null

Na czym polega automasaż?

Samodzielny masaż twarzy może sprawić cuda! Wystarczy kilka minut dziennie, by po kilku tygodniach zauważyć efekt młodszej, promiennej i zrelaksowanej skóry. Podstawą automasażu jest dobry kosmetyk i właściwa technika wykonywania ruchów. Nie zapominaj o wcześniejszym oczyszczeniu skóry. Poznaj proste techniki masażu, które z łatwością wprowadzisz do swojej codziennej rutyny.

Na czym polega automasaż?

Automasaż łączy w sobie techniki takie jak głaskanie, rozcieranie, oklepywanie i ugniatanie. To sekwencja kilkunastu ruchów, która pozwala wykonać pełen masaż twarzy, a także innych części ciała. Automasaż twarzy można wykonać samodzielnie przy pomocy olejku i własnych dłoni, ale pomocne będą również niewielkie akcesoria, które pozwalają skórze się odprężyć i zrelaksować, a ponadto wpływają na jej wygląd.


Podczas masażu coraz więcej osób sięga po kamień gua sha, który jest odpowiednio wyprofilowany, dzięki czemu łatwo go dopasować do kształtu twarzy. Można także użyć rollera lub niewielkich wałeczków. Do automasażu ciała wykorzystywane są natomiast piłeczki z wypustkami, roller, wałki czy specjalne urządzenia. Stosuje się też elektryczne masażery, co sprawdzi się u osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z masażem. Masując, można zadbać nie tylko o skórę twarzy, lecz także całego ciała. 

Zalety automasażu

Automasaż ma wiele zalet, wśród których warto wymienić relaks, zmniejszenie napięcia mięśni, likwidację obrzęków, odmłodzenie skóry, poprawę krążenia krwi, stymulowanie układu limfatycznego, krążeniowego i mięśniowego. Popularny w ostatnich latach automasaż twarzy kobido sprawia, że zmniejszają się zmarszczki, w szczególności te na czole czy wokół ust, poprawia się owal twarzy. Ponadto sprzyja on redukcji dolegliwości związanych z bruksizmem, bólami głowy czy sztywnością mięśni twarzy. 


Automasaż powięziowy to terapia wykorzystywana w fizjoterapii. Leczy bóle mięśniowo-stawowe i stany zapalne, redukując uczucie dyskomfortu. Może poprawić ruchomość i zmniejszyć napięcie mięśni. Warto połączyć ten rodzaj masażu z rozciąganiem całego ciała, dzięki czemu efekty są szybciej widoczne i trwalsze. 


Wykonując samodzielnie masaż, masz wpływ na siłę nacisku, jaką stosujesz. Dzięki temu masaż nie jest ani zbyt mocny, ani za słaby. Łatwiej możesz też znaleźć najbardziej bolesne miejsca i im poświęcić więcej czasu. Warto nie tylko skupić się na tych punktach, lecz również odpowiednio wykonać cały masaż. Automasaż szyi czy brzucha nie jest całkowicie wolny od działań niepożądanych, dlatego lepiej unikać pośpiechu. Aby dobrze wykonywać wszystkie ruchy, można nie tylko poprosić o pomoc fizjoterapeutę, ale także nabyć podstawową wiedzę z zakresu anatomii i prawidłowego wykonywania poszczególnych czynności. 


Niektórzy wykorzystują piłki do automasażu. Chociaż są dostępne specjalne, przeznaczone do tego rodzaju czynności modele, możesz użyć zwykłych piłek tenisowych. Pamiętaj jednak, by były czyste i – jeśli to możliwe – zdezynfekowane. Automasaż można rozpocząć w każdej chwili, a jego zalety da się odczuć już po kilku minutach. Nic tak nie odpręża, jak masowanie skóry głowy, dłoni czy nóg, w szczególności po ciężkim dniu.

Jak przygotować skórę?

Odpowiednie przygotowanie skóry do automasażu jest bardzo istotne, ponieważ zmniejsza ryzyko pojawienia się niedoskonałości. Podstawę stanowi oczyszczanie, ponieważ masowanie skóry wraz z całodziennymi zanieczyszczeniami, resztkami makijażu i potem często wywołuje stany zapalne, wypryski i trądzik. Automasaż relaksacyjny warto wykonywać przed pójściem spać, aby pozwolić swojemu ciału na odprężenie. Trwa on kilka minut, dlatego każdy może znaleźć na niego czas. 


Do przygotowania skóry do masażu przyda się Cetaphil Lekka pianka do mycia. Zawiera ona mieszankę pantenolu (prowitamina B5) i gliceryny, które delikatnie myją nawet wrażliwą skórę. Kosmetyk dobrze się nakłada na skórę i nie narusza bariery hydrolipidowej. Fani innej konsystencji mogą sięgnąć po Cetaphil Delikatny żel oczyszczający do twarzy z peelingiem, który zawiera odżywiającą skórę, antyoksydacyjną witaminę E. Produkt delikatnie złuszcza naskórek, pozostawiając skórę oczyszczoną, za co odpowiada ekstrakt z bambusa. Tak przygotowana cera jest gotowa na wykonanie masażu twarzy


Niezależnie od tego, czy wykorzystujesz wałek do automasażu, czy jedynie swoje dłonie, konieczne jest nałożenie odpowiedniego olejku na skórę. Zapewnia on lepsze doznania, pomaga w przesuwaniu akcesoriów po skórze bez powodowania urazów. Pamiętaj jednak, że roller do automasażu, kamień gua sha czy piłki z wypustkami trzeba dokładnie zdezynfekować przed i po zabiegu. Ogranicza to powstawanie stanów zapalnych czy trądziku. Po zakończeniu wszystkich ruchów należy ponownie umyć skórę, aby usunąć olejek czy inne pozostałości, a następnie nałożyć krem lub balsam dopasowany do potrzeb.