artykule.

Jakie są przyczyny suchej skóry u niemowlaka?

Sucha skóra u niemowlaka to, w większości przypadków, zjawisko fizjologiczne. Przyczyną jego powstawania jest brak przygotowania organizmu malucha na działanie zewnętrznych czynników środowiskowych. Będące w łonie matki dziecko nie nawykło do obecności patogenów. Płaszcz lipidowy na jego skórze jest bardzo cienki, dlatego nie zapewnia on należytej ochrony i co gorsza, skóra jest bardzo podatna na uszkodzenia i szybko ulega podrażnieniu. W związku z tym niemowlę już od chwili narodzin boryka się z szeregiem problemów. Niektóre z nich są tak częste, że określa się je jako powszechne i nie stanowią zagrożenia dla dziecka. Inne zaś to stany chorobowe, których przyczyną jest niedostateczne wykształcenie się poszczególnych układów.


Najczęstszą chorobą, z jaką musi borykać się maluch, jest atopowe zapalenie skóry. Schorzenia nie da się w pełni wyleczyć. Można jedynie złagodzić jego objawy. Choroba powstaje w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego i nie ma na nią lekarstwa. Zjawiskiem bardziej powszechnym są potówki i inne zmiany łojotokowe. Powodem ich powstawania jest niewłaściwa praca gruczołów łojowych oraz potowych. Sucha skóra głowy u niemowlaka to ciemieniucha. Jest ona zjawiskiem fizjologicznym i zmaga się z nią setki tysięcy niemowląt na całym świecie. Jej najbardziej prawdopodobną przyczyną jest alergia niemowlęcia na środek do pielęgnacji lub podawany pokarm.


Niektórzy rodzice bardzo się niepokoją, gdy zauważają suchą skórę u niemowlaka na twarzy. Zazwyczaj jest to efekt niewielkiego odwodnienia lub działania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zdarza się też, że jest to zwiastun atopowego zapalenia skóry.


Zobacz także: Krostki u niemowlaka - jakie mogą być przyczyny?

Objawy suchej skóry niemowlaka

Charakterystycznym objawem suchej skóry na twarzy u niemowlaka, a także na jego czole czy głowie jest nadmierne rogowacenie. Powstają wtedy plamy z niewielką ilością naskórka na brzegach, co nie jest bolesne, ale wygląda nieestetycznie. Przesuszona skóra może swędzieć i być zaczerwieniona, co dziecko manifestuje płaczem lub marudzeniem. W przypadku atopowego zapalenia skóry, objawy te nasilają się po kąpieli, dlatego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry już w trakcie mycia.

Sucha skóra u niemowlaka – czym smarować i myć podrażnienia?

Sucha skóra u niemowlaka to nie koniec świata. Można ją zabezpieczyć odpowiednio dobranymi kosmetykami. Dzięki nim zarówno maluch, jak i jego rodzice zapewnią sobie spokój i komfort. Do pielęgnacji suchej skóry u niemowląt poleca się emolienty. Można je kupić w aptekach i niektórych drogeriach. Potocznie nazywa się je dermokosmetykami, ponieważ w ich składzie są substancje o działaniu terapeutycznym. Pełnią zatem dwie funkcje: terapeutyczną i leczniczą. Uważa się je za hipoalergiczne i pozbawione związków o działaniu drażniącym. W składzie dermokosmetyków znajdują się oleje roślinne np. słonecznikowy, który ma zbawienny wpływ na skórę oraz masło Shea, które intensywnie ją natłuszcza. Formuła dermokosmetyku jest oparta również na glicerynie oraz PCA – związku mającym tendencję do wiązania cząsteczek wody. Dzięki temu chroni cienką skórę niemowlęcia przed odwodnieniem.


W ofercie producentów dermokosmetyków są nie tylko płyny i emulsje do kąpieli. Posiadają oni całe gamy produktów, którymi można wykonać kompleksową pielęgnację. Warte uwagi są również balsamy do smarowania skóry i twarzy, co jest bardzo skutecznym połączeniem. Kosmetyki apteczne są co prawda droższe niż drogeryjne, ale kupując je, nie ryzykujemy dalszego podrażnienia skóry. Balsamy te nie uczulają i nie wywołują niepotrzebnego zaczerwienienia. Pozbawione są parabenów i komponentów zapachowych, które nie zawsze dobrze wpływają na kondycję naskórka. Jeśli mamy w domu niemowlę, zadbajmy o jego odpowiednią pielęgnację, ponieważ zapewni to nam i dziecku komfort, na jaki zasługuje. Opakowania dermokosmetyków są ponadto bardzo wydajne.


Zobacz także: Jak robić masaż niemowlaka?