Do usuwania niechcianego zarostu u mężczyzn nadal zazwyczaj wykorzystuje się maszynkę do golenia. Często po jej użyciu pojawiają się wrastające włoski, w szczególności na szyi, co prowadzi do rozwoju zapalenia mieszków włosowych i stanów zapalnych. Wielu panów nie wie, jak pozbyć się tego problemu. Jak poradzić sobie z wrastającymi włoskami na szyi i twarzy?
Golenie maszynką to nadal najpopularniejszy sposób usuwania zbędnego owłosienia. Jest tani, szybki i daje oczekiwane rezultaty. Podczas golenia naruszany jest naskórek. Zbyt tępa maszynka i gruba męska skóra mogą jednak prowadzić do nieprawidłowego usunięcia włosa, czego następstwem jest wrastanie. Staje się on grubszych, często nie ma możliwości przebicia się przez skórę i rośnie pod nią. Czasami z jednego mieszka wyrasta kilka włosów. Mogą być one grubsze i ciemniejsze.
Z każdym goleniem zarost na szyi robi się twardszy, włosy stają się grubsze i trudniejsze do usunięcia. Brak poślizgu dodatkowo zwiększa ryzyko uszkodzenia skóry. Maszynki jednorazowe tępią się, dlatego należy je regularnie wymieniać. Ponadto konieczne jest ich dezynfekowanie przed i po każdym użyciu. Mężczyźni rzadziej sięgają po kosmetyki nawilżające czy zmiękczające skórę, co również przyczynia się do wrastania włosów.
Wrastające włosy najczęściej pojawiają się na linii zarostu na szyi, a także w okolicy brody. U niektórych panów twardsze, trudniejsze do usunięcia włosy mogą również występować nad ustami. Wynika to z powierzchni skóry. W tych miejscach jest ona nierówna, dlatego golenie jej może być trudniejsze i wymaga odpowiedniego nacisku oraz ułożenia kąta ostrza. Wrastający zarost na szyi czy twarzy to nie tylko defekt estetyczny, lecz również jedna z przyczyn bolesnych stanów zapalnych. Mogą one swędzieć, co prowadzi do drapania i dalszego przenoszenia bakterii.
Zobacz także: Jak sobie poradzić z krostkami po goleniu?
Wrastających włosków można się pozbyć na kilka sposobów. W przypadku każdej z metod bardzo ważna jest systematyka. Podstawą pielęgnacji powinno być nawilżanie po goleniu. Cetaphil PS Lipoaktywny Krem nawilżający nadaje się do pielęgnacji podrażnionej skóry i odbudowuje barierę naskórkową. Efekty widać już po 3 dniach codziennego stosowania. Ma w składzie olej z nasion słonecznika i migdałowy, które nawilżają skórę i pozostawiają ją miękką w dotyku. Produkt należy nakładać nie tylko po goleniu, lecz także podczas porannej rutyny pielęgnacyjnej.
Wrastające włoski na szyi czy twarzy czasami wynikają ze zbyt częstego golenia. Mężczyźni, którzy codziennie sięgają po maszynkę, podrażniają skórę. Warto ograniczyć golenie do 2–3 razy w tygodniu lub sięgać po trymer, zamiast po maszynkę. Można również zapuścić brodę, jednak w tym przypadku pielęgnacja jest jeszcze bardziej wymagająca, ponieważ zarost powinien wyglądać estetycznie.
Aby ograniczyć wrastanie włosków, istotne jest regularne wykonywanie peelingów. Pomagają one w złuszczaniu martwego naskórka. Dzięki nim skóra jest bardziej miękka, a włoski rzadziej wzrastają. W przypadku grubszej skóry, którą często mają mężczyźni, sprawdzą się peelingi z drobinkami, które wspomogą odnowę naskórka. Można po nie sięgać przynajmniej raz w tygodniu.
Zobacz także: Jak złagodzić podrażnienie po goleniu?
Kosmetyki nawilżające powinny na stałe zagościć w kosmetyczce każdego człowieka. Eliminują uczucie świądu, nadmierną suchość i pomagają zatrzymać wilgoć w naskórku. Dzięki nim skóra jest gładka, miękka w dotyku i zregenerowana. Do składników o działaniu nawilżającym należą: kwas hialuronowy, skwalen, mocznik, aloes i gliceryna. Pozwalają one odbudować naruszoną barierę hydrolipidową, zmniejszają dolegliwości i sprawiają, że skóra wygląda promiennie i zdrowo. Po krem nawilżający mogą sięgać także mężczyźni. Wiele produktów ma lekką formułę, która szybko się wchłania, co jest ważne dla panów.
Cennym składnikiem są emolienty, które skutecznie pomogą się uporać ze swędzeniem, podrażnieniem i zaczerwienieniem skóry. Eliminują one szorstkość, tworząc niewidzialną warstwę ochronną. W ich składzie znalazły się także składniki regenerujące i natłuszczające skórę. Często zawierają składniki łagodzące, takie jak pantenol czy alantoina. Stosowane codziennie poprawiają wygląd skóry, co można zauważyć już po kilku dniach regularnego stosowania.
Nie bez znaczenia dla poprawy nawilżenia skóry jest odpowiednia dieta. Warto pamiętać, że to, jak wygląda skóra, wpływa na samopoczucie. Codziennie należy pamiętać o nawodnieniu organizmu. Optymalna dzienna ilość wody to 2 litry, ale w gorące dni lub podczas treningu warto ją zwiększyć nawet o dodatkowy litr. W diecie powinny się natomiast znaleźć produkty bogate w witaminy i minerały. Ważne są kwasy omega-3, których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Ich doskonałym źródłem są tłuste ryby morskie, po które należy sięgać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Wspomagają one pamięć i koncentrację, a także zmniejszają stany zapalne w organizmie.