Popękane naczynka to nieestetyczny problem, który najczęściej dotyczy skóry na twarzy i na nogach. Przyczyn ich powstawania jest wiele, jednak najczęściej wymienia się czynniki genetyczne, hormonalne i środowiskowe. Popękane naczynka mogą pojawić się u osób w każdym wieku.
Skóra, na której pojawiły się pękające naczynka, wymaga starannej pielęgnacji przy pomocy delikatnych kosmetyków. Najbardziej polecane są dermokosmetyki, ponieważ nie zawierają szkodliwych substancji, a obecne w nich składniki wykazują nie tylko działanie pielęgnacyjne, ale także lecznicze. Są to m.in. kwas pantotenowy, masło shea, olej z orzechów makadamia, witaminy (zwłaszcza witamina E), gliceryna oraz naturalny czynnik nawilżający, czyli różne związki, które zapobiegają nadmiernej utracie wody z głębokich warstw skóry. Spośród tych preparatów warto wybrać żel myjący i krem na popękane naczynka.
Popękane naczynka na twarzy mogą pojawić się z różnych przyczyn. Najczęściej obserwują je u siebie osoby mające cerę naczynkową, która charakteryzuje się tym, że naczynia krwionośne są mało elastyczne i położone płytko pod skórą. Dodatkowo jest ona cienka i wrażliwa, dlatego zaczerwienienie spowodowane przez popękane naczynka jest widoczne i utrzymuje się przez długi czas.
Popękane naczynka na twarzy mogą wystąpić także u osób, które zmagają się z trądzikiem różowatym. Jest to choroba dermatologiczna dotycząca wyłącznie osób dorosłych, a jej przyczyn upatruje się w czynnikach hormonalnych, genetycznych, immunologicznych oraz w zaburzeniach naczynioruchowych.
Inne możliwe przyczyny popękanych naczynek na skórze twarzy to:
Na wystąpienie popękanych naczynek na skórze bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni. Problem ten może wystąpić u osób w każdym wieku.
Skóra, na której występują popękane naczynka, wymaga systematycznej i ostrożnej pielęgnacji przy użyciu delikatnych produktów, które są pozbawione substancji drażniących (sztucznych barwników, konserwantów, zapachów i alkoholu etylowego). Do podstawowych działań należą demakijaż, oczyszczanie i nawilżanie. Wszystkie te czynności należy przeprowadzać rano i wieczorem.
Osoby z tendencją do pękających naczynek powinny unikać peelingów mechanicznych, zarówno tych dostępnych w sklepie, jak i przygotowywanych samodzielnie z naturalnych składników. Ich struktura może powodować podrażnienia na skórze i przyczynić się do pękania naczynek. Dozwolone jest natomiast korzystanie z peelingów enzymatycznych.
Są też inne sposoby na to, by zlikwidować pękające naczynka:
Bardzo ważne jest także, aby unikać czynników, które powodują popękane naczynka na twarzy. Latem warto stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym lub zasłaniać skórę odzieżą. Jeżeli to nie pomaga, można skorzystać z pomocy kosmetologa, który wykona profesjonalne zabiegi na popękane naczynka: laseroterapię lub elektrokoagulację.
Znane są także domowe sposoby na popękane naczynka na twarzy, jednak nie zawsze są one skuteczne. Jednym z nich jest przemywanie skóry wacikiem nasączonym naparem z kasztanowca lub arniki. Zioła można kupić w sklepie zielarskim.
Często spotyka się także popękane naczynka na nogach (tzw. pajączki lub teleangiektazje). Ich przyczyn upatruje się w:
Niekiedy popękane naczynka na nogach obserwuje się u kobiet w ciąży, ponieważ wzrost stężenia progesteronu powoduje, że zmniejsza się napięcie ścian naczyń krwionośnych.
Leczenie popękanych naczynek na nogach może przebiegać na kilka sposobów. Metodę dobiera lekarz w zależności od stopnia zaawansowania problemu i jego przyczyny. Najczęściej jest to:
Do innych sposobów na popękane naczynka na nogach zalicza się suplementację składników, które wzmacniają naczynia krwionośne. Są to: witamina C, escyna (pochodzi z nasion kasztanowca), witamina K i miłorząb japoński. Gotowe preparaty można kupić w aptece bez recepty. Bardzo ważne jest także codzienne nawilżanie skóry na nogach. Takie działanie zapobiega podrażnieniom, uszkodzeniom i przesuszeniu naskórka.