null

Pryszcze podskórne – przyczyny występowania i sposoby leczenia

Pryszcze podskórne to problem, z którym zetknęła się większość nastolatków. W większości przypadłość dotyczy tylko okresu dojrzewania i znika po ukończeniu około 20. roku życia. Zdarza się jednak, że z pryszczami podskórnymi muszą radzić sobie również osoby dorosłe. 

Pryszcze podskórne to zmiany, które mogą przyjmować formę cyst, torbieli i guzków. Najczęściej są bolesne i nieestetyczne, ale niegroźne dla ludzkiego zdrowia. 

Pryszcze podskórne – co to?

Pryszcze podskórne, jak sama nazwa wskazuje, znajdują się pod zewnętrzną warstwą naskórka. To wybrzuszenia, które mogą mieć różne kształty, a często różnią się także kolorem. Najczęściej mają czerwonawy odcień lub czerwoną obwódkę. Zdarza się jednak, że ich barwa przechodzi aż do sinej. Wszystkie niestety bolą, choć poziom bolesności może być różny. 


Ujście pryszczy podskórnych jest zasłonięte skórą, przez co zabiegi czyszczące muszą być wykonane z zastosowaniem odpowiednich dermokosmetyków. Jeśli chodzi o ilość zmian, to mogą one występować pojedynczo na skórze, ale też w większych skupiskach rozsianych najczęściej na twarzy. Zwykle występują w formie cysty lub twardych guzków. Ponieważ cysty znajdują się płycej niż guzki, mogą być nabrzmiałe ropą, co jest widoczne pod skórą i w znaczący sposób wpływa na estetykę cery. 


Absolutnie zabrania się wyciskania tego typu podskórnych pryszczy, ponieważ w efekcie źle wykonanych zabiegów czyszczących pojawiają się przebarwienia i nieestetyczne ciemne blizny.


Zobacz także: Pryszcz na ustach - jak się go pozbyć?

Gdzie tworzą się podskórne pryszcze?

Podskórne pryszcze, wbrew powszechnemu przekonaniu, wcale nie tworzą się jedynie w strefie T (czoło, nos i broda). Mogą one pojawić się w bardzo różnych miejscach, nie tylko na twarzy. Występują także:

  • na policzkach,
  • czole, najczęściej bezpośrednio przy linii włosów,
  • skroniach,
  • szyi i dekolcie,
  • w pobliżu uszu,
  • na plecach.

 

Niezależnie od tego, gdzie się pojawiają, należy je uważnie obserwować. Żadnej z tego typu zmian nie należy wyciskać. Część z nich wchłonie się samoistnie po kilku dniach, jeśli jednak zmiany utrzymują się lub ich natężenie rośnie, warto skonsultować się z dermatologiem, a w domowej pielęgnacji postawić na odpowiednie i sprawdzone dermokosmetyki.

Przyczyny pojawiania się pryszczy podskórnych

Przyczyn pryszczy podskórnych jest kilka. Jeśli zmiany występują na skórze w większej ilości, najprawdopodobniejszą przyczyną jest trądzik torbielowaty (inaczej znany jako trądzik grudkowo-cystowy). To wynik nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych. Ich zaburzona praca doprowadza do zapychania się ich ujścia pod wpływem nadmiernej produkcji sebum i zbyt powolnego rogowacenia naskórka. Podstawową przyczyną wspomnianych problemów są zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu - najczęściej chodzi o zwiększoną produkcję androgenów.

 

Pryszcze podskórne nie muszą jednak w każdym przypadku oznaczać trądziku. Bardzo często ich pojawienie się spowodowane jest stosowaniem kosmetyków zapychających pory, np. zbyt tłustych kremów, które utrudniają skórze oddychanie. Zdarza się również, że wpływ na pojawienie się zmian skórnych ma długotrwały stres – jego objawem najczęściej są pryszcze w okolicy szyi i uszu. Do powstawania podskórnych pryszczy przyczyniają się także skłonności genetyczne, choroby metaboliczne, w tym cukrzyca. 


Podskórnymi pryszczami są także łagodne czyraki, czyli zmiany skórne z ropą, które pojawiają się w wyniku zapalenia mieszków włosowych. Są szczególnie bolesne i mogą być wynikiem m.in. chorób (np. nerek lub wątroby), zaburzeń metabolicznych czy niskiej odporności organizmu.

 

Pryszcze podskórne łatwo można pomylić z innymi zmianami skórnymi, dlatego jeśli dolegliwości utrzymują się, koniecznie należy udać się do dermatologa. Pryszcze mogą przypominać:

  • tłuszczaki – łagodne zmiany nowotworowe, które jednak nie mają czerwonego czy sinego zabarwienia i występują przede wszystkim na plecach i barkach;
  • włókniaki – przypominają brodawki, mają postać zwisających zmian skórnych lub twardych guzików, są niegroźne;
  • kaszaki – z reguły mniejsze od pryszczy, o żółtawym zabarwieniu z ciemną kropką, to wynik zaczopowania ujścia gruczołów łojowych.

Leczenie pryszczy podskórnych

Pryszczy podskórnych nie można wyciskać i zawsze należy skonsultować ze specjalistą metody leczenia. W działaniu doraźnym sprawdza się stosowanie maści ichtiolowej, którą należy nałożyć na zmianę i zmyć po około pół godzinie. W przypadku licznych zmian można stosować także kurację retinoidami oraz kwasami, ale serię tego typu zabiegów koniecznie należy przeprowadzić w salonie kosmetycznym, a nie samodzielnie w domu.


Jeśli chodzi o zapobieganie występowaniu zmian to kluczowa jest właściwa pielęgnacja w domu i zastosowanie odpowiednich kosmetyków. Warto postawić na delikatne dermokosmetyki, które oczyszczają powierzchnię skóry, redukują produkcję sebum oraz odblokowują pory. Do codziennej pielęgnacji można wykorzystać np. hipoalergiczną piankę do mycia Cetaphil PRO Oil Control, która usuwa nadmiar sebum, a także inne zanieczyszczenia i pozostałości makijażu. Tak dokładne oczyszczanie nie tylko zapobiega blokowaniu porów, ale jednocześnie łagodzi podrażnienia i nawilża. Przy cerze skłonnej do powstawania tego typu zmian skórnych bardzo ważne codziennej ochrony przeciwsłonecznej. Nawilżająco-matujący krem z SPF 30 Cetaphil PRO Oil Control pozwala nie tylko ukryć nieestetyczne zmiany skórne, ale i zapobiec powstawaniu nowych.