Rybia łuska to przewlekła choroba skóry, której nie da się całkowicie wyleczyć, ale właściwa pielęgnacja i stosowanie się do zaleceń dermatologa może zminimalizować objawy. Choroba dotyczy w takim samym stopniu kobiet, co mężczyzn, jest także dziedziczna. Jak rozpoznać tę chorobę i jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry z rybią łuską?
Rybia łuska to choroba dziedziczna, która charakteryzuje się nagromadzeniem się na skórze zrogowaciałych komórek naskórka. Zmiany są mnogie, doczepione do powierzchni skóry. Mają kolor żółty lub brązowy. W dotyku są szorstkie, twarde i chropowate. Rybia łuska na skórze jest zlokalizowana najczęściej na tułowiu, rękach i nogach. Dużo rzadziej pojawia się na twarzy. Schorzenie to może być dziedziczone genetycznie lub nabyte.
Istnieją różne odmiany rybiej łuski, a najpopularniejsza z nich jest rybia łuska zwykła. Pierwsze objawy pojawiają się w wieku niemowlęcym, ok. 3–4 miesiąca życia. Na skórze występują drobne, białe łuski, zlokalizowane w dołach pachowych, pachwinach oraz na zgięciu kolan i łokci. Może również występować rogowacenie okołomieszkowe. Druga odmiana jest sprzężona z płcią i występuje tylko u mężczyzn. Kobiety mogą być jedynie nosicielkami tej choroby. Zmiany skórne pojawiają się tuż po narodzinach. Mają postać dużych łusek w kolorze brunatnym, które pokrywają całe ciało. Z biegiem lat u chorego mogą pojawić się choroby oczu, układu nerwowego lub słuchu. Odmiana jeżasta i erytrodermia ichtiotyczna występują dużo rzadziej.
Chorobie często towarzyszą dolegliwości lękowe, niższe poczucie własnej wartości, a nawet depresja. Rybia łuska jest diagnozowana na podstawie wywiadu medycznego, badania fizykalnego, a czasami także badania histopatologicznego. Niekiedy lekarz może zalecić badania genetyczne w tym zakresie. Mimo leczenia i pielęgnacji choroba jest nieuleczalna, ma natomiast stany zaostrzenia i remisji.
Pielęgnacja skóry z rybią łuską jest bardzo ważna i stanowi uzupełnienie leczenia włączonego przez dermatologa. Choroba ta ma szereg objawów podobnych do atopowego zapalenia skóry, takich jak pieczenie, swędzenie i łuszczenie się skóry. Z tego względu nawilżanie i natłuszczanie może znacznie poprawić wygląd skóry. Kiedy występują dolegliwości związane ze świądem, konieczne bywa stosowanie leków przeciwalergicznych, które zmniejszą te dolegliwości. W leczeniu również wykorzystuje się pochodne witaminy A, czyli retinoidy, które regulują rogowacenie naskórka, wydzielanie nadmiaru łoju oraz zmniejszają odczyny zapalne. Aby zauważyć efekty, konieczne jest ich regularne stosowanie. Wykorzystuje się także maści z kwasem salicylowym, kremy z mocznikiem, kremy z kwasami AHA czy kąpiele z dodatkiem soli kuchennej. Skóra musi być odpowiednio zaopiekowana. Zespół rybiej łuski staje się mniej widoczny, gdy jest ona nawilżona, natłuszczona i odżywiona.
W pielęgnacji skóry z rybią łuską można stosować kosmetyki przeznaczone do skóry atopowej. Cetaphil PRO Itch Control Emulsja do mycia to produkt, który nie narusza bariery lipidowej skóry. Można ją stosować nawet u niemowląt. Produkt zmniejsza świąd, nawilża skórę, a technologia Filaggrin Technology pomaga odbudować barierę lipidową skóry. Rybia łuska u dzieci również powinna być odpowiednio pielęgnowana. Ma to na celu zmniejszenie dolegliwości, które bywają bardzo uciążliwe dla najmłodszych.
Promienie słoneczne mają ogromny wpływ na skórę. Są szkodliwe nie tylko dla osób z rybią łuską, lecz także tych ze zdrową skórą. Słońce może zaostrzać objawy choroby, dlatego kremy z wysokim filtrem są obowiązkowe. Należy je nakładać codziennie rano, a podczas wysokich temperatur, uprawiania aktywności fizycznej czy przebywania na zewnątrz konieczna jest reaplikacja kremu. Poza kosmetykami ochronnymi można również sięgać po odzież z filtrami UV. To coraz popularniejszy sposób ochrony przed słońcem. Cetaphil PRO Redness Control krem nawilżający na dzień SPF 30 to produkt, który zmniejsza zaczerwienienia skóry i podrażnienia. Warto po niego sięgać codziennie rano. Szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy na powierzchni skóry.
Poza kosmetykami z filtrami przeciwsłonecznymi równie ważne są te natłuszczające. Najlepiej je aplikować na noc, aby skóra mogła się zregenerować podczas snu. Każdy produkt trzeba nakładać czystymi dłońmi, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się nadkażenia bakteriami. Produkt najłatwiej nanieść punktowo, a następnie delikatnie wklepać w całą powierzchnię skóry. Regularne stosowanie kosmetyków nawilżających i natłuszczających to podstawa pielęgnacji skóry z rybią łuską.