null

Czym są przebarwienia pozapalne? Sposoby na ich usunięcie

Przebarwienia pozapalne są wynikiem procesu zapalnego toczącego się w skórze. Najczęściej prowadzą do niego choroby dermatologiczne: trądzik, łuszczyca, liszaj płaski lub kontaktowe zapalenie skóry. Jednak zdarza się, że przyczyną jest stosowanie niektórych leków i promieniowanie słoneczne.

Przebarwienia pozapalne zazwyczaj ustępują samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach – wszystko zależy od indywidualnych cech i ogólnej kondycji skóry, a także od tego, jak głęboko i jak długo toczył się stan zapalny. Na proces gojenia można wpłynąć dzięki odpowiedniej pielęgnacji, która wspomoże regenerację skóry. Bez niej nawet profesjonalne zabiegi nie przyniosą oczekiwanych efektów.

Przyczyny przebarwień pozapalnych

Przebarwienia pozapalne są efektem stanu zapalnego, który powstał na skutek trądziku, łuszczycy, liszaja płaskiego, kontaktowego zapalenia skóry lub ospy wietrznej. Prowadzi on do lokalnego pobudzenia melanogenezy, czyli substancji odpowiedzialnych za pigmentację. Nierówne rozmieszczenie barwnika powoduje powstanie plam, które są wyraźnie ciemniejsze od reszty karnacji (a niekiedy nawet przyjmują sinobrązową barwę).


Inne możliwe przyczyny przebarwień pozapalnych to:

  • przyjmowanie niektórych leków (ich lista jest długa i znajdują się na niej środki przeciwdepresyjne, antybiotyki, leki przeciwbólowe i przeciwgrzybicze),
  • bezpośredni kontakt skóry z substancjami obecnymi w kosmetykach,
  • uszkodzenia mechaniczne skóry,
  • oparzenia lub odmrożenia.


Bardzo często przebarwienia pozapalne pojawiają się, gdy dojdzie do wspólnego działania wyżej wymienionych czynników z promieniowaniem słonecznym. Ekspozycja na światło słoneczne może także nasilać problem.

Jak usunąć przebarwienia pozapalne?

Przebarwienia pozapalne w większości przypadków znikają samoistnie. Jednakże proces regeneracji skóry można wspomóc:

  • codzienną pielęgnacją,
  • profesjonalnymi zabiegami kosmetycznymi,
  • lekami.


Leki na przebarwienia pozapalne to kremy, maści lub żele z kwasem azelainowym. Substancja ta ma działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, keratolityczne, a także blokujące wzrost i nadmierną aktywność melanocytów – komórek pigmentowych, z których w procesie melanogenezy powstaje melanina. Lek aplikuje się dwa razy dziennie na dokładnie oczyszczoną skórę. Ważne jest, aby robić to systematycznie. Terapia trwa zwykle kilka miesięcy.


Przebarwienia pozapalne można usunąć także w gabinecie medycyny estetycznej lub u kosmetyczki. Ważne jest, aby zabieg przeprowadzała doświadczona osoba z odpowiednimi kwalifikacjami. W przeciwnym razie terapia może pogorszyć stan skóry. Na przebarwienia pozapalne stosuje się:

  • mezoterapię igłową,
  • laser bromkowo-miedziowy,
  • laser Q-switch.


O tym, który zabieg na przebarwienia pozapalne będzie najlepszy, zawsze decyduje przeprowadzająca go osoba po wcześniejszym zbadaniu skóry pacjenta. Zwykle jest koniecznych kilka sesji, aby osiągnąć oczekiwane efekty. Trzeba jednak pamiętać, że żadna z powyższych form leczenia przebarwień pozapalnych nie jest skuteczna, jeżeli nie idzie w parze w codzienną pielęgnacją.


Warto wiedzieć: Domowa pielęgnacja skóry - jak o nią zadbać?

Pielęgnacja cery z przebarwieniami pozapalnymi

W codziennej pielęgnacji cery z przebarwieniami kluczowe znaczenie mają trzy czynniki:

  • odpowiednio dobrane kosmetyki,
  • regularność,
  • unikanie błędów pielęgnacyjnych.


Kosmetyki, które nie są odpowiednio dopasowane do cery oraz problemu, z którym się ona boryka, nie przyniosą oczekiwanych efektów. Ważny jest także skład produktów do pielęgnacji. Niektóre składniki mogą nasilać problem, pogarszać stan skóry, a nawet wywoływać alergie. Należy unikać przede wszystkim alkoholu etylowego, sztucznych barwników, konserwantów i substancji zapachowych.


Na problemy skórne, takie jak przebarwienia pozapalne, szczególnie polecane są dermokosmetyki. Są to kosmetyki mające w składzie substancje aktywne, które pielęgnują i jednocześnie:

  • przyspieszają regenerację naskórka;
  • łagodzą wszelkiego rodzaju podrażnienia;
  • odbudowują warstwę lipidową naskórka;
  • zapobiegają nadmiernej utracie wody z głębokich warstw skóry;
  • chronią skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.


W dermokosmetykach znajdują się takie substancje jak witamina E, kwas pantotenowy (pantenol), oleje roślinne (olej z orzechów makadamia, olej z awokado, masło shea), gliceryna (w wysokim stężeniu), cynk oraz inne – w zależności od tego, do jakiej skóry przeznaczony jest dany produkt.


Twarz, na której pojawiły się przebarwienia pozapalne, należy dokładnie oczyszczać pianką myjącą rano i wieczorem. Zawsze po tej czynności trzeba nałożyć krem nawilżający – na dzień koniecznie z filtrem przeciwsłonecznym (ponieważ promienie słoneczne przyczyniają się do nasilenia problemu). Błędem jest rezygnowanie z wieczornej lub porannej pielęgnacji, stosowanie zbyt wielu kosmetyków oraz unikanie lub nadużywanie peelingów i masek odżywczych.