Sucha skóra jest poważnym problem pielęgnacyjny. Ma tendencje do zaczerwienienia, łuszczenia się, pieczenia, swędzenia oraz podrażnień. Jest także wrażliwa na substancje zawarte w kosmetykach. O odpowiednie nawilżenie suchej skóry należy dbać o każdej porze roku.
Sucha skóra może pojawić się na całym ciele. Najczęściej jednak obserwuje się ją na twarzy, głowie, łokciach, kolanach, dłoniach i stopach. Charakteryzuje się ona brakiem lipidów i niedostatecznym nawilżeniem. Dlatego tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja suchej skóry.
Sucha skóra jest delikatna, napięta, matowa, szorstka i ma tendencje do nadmiernego złuszczania się. Osoby z tym typem cery często skarżą się na pieczenie, swędzenie i uczucie dyskomfortu. Łatwo ulega ona uszkodzeniom. Jest także bardzo wrażliwa na substancje chemiczne zawarte w kosmetykach i proszkach do prania. Z tego powodu jej pielęgnacja może sprawiać problemy.
Przyczyny suchej skóry to zmiany w funkcjonowaniu jej komórek – w warstwie naskórka dochodzi do zaburzeń wiązania i zatrzymywania wody. Dodatkowo gruczoły łojowe produkują niewystarczającą ilość wydzieliny, przez co pojawiają się ubytki w warstwie lipidowej. Skóra traci nawilżenie i sprężystość. Brakuje jej również odpowiedniej ochrony.
Wiele osób ma predyspozycje genetyczne do atopowego zapalenia skóry. Częściej jednak jest ono wynikiem nieprawidłowych nawyków i wystawiania jej na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Do przesuszenia skóry w dużej mierze przyczyniają się:
Sucha skóra wymaga odpowiedniego nawilżenia. Dzięki temu poprawia się jej wygląd i ustępują nieprzyjemne dolegliwości. Dodatkowo odpowiednio pielęgnowana cera jest mniej podatna na uszkodzenia i działanie niekorzystnych warunków. Kosmetyki do suchej skóry powinny zawierać:
Należy unikać kosmetyków, które mają w składzie substancje zapachowe, sztuczne barwniki, konserwanty oraz etanol. Pielęgnacja suchej skóry wymaga systematycznych działań. Ważne jest nie tylko jej oczyszczanie, ale także nakładanie intensywnie nawilżających kremów i balsamów na dzień i na noc.
Sucha skóra na twarzy wymaga szczególnej troski, ponieważ jest przez cały czas odsłonięta, a tym samym wystawiona na działanie szkodliwych czynników. Do jej pielęgnacji należy stosować kremy intensywnie nawilżające z filtrem przeciwsłonecznym (SPF). Latem nie może mieć mniejszej wartości niż 30. Zimą powinna być chroniona przed mrozem preparatami natłuszczającymi.
Sucha skóra wokół ust jest najczęściej wynikiem niedoboru witamin i składników odżywczych, szczególnie witamin A i B. Osoby zmagające się z tym problemem powinny zwrócić szczególną uwagę na swój jadłospis. Dieta przy suchej skórze opiera się na zasadach zdrowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem świeżych warzyw, owoców, tłuszczów roślinnych, ryb morskich, ziaren i produktów zbożowych. Należy także pić minimum 2 litry wody dziennie.
Sucha skóra na głowie jest przyczyną uporczywego świądu, łupieżu, a nawet nadmiernego wypadania włosów. Aby ją nawilżyć, konieczne jest stosowanie specjalistycznych szamponów z apteki, które są pozbawione substancji niekorzystnie wpływających na kondycję skóry i funkcjonowanie gruczołów łojowych.
Wskazane są również domowe sposoby na suchą skórę głowy. Minimum 3 razy w tygodniu należy wykonywać ziołowe płukanki. W tym celu dobrze sprawdzi się napar z mięty, rumianku lub czarnej rzepy. W suchą skórę można także wcierać maseczki na bazie soku z cytryny, aloesu, oleju kokosowego lub rycynowego.
Bardzo często spotykaną przypadłością jest sucha skóra na łokciach lub kolanach. Oba te miejsca są pozbawione gruczołów łojowych, dlatego konieczne jest ich codzienne nawilżanie kremem lub balsamem. Duże znaczenie ma także odpowiednia dieta i nawodnienie organizmu. Jeżeli mimo podjętych działań jej stan nie ulega zmianie, należy udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania laboratoryjne. Problem ten może być objawem chorób tarczycy, cukrzycy, łuszczycy lub egzemy.