Nieestetyczne niedoskonałości skóry tworzą się nie tylko na twarzy nastolatków. Równie często pojawiają się u osób dorosłych, głównie na linii żuchwy, policzkach, nosie oraz skroniach. Ich przyczyn może być wiele, a właściwa profilaktyka uwzględnia zarówno odpowiednią pielęgnację, jak i dietę.
Pryszcze na policzkach to coraz częstszy problem osób po 30 roku życia. Odpowiednio dobrane dermokosmetyki, zachowanie właściwej higieny oraz przestrzeganie zdrowej diety pozwoli nie tylko ograniczyć ich powstawanie, ale i zlikwidować już istniejące zmiany.
Zmiany skórne na policzkach mogą tworzyć się na skutek wielu czynników, przy czym część z nich może nakładać się na siebie, dając zaostrzone objawy trądziku. Do wewnętrznych przyczyn niedoskonałości na twarzy zalicza się m.in. zmiany hormonalne, które mogą rozwijać się na skutek wielu przewlekłych chorób. Czynnikiem zewnętrznym jest przede wszystkim zła dieta – uboga w warzywa i owoce, które są źródłem błonnika oczyszczającego organizm z toksyn. Przyczynami zatykania gruczołów łojowych i nieprawidłowego łuszczenia się naskórka jest również nadmierne spożywanie wysoko przetworzonej żywności, czekolady, pikantnych potraw oraz picie dużej ilości alkoholu.
Ważny jest też styl życia. Stres oraz brak snu negatywnie wpływają na wygląd twarzy. Samodzielne wyciskanie niedoskonałości może przynieść wiele przykrych niespodzianek. Po pierwsze zwiększa się ryzyko tworzenia blizn, a po drugie istnieje duże prawdopodobieństwo rozprowadzenia bakterii po całej twarzy.
Warto sprawdzić: Trądzik na plecach - przyczyny, możliwości leczenia
Pielęgnacja skóry problematycznej nie może być przypadkowa. Osoby z cerą tłustą i trądzikową powinny wybierać kosmetyki delikatne, hipoalergiczne, które nie powodują podrażnień. W związku z tym lepiej zrezygnować z tradycyjnego mydła, które może uszkadzać naturalną warstwę ochronną skóry. Czym zatem można go zastąpić?
Najważniejsze jest systematyczne oczyszczanie skóry z brudu i kurzu, które gromadzą się na jej powierzchni. Jednym z polecanych produktów jest lekka pianka do mycia twarzy z serii Cetaphil PRO Oil Control. Usuwa ona zarówno zalegające w porach skóry sebum, jak i makijaż. Kompleksy cynku będące w jej składzie działają łagodząco i przyspieszają gojenie się zmian trądzikowych. Ważne jest, aby po umyciu twarzy delikatnie osuszyć ją za pomocą czystego ręcznika bawełnianego. Nie należy trzeć skóry, ponieważ w ten sposób można podrażnić naskórek.
Mitem jest to, że tłustej i trądzikowej skóry nie trzeba nawilżać. Jest zupełnie odwrotnie. Zbytnie jej przesuszanie jest przyczyną rozwoju nadmiernej pracy gruczołów łojowych, które na skutek braku substancji nawilżających zaczynają wydzielać większe ilości sebum. Na twarzy pojawia się wówczas więcej niedoskonałości. Krem do cery tłustej i trądzikowej powinien być lekki, z filtrami przeciwsłonecznymi. Dobrym produktem jest krem z serii Cetaphil PRO Oil Control 3 w 1. Regularne stosowanie tego kremu pozwala odbudować naturalną barierę ochronną, chroni przed skutkami promieniowania słonecznego i utrzymuje właściwy poziom nawilżania. Jest odpowiedni również pod makijaż.
Warto sprawdzić: Jakie zabiegi na trądzik warto wykonać? Które są skuteczne?
Pojawianiu się pryszczy na policzkach, nosie czy czole można skutecznie zapobiec. Poza systematyczną pielęgnacją warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach higieny, m.in. o:
Istotna jest również dieta. Warto zadbać o odpowiednie nawilżanie skóry od wewnątrz. W tym celu należy pić ok. 2 litry płynów dziennie (niegazowana woda mineralna, zioła, zielona herbata, świeżo wyciskane soki). Trzeba unikać spożywania dużej ilości alkoholu, który nie tylko wysusza skórę, ale i może przyczynić się do zaostrzenia zmian zapalnych. Słodycze i fast-foody jedzone w nadmiarze mogą zmieniać naturalne pH skóry, co zwiększa ryzyko tworzenia się nowych zaskórników zamkniętych i otwartych. Warto zastępować te produkty świeżymi warzywami i owocami, bogatymi w witaminy (m.in. w najważniejsze dla skóry A i E) w oraz błonnik, który pozwala szybciej pozbyć się toksyn.
Jak widać pryszcze pojawiające się na policzkach i na innych częściach twarzy nie muszą towarzyszyć nam latami. Zmieniając zasady pielęgnacji i wybierając dermokosmetyki o przebadanym klinicznie działaniu, można pozbyć się ich raz na zawsze i cieszyć się zdrową, promienną skórą.