Rozszerzone pory to dość częsty dermatologiczny problem, który zwykle pojawia się u osób z mieszaną bądź tłustą cerą. Jak wyglądają rozszerzone pory? Z bliska twarz przypomina skórkę cytryny. Profesjonalne zabiegi w salonach kosmetycznych oraz odpowiednia pielęgnacja pomogą je spłycić, a skórze nadadzą gładkości.
Rozszerzone pory są defektem dermatologicznym pojawiającym się podczas nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Pory w skórze to ujścia mieszków włosowych, w których znajduje się sebum. Są one fizjologicznie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naskórka, spełniają rolę termoregulacyjną i odprowadzającą. Stanem odbiegającym od normy są rozszerzone pory. Przyczyną tego jest wypadkowa wielu czynników, między innymi nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, pyłu, kurzu, zalegających na skórze resztek kosmetyków oraz braku odpowiedniej higieny.
Pory na twarzy rozszerzają się na skutek zalegania w nich potu, kurzu oraz resztek produktów do makijażu. Ich nadmierna kumulacja powoduje również tworzenie się zaskórników. Niedoskonałości pojawiają się zazwyczaj w tych miejscach, w których obserwuje się największą aktywność gruczołów łojowych, czyli na czole, nosie, brodzie i w górnej części policzków.
Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na zmniejszenie rozszerzonych porów na nosie, policzkach czy czole. Najważniejszym z nich jest regularna i odpowiednia pielęgnacja. Nie wolno zapominać o codziennym, porannym i wieczornym oczyszczaniu cery. Koniecznie jest także dokładne zmywanie makijażu. Zabiegi te powinny się odbywać bez wykorzystania tradycyjnego mydła. Skuteczny dermokosmetyk, który można włączyć do pielęgnacji, to pianka do mycia twarzy. W jej składzie znajduje się cynk znany z działania przeciwtrądzikowego. Pianka dodatkowo nawilża i koi. Może być używana nawet przez osoby mające wrażliwą, skłonną do podrażnień skórę. Skutecznym sposobem na rozszerzone pory jest używanie specjalnej szczoteczki myjącej. Można ją wykorzystać do rozprowadzenia kosmetyku kolistymi ruchami po skórze. Taki zabieg poprawia ukrwienie skóry. Pomaga ponadto wydobyć z porów wszystkie zanieczyszczenia i resztki podkładu czy pudru. Przy systematycznym myciu twarzy odpowiednio przystosowanymi do tego dermokosmetykami rozszerzone pory na policzkach czy nosie zmniejszą się, a skóra wygładzi.
Po dokładnym umyciu skóry warto ją wysuszyć. Nie wolno jej trzeć. Przykładając tkaninę, należy jedynie delikatnie usuwać nadmiar wilgoci. Warto zaopatrzyć się w ręczniczek niewielkich rozmiarów, który będzie służył tylko do wycierania twarzy. Dopiero dokładnie osuszona skóra jest gotowa na przyjęcie kremu nawilżająco-matującego. Można go nakładać zarówno na dzień, jak i na noc. W jego składzie powinien znaleźć się ceramid-5 zapewniający odpowiedni poziom nawilżenia skóry i tworzący na jej powierzchni barierę ochronną. Nie mniej ważną zaletą tego kremu są bezpieczne filtry UV i UVB. Może być stosowany nawet na cerę wrażliwą i nadaje się jako baza pod makijaż.
Odpowiednia pielęgnacja cery musi być uzupełniona również zdrowym i zbilansowanym odżywianiem. Jak zmniejszyć rozszerzone pory domowymi sposobami? Na poprawę kondycji cery może wpłynąć ograniczenie spożywania cukru i wysoko przetworzonych produktów spożywczych oraz wyeliminowanie tłustych potraw. Skórę oczyszcza się również, włączając do codziennego jadłospisu napary ze skrzypu polnego i pokrzywy. Można ponadto zastosować naturalną maseczkę z ogórka bądź z zielonej glinki.
Jedną z ważniejszych zasad w walce z defektami kosmetycznymi jest unikanie substancji, które mogą powodować blokowanie gruczołów łojowych. Są nimi chociażby wszystkie oleje, w tym kokosowy, kwasy tłuszczowe, ekstrakt z alg. Nazywa się je substancjami komedogennymi (zaskórnikotwórczymi).
Warto wiedzieć: Pielęgnacja twarzy i ciała - wskazówki pielęgnacji skóry
Przy poważniejszych problemy z trądzikiem i rozszerzonymi porami niezbędna będzie wizyta u kosmetyczki. Zabiegi kosmetyczne na rozszerzone pory są już łatwo dostępne i w pełni bezpieczne. Ich celem jest bardzo głębokie oczyszczenie skóry i pozbycie się zanieczyszczeń zalegających w porach. Najpopularniejsze to mikrodermabrazja (która polega na ścieraniu kolejnych warstw naskórka przez strumień mikrokryształków) oraz różnego rodzaju peelingi, w tym kawitacyjny i enzymatyczny.