Naturalne i domowe sposoby na trądzik są skutecznym wsparciem leczenia farmakologicznego. Stosuje się je w celu złagodzenia objawów, poprawienia wyglądu cery i przyspieszenia regeneracji naskórka. Sprawdzają się także u osób, u których pojawiły się blizny.
Trądzik jest jedną z najczęściej występujących chorób dermatologicznych. Dotyczy nie tylko młodzieży w wieku dojrzewania, ale coraz częściej także osób dorosłych. Objawy to wykwity i zmiany skórne o różnym charakterze: zaskórniki, ropne krosty, guzki, cysty i grudki.
Najczęstszą przyczyną trądziku są zaburzenia układu hormonalnego, które prowadzą do nadprodukcji sebum, ale do czynników predysponujących zalicza się także nieodpowiednią pielęgnację, złe nawyki żywieniowe oraz stres. Leczenie choroby powinno odbywać się w poradni dermatologicznej, ale warto sięgnąć także po sprawdzone sposoby, z których można korzystać w domu. Domowe metody leczenia trądziku są skutecznym wsparciem terapii farmakologicznej ustalonej przez lekarza dermatologa. Opierają się wyłącznie na naturalnych składnikach. Jednym z elementów jest także właściwa pielęgnacja podrażnionej i chorej skóry. Domowe sposoby na trądzik łagodzą objawy, przyspieszają regenerację cery i chronią ją przed działaniem szkodliwych czynników.
Sposoby na trądzik młodzieńczy, różowaty i zmiany u dorosłych są skuteczne, jednak aby zobaczyć pierwsze efekty, należy uzbroić się w cierpliwość i systematycznie wykonywać wszystkie zabiegi. Najbardziej znane i przynoszące rezultaty naturalne sposoby leczenia trądziku to:
Naturalne sposoby na trądzik, które cechują się wysoką skutecznością, to samodzielnie wykonane maseczki. Są one oparte na składnikach, które wykazują liczne właściwości lecznicze. Metodę tę można stosować 2–3 razy w tygodniu. Świeżo przygotowaną maseczkę należy nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy i zmyć ciepłą wodą po około 10–15 minutach.
Najbardziej polecane domowe maseczki na trądzik to te na bazie:
Domowe sposoby leczenia trądziku to również codzienna pielęgnacja cery przy użyciu dobrych produktów stworzonych ze składników o działaniu leczniczym. Szczególnie polecane są kosmetyki apteczne – tzw. dermokosmetyki. Nie zawierają one substancji szkodliwych, alergizujących ani konserwantów.
Cerę należy pielęgnować 2 razy dziennie. Warto ją oczyścić pianką lub emulsją do mycia, a następnie delikatnie osuszyć i przetrzeć płatkiem kosmetycznym nasączonym domowym tonikiem z ogórka. Po wchłonięciu się roztworu powinno się nałożyć krem nawilżający. Preparat na dzień musi chronić przed działaniem promieni słonecznych. 2–3 razy w tygodniu warto wykonać domową maseczkę.
Blizny po trądziku to nieestetyczny problem. Są one wynikiem uszkodzenia naskórka, do którego najczęściej dochodzi podczas mechanicznego usuwania zaskórników. Ich leczenie jest długotrwałe, jednak przynosi oczekiwane efekty. Sposoby na blizny po trądziku to: