null

Jakie są przyczyny schodzącej skóry na twarzy? Jak zatroszczyć się o właściwą pielęgnację?

Schodząca skóra na twarzy, swędzenie i uczucie ściągnięcia to objawy suchej, alergicznej i wrażliwej skóry. Mimo że przyczyn pojawiania się tego mało komfortowego schorzenia dermatologicznego może być wiele, to jedną z nich jest niewłaściwa pielęgnacja i źle dobrane kosmetyki.

Sucha skóra ma tendencję do łuszczenia się, zaczerwienienia oraz szybszego pojawienia się zmarszczek. Podstawą właściwej pielęgnacji jest odpowiednie, dogłębne nawilżanie naskórka. Warto jednak pamiętać, że nie każdy kosmetyk dostępny w drogerii będzie spełniał potrzeby tak wymagającej skóry. Składniki aktywne w nich zawarte muszą być przede wszystkim hipoalergiczne i bezpieczne do stosowania również przez osoby z cerą wrażliwą.

Przyczyny schodzącej skóry z twarzy

Istnieje wiele przyczyn łuszczącej się skóry, której często towarzyszy uczucie ściągnięcia, silne swędzenie oraz szorstkość. Taki naskórek traci zdolność do utrzymywania wody, przez co należy dostarczyć mu nawilżenia zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. 

Problemy z suchą cerą nasilają się w szczególności w sezonie zimowym i letnim. W tym pierwszym przypadku główną przyczyną jest mróz, a w drugim promieniowanie słoneczne. Oba te czynniki mogą uszkodzić warstwę hydrolipidową naskórka. Kiedy temperatury na zewnątrz osiągają wartości ujemne, dochodzi do rozszerzania i pękania naczyń krwionośnych, co sprzyja dodatkowo podrażnieniom. W takich warunkach gruczoły łojowe nie funkcjonują prawidłowo i nie produkują wystarczającej ilości sebum. Co więcej, ogrzewane pomieszczenia również szkodzą skórze, co zmniejsza ilość cennych ceramidów, kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Brak tych komponentów nie tylko widocznie wysusza skórę, ale także sprawia, że przestaje pełnić ona swoją podstawową funkcję ochronną. 

Inną przyczyną schodzącej skóry z twarzy może być stosowanie zbyt agresywnych środków myjących, w tym standardowych mydeł. Negatywny wpływ ma również mycie twarzy zbyt ciepłą wodą lub silne pocieranie jej ręcznikiem. 

Problemy dermatologiczne występują również u osób przyjmujących niektóre leki, w tym hormonalne lub antybiotyki. Niektóre z przewlekłych chorób także zwiększają ryzyko nadmiernego łuszczenia się skóry. Zalicza się do nich m.in. choroby tarczycy oraz cukrzycę. Ostatecznie na kondycję skóry wpływ ma również styl i higiena życia, w tym długotrwały stres, niewłaściwa dieta, niskie uzupełnianie płynów w ciągu dnia, a także nadmierne spożywanie kawy i alkoholu. 


Warto sprawdzić: Domowa pielęgnacja skóry - radzimy, jak o nią zadbać

Jak dbać o łuszczącą się skórę na twarzy?

Podstawą zachowania nawilżonej i zdrowo wyglądającej cery jest pielęgnacja. Pierwszym krokiem, od którego należy zacząć każdy dzień, jest oczyszczanie. Warto sięgnąć po delikatny dermokosmetyk, jakim jest np. emulsja micelarna z serii Cetaphil EM. W jej formule znajdują się składniki, które nie tylko delikatnie oczyszczają skórę, ale także dbają o odpowiedni stopień jej nawilżenia bez uszkodzenia płaszcza lipidowego. W swoim składzie dermokosmetyk nie posiada mydła ani innych substancji wpływających drażniąco na naskórek. Przy użyciu wody, warto zadbać o jej odpowiednią temperaturę - nie może być zbyt ciepła. Po umyciu twarzy jej nadmiar warto delikatnie odsączyć za pomocą czystego ręcznika. 

Aby wygładzić skórę twarzy i pozbyć się złuszczającego naskórka warto zastosować delikatny żel oczyszczający z peelingiem z serii Cetaphil. Można używać go dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Nadaje się nawet do skóry wrażliwej. 

Drugim etapem jest odpowiednie nawilżenie. Skóra sucha potrzebuje specjalnej kompozycji składników, która nie tylko zapewni odpowiedni poziom nawilżenia, ale wzmocni barierę ochronną i będzie utrzymywać właściwy poziom wody przez długi czas. W kremie z linii Cetaphil DA Ultra znajduje się kompleks ERC, składający się na pięć kluczowych składników, w tym PCA, masła shea, oleju z orzechów macadamia, silikonów i pantenolu. Dermokosmetyk ma lekką konsystencję i szybko wchłania się przez skórę. W jego składzie nie ma substancji powodujących alergię oraz drażniących. Innym, skutecznym rozwiązaniem, chroniącym przed schodzącą skórą z twarzy jest zastosowanie lipoaktywnego kremu Cetaphil PS. Ma on szerokie zastosowanie dermatologiczne i można go bezpiecznie nakładać nawet na uszkodzony naskórek oraz cerę po zabiegach takich jak np. mezoterapia czy mikrodermabrazja. Wzmacnia płaszcz lipidowy skóry i nie zawiera kompozycji zapachowych. 

Jak dbać o skórę od wewnątrz?

Nie mniej istotne jest nawilżanie skóry od środka. W tym celu należy włączyć w codzienną dietę przyjmowanie ok. 2 litrów płynów dziennie. Najlepiej, gdy źródłem nawilżenia komórek jest niegazowana woda mineralna lub świeżo wyciśnięte soki. Warto jednak pamiętać, że te drugie zawierają w sobie dodatkowy cukier, dlatego nie należy przesadzać z ich ilością. Nie mniej ważne jest urozmaicenie jadłospisu w warzywa, które są źródłem nie tylko cennego błonnika, ale i ważnych dla skóry witamin (głównie A i E) oraz mikroelementów.