Nadmierne rogowacenie skóry jest nie tylko defektem kosmetycznym. Nieprawidłowe złuszczanie się naskórka prowadzi do szeregu nieprzyjemnych objawów. Dochodzi też do pogorszenia się kondycji skóry. W efekcie przestaje ona prawidłowo spełniać swoją funkcję. Zobacz, jakie są przyczyny nadmiernego rogowacenia skóry i jak powinna wówczas wyglądać jej pielęgnacja.
Złuszczanie się naskórka jest prawidłowym i potrzebnym zjawiskiem. Dzięki niemu komórki skóry odnawiają się i dzielą. Powstaje też zewnętrzna warstwa rogowa, której zadaniem jest ochrona przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym i nadmierną utratą wody. Cały proces zajmuje mniej więcej 28 dni. Jednak wraz z upływem lat może się wydłużać – tym samym skóra zmienia swoje właściwości. Zdarza się, że dochodzi do zaburzenia cyklu życia komórek, a w efekcie do nadmiernego rogowacenia skóry.
Jest to stan, w którym martwe komórki naskórka nie ulegają naturalnemu złuszczeniu, ale gromadzą się nadmiernie w warstwie rogowej skóry. W efekcie dochodzi do jej pogrubienia, a także pogorszenia kondycji i wyglądu. Nie może ona pełnić swojej funkcji ochronnej. Dodatkowo pojawiają się nieprzyjemne objawy.
Nagromadzenie się martwych komórek skóry w warstwie rogowej powoduje, że staje się ona grubsza. W efekcie wchłanianie substancji odżywczych z kosmetyków pielęgnacyjnych jest bardzo utrudnione. Komórki, które ich nie otrzymują, przestają prawidłowo pracować. Skóra staje się szara, matowa, mniej elastyczna, popękana. Jej budowa sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń, a tym samym zablokowaniu ujść gruczołów łojowych lub mieszków włosowych.
Nadmierne rogowacenie skóry niesie za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Sprzyja ono tworzeniu się:
Przy nadmiernym rogowaceniu skóra jest zbita i często przyjmuje białą lub żółtą barwę. Zdarza się jednak, że dodatkowo jest przesuszona, a tym samym zaczyna się złuszczać. W takiej sytuacji często pojawiają się też świąd i pieczenie. Rogowacenie skóry najczęściej można zaobserwować na piętach i łokciach, niekiedy też kolanach. Zdarza się jednak również w innych miejscach na ciele.
Szczególną odmianą jest rogowacenie skóry twarzy. Jest to tzw. rogowacenie okołomieszkowe. W jego przebiegu obserwuje się nadmierne wysuszenie naskórka oraz tworzenie się licznych chropowatych grudek. Schorzenie może mieć podłoże genetyczne, ale występuje też u osób zmagających się z innymi problemami dermatologicznymi lub stosujących nieprawidłową pielęgnację (taką, która prowadzi do nadmiernego przesuszenia skóry).
Nadmierne rogowacenie skóry bardzo często jest związane z nieprawidłową pielęgnacją. Dotyczy szczególnie tych osób, które pomijają etap nawilżania naskórka przy pomocy kremu lub balsamu. Czynnikiem ryzyka jest także stosowanie nieodpowiednich kosmetyków (niedopasowanych do rodzaju cery lub zawierających szkodliwe składniki). Przyczyną rogowacenia skóry może być też jej zbyt długie moczenie – dlatego nie zaleca się m.in. moczenia stóp w misce.
Nadmierne rogowacenie skóry występuje także przy niektórych schorzeniach przewlekłych. Są to m.in.:
Problem może pojawić się ponadto na skutek tarcia i ucisku, np. z powodu noszenia źle dopasowanego obuwia lub długotrwałego stania.
Sprawdź również: Popękane pięty, jak je wyleczyć?
Do nadmiernego rogowacenia skóry może przyczyniać się zbyt częste używanie peelingu. Przeprowadzanie zabiegu kilka razy w tygodniu zaburza cykl życia komórek skóry. Dlatego zaczynają one szybciej przechodzić do warstwy rogowej. Nieprawidłowości mogą pojawić się też przy nadmiernym stosowaniu pumeksu, tarki do stóp lub skarpet złuszczających.
Przy nadmiernym rogowaceniu skóry bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja. Powinna się składać nie tylko z oczyszczania, ale także z nawilżania. Dzięki kremom i balsamom w głębokich warstwach skóry zostają związane cząsteczki wody. Kosmetyki zawierają ponadto substancje, które odżywiają i wspierają regenerację komórek skóry.
Bardzo ważne jest, aby unikać długiego moczenia skóry w wodzie. Kąpiel powinna być krótka. Należy też zwrócić uwagę na materiały, z których wykonane są ubrania. Wskazane jest, aby były one naturalne i miękkie. Warto również wybierać delikatne i hipoalergiczne proszki i płyny do płukania tkanin.
Do pielęgnacji nadmiernie rogowaciejącej skóry należy wybrać kosmetyki dobrej jakości. Polecane są dermokosmetyki, które mają składniki nie tylko o działaniu pielęgnacyjnym, ale też leczniczym. Przykładem jest krem nawilżający do ciała Cetaphil. Działa on nawilżająco i zmiękczająco, a dodatkowo wspiera odbudowę naturalnego płaszcza lipidowego skóry.