null

Jakie są rodzaje filtrów SPF w kremach do twarzy?

Promieniowanie słoneczne jest szkodliwe dla skóry. Mocna opalenizna nie jest już tak modna, jak zdrowa skóra bez przebarwień. Aby chronić swoje ciało przed słońcem, należy codziennie nakładać kosmetyk z filtrem. Istnieje kilka rodzajów filtrów. Sprawdź, który będzie dla Ciebie najlepszy.

Jakie działanie mają filtry SPF?

Filtry SPF mają zdolność ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Najczęściej można je spotkać w kosmetykach do skóry takich jak kremy czy produkty do opalania, a także w środkach do włosów. Wartość faktora informuje o tym, jak długo skóra może być wystawiana na działanie słońca, zanim pojawią się oparzenia. Rumień na skórze pojawia się zazwyczaj po 20 minutach ekspozycji na promienie słoneczne. Krem z filtrem SPF15 wydłuża ten czas 15-krotnie. Nie oznacza to, że jednorazowa aplikacja kosmetyku zapewni nam ochronę na cały dzień. Wycieranie skóry ręcznikiem, pocenie się czy pływanie skraca działanie kosmetyku, dlatego konieczna jest reaplikacja produktu, najlepiej co 2 godziny. 


Filtry SPF wskazują również na to, ile promieniowania przedostaje się do skóry. Niski filtr, czyli SPF 6 przepuszcza ok. 15–17%, czyli zapewni ochronę ok. 83–85%. Wysokie filtry, np.SPF 50, mają o wiele większą ochronę (aż 98%). Obecnie nie ma na rynku produktów, które zablokowałyby w 100% przedostawanie się promieni do skóry. 


Stosowanie kosmetyków z filtrami SPF pozwala uniknąć lub zahamować wpływ promieniowania słonecznego na kondycję skóry. Produkty te opóźniają starzenie się skóry, a także ograniczają uszkodzenia włókien kolagenowych. Rezultaty codziennego stosowania filtrów SPF można zauważyć już po kilku latach w postaci jędrniejszej, promiennej i bardziej elastycznej skóry.


Zobacz także: Kiedy stosować krem na przebarwienia na twarzy?

Rodzaje filtrów SPF

Najbardziej znany jest podział filtrów przeciwsłonecznych na mineralne i chemiczne. W niektórych kosmetykach może znajdować się połączenie tych dwóch rodzajów. Filtry mineralne są nazywane także fizycznymi. Zawierają cząstki o pochodzeniu mineralnym, takie jak tlenek cynku czy tlenek tytanu. Ten rodzaj filtrów odbija i rozprasza promieniowanie ultrafioletowe. Kosmetyki zawierające filtry mineralne mogą bielić skórę. Są również mniej odporne na ścieranie czy wodę niż te z filtrami chemicznymi. 


Filtry chemiczne pochłaniają promieniowanie UV. Doskonale stapiają się ze skórą, są niewidoczne gołym okiem. Należy je aplikować na 20–30 minut przed wyjściem na zewnątrz, ponieważ zaczynają działać dopiero wtedy, kiedy wnikną w skórę. Unia Europejska dopuściła ich 26 rodzajów. Wszystkie zostały przetestowane pod kątem bezpieczeństwa stosowania i skuteczności. 


Szukając odpowiedniego kosmetyku, którego zadaniem będzie ochrona skóry przed słońcem, warto wybierać te o wysokiej lub bardzo wysokiej ochronie. Filtry chemiczne i fizyczne są tak samo dobre i spełniają szereg rygorystycznych norm. Pamiętaj, że każda skóra może mieć inne potrzeby, dlatego dobór odpowiedniego rodzaju filtra przeciwsłonecznego powinien zależeć od rodzaju skóry. Dla cer tłustych, trądzikowych i mieszanych dobrym wyborem mogą być filtry chemiczne, dla posiadaczy cery suchej, wrażliwej czy naczynkowej – fizyczne, a mieszane sprawdzą się przy cerach dojrzałych czy ze skłonnością do przebarwień.

W jakich kosmetykach można znaleźć filtry SPF?

Filtry przeciwsłoneczne można znaleźć jedynie w kosmetykach stosowanych podczas porannej pielęgnacji. Na noc nie ma konieczności nakładania tego rodzaju kosmetyku. Kremu z filtrem powinien używać każdy, codziennie, przez cały rok, w szczególności osoby ze skórą z przebarwieniami, trądzikiem różowatym czy cerą naczynkową. Cetaphil Bright Healthy Radiance Krem na dzień na przebarwienia SPF 15 to produkt przeznaczony dla osób z przebarwieniami na skórze. Nie tylko zmniejsza ich widoczność, ale także zapobiega pojawieniu się kolejnych. Zawiera opatentowaną technologię łączącą niacynamid i ekstrakt z pankracjum nadmorskiego, które sprawiają, że skóra jest jaśniejsza, a zmiany barwnikowe mniej widoczne. 


Osoby z trądzikiem różowatym lub zaczerwienieniami skóry mogą sięgnąć po Cetaphil Pro Redness Control Krem nawilżający na dzień SPF 30. Kosmetyk ten zmniejsza rumień, a także chroni skórę przed działaniem promieni słonecznych. Jest to krem BB o neutralnym odcieniu, dzięki czemu świetnie sprawdza się latem – można go stosować jako zamiennik podkładu. Pamiętaj, że to właśnie opalanie w dużym stopniu odpowiada za szybsze starzenie się skóry, powstawanie przebarwień i zmarszczek.