Trądzik jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób skóry. Zmagają się z nim nie tylko osoby w okresie dojrzewania, ale także dorośli. Zmiany trądzikowe mogą mieć nawet niemowlęta. Przyczyn powstania choroby może być wiele, dlatego schorzenie podzielono na kilka rodzajów: trądzik młodzieńczy, różowaty oraz niemowlęcy.
Najczęstszą przyczyną powstawania zmian trądzikowych są zaburzenia hormonalne i nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Dotyczy to jednak wyłącznie osób młodych. Do powstawania zmian skórnych po okresie dojrzewania predysponują natomiast stres i złe nawyki żywieniowe. Trądzik wymaga podjęcia leczenia dermatologicznego i szczególnej dbałości o skórę w czasie terapii. Jakie kosmetyki będą do tego odpowiednie?
Trądzik uważa się za chorobę wieku dojrzewania, choć jest to nie do końca prawda. Zmiany skórne o tym charakterze mają również bardzo małe dzieci i dorośli. Kobiety zmagają się z nim częściej niż mężczyźni. To jedna z najbardziej rozpoznawanych chorób dermatologicznych, do której powstania predysponuje szereg czynników. W związku z tym podzielono go na kilka rodzajów zależnie od przyczyny pojawienia się wykwitów. Wyróżnia się trądzik niemowlęcy, młodzieńczy, czyli pospolity oraz różowaty. Choroba wymaga leczenia dermatologicznego, które jest nie tylko czasochłonne, ale też bardzo kosztowne. Zlecone przez dermatologa badania umożliwią poznanie przyczyny trądziku. Podczas kuracji zaleca się szczególną dbałość o skórę.
Do powstawania trądziku predysponuje wiele czynników, ale cecha charakterystyczna choroby jest wspólna. To zaburzenie pracy gruczołów łojowych i nadmierna produkcja sebum, które szuka ujścia na zewnątrz naskórka. Nie zawsze winne są temu zaburzenia hormonalne, choć to one w dużej mierze decydują o pojawieniu się zaskórników. Z racji złożonej etiologii schorzenie podzielono na rodzaje, które łatwiej sklasyfikować. Wyróżnia się:
Przyczyną powstawania krostek mogą być również substancje chemiczne (trądzik zawodowy) lub niektóre leki (trądzik polekowy). Do występowania zaskórników może predysponować również stres i nieodpowiedni tryb życia. Są to najczęstsze przyczyny trądziku u dorosłych.
Niezależnie od przyczyny trądziku skóra z krostkami wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Do tego typu cery poleca się szczególnie kosmetyki niekomedogenne, ponieważ poprawiają jej kondycję, ale nie zatykają porów. Mogą ich używać również te osoby, które są w trakcie kuracji dermatologicznej. Kosmetyki niekomedogenne kupuje się wyłącznie w aptekach lub drogeriach, które posiadają dział dermokosmetyków. Ich skład jest zbliżony do produktów leczniczych, ale równie dobrze mogą je stosować osoby zdrowe.
Na aptecznych półkach znajdziemy całe zestawy np. pianki do mycia twarzy oraz kremy matująco-nawilżające. Za pomocą pianek można usunąć z twarzy wszelkie nieczystości, również pozostałości po makijażu. Mają w składzie kompleks cynku, który nie tylko oczyszcza, ale też łagodzi podrażnienia. Po umyciu skóry warto nałożyć na nią krem z tej samej serii. Nawilża on i odżywia skórę, lecz jednocześnie matuje wybrane partie twarzy. Jako jeden z nielicznych ponadto nie pozostawia na skórze tłustej warstwy.