null

Podrażniona skóra – jak ją pielęgnować? 

Podrażniona skóra wymaga szczególnej pielęgnacji, dzięki której zregeneruje się i wzmocni. Bardzo ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków, ponieważ produkt niedopasowany do stanu i typu cery może spowodować jedynie nasilenie problemu. Na skórę podrażnioną dobrze działają dermokosmetyki.

Podrażniona skóra objawia się zaczerwienieniem, przesuszeniem, pieczeniem, świądem i uczuciem nadmiernego ściągnięcia. Z powodu tego, że jest pozbawiona naturalnej bariery ochronnej, łatwo ją uszkodzić i trudno zregenerować. Do najczęstszych przyczyn podrażnionej skóry należą: alergeny, substancje chemiczne w kosmetykach i detergentach, promieniowanie słoneczne, stres, picie zbyt małej ilości wody, niezdrowa dieta i źle dobrane produkty do pielęgnacji. 


Zobacz także: Jak dbać o łysą skórę głowy?

Podrażniona skóra twarzy

Podrażniona skóra twarzy to jeden z najczęściej występujących problemów. Dotyczy przede wszystkim osób, które zmagają się z każdym rodzajem trądziku lub innymi chorobami dermatologicznymi. Jednak inną ważną przyczyną zaczerwienienia, pieczenia i nadmiernego przesuszenia skóry jest jej nieodpowiednia pielęgnacja.


W większości przypadków podrażniona skóra twarzy jest efektem stosowania nieodpowiednich kosmetyków. Objawy wywołują produkty, które nie są przeznaczone do danego typu cery, zawierają substancje drażniące (alkohol etylowy, konserwanty, sztuczne barwniki) lub są nieskuteczne (np. brakuje w nich składników aktywnych). Osoby, które zmagają się z podrażnioną skórą, powinny wybrać kosmetyki, które nie tylko pielęgnują, ale też leczą. Taką funkcję spełniają dermokosmetyki, ponieważ:

  • dzięki glicerynie zapobiegają utracie wody z głębokich warstw skóry;
  • zawarty w nich kwas pantotenowy łagodzi podrażnienia;
  • obecne w nich naturalne tłuszcze roślinne odbudowują warstwę lipidową naskórka;
  • dzięki witaminie E przyspieszają regenerację skóry;
  • mają filtry, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.


Skóra podrażniona wymaga dwóch podstawowych dermokosmetyków: delikatnej pianki myjącej (lub żelu) i kremu nawilżającego. Obu trzeba używać codziennie rano i wieczorem. Dwa razy w tygodniu ponadto warto zastosować maseczkę nawilżającą. Należy natomiast uważać z preparatami złuszczającymi naskórek, ponieważ częstym problemem jest podrażniona skóra na twarzy po peelingu.


Kobiety z podrażnioną skórą twarzy powinny zrezygnować z makijażu do czasu ustąpienia objawów. Jest to ważne, ponieważ substancje kolorujące obecne w kosmetykach mogą nasilać problem. Często konieczne jest zrezygnowanie z produktów drogeryjnych na stałe i stosowanie wyłącznie kosmetyków mineralnych.

Podrażniona skóra głowy

Podrażniona skóra głowy bywa efektem stresu, zanieczyszczenia środowiska, częstych zabiegów fryzjerskich, a także szkodliwych substancji zawartych w szamponach, odżywkach, płukankach i maskach. Zdarza się również, że jest jednym z objawów chorób dermatologicznych (np. łojotokowego zapalenia skóry głowy), które wymagają leczenia.


Osoby, u których występuje podrażniona skóra głowy, w pierwszej kolejności powinny zmienić kosmetyki do codziennej pielęgnacji. Warto wybrać szampon i odżywkę, które zawierają tylko naturalne składniki (np. pokrzywę, czarną rzepę), ponieważ wszelkiego rodzaju substancje chemiczne nie tylko podrażniają skórę i są przyczyną alergii, ale także odpowiadają za pogorszenie się stanu włosów.


Dobrze jest także zwrócić uwagę na dietę i włączyć do jadłospisu świeże warzywa i owoce, a także produkty zawierające żelazo, witaminę A i nienasycone kwasy tłuszczowe. Osoby, które są narażone na stres, powinny zapewnić sobie codzienny relaks (np. spacer, kąpiel, masaż) i nauczyć się prostych technik radzenia sobie w trudnych sytuacjach.


Warto wypróbować także domowe sposoby na podrażnioną skórę głowy. Szczególnie polecane są ziołowe płukanki, ponieważ łagodzą nieprzyjemne objawy i wzmacniają włosy. Można je zrobić z pokrzywy, rozmarynu czy skrzypu polnego. Zioła są do kupienia w każdej aptece lub sklepie zielarskim. Wystarczy je zaparzyć, poczekać aż wystygną i spłukać nimi włosy.


Przy podrażnionej skórze głowy należy zrezygnować z zabiegów fryzjerskich lub je ograniczyć. Nie zaleca się farbowania włosów, suszenia ich suszarką ani prostowania (chemicznego i termicznego).


Zobacz także: Łuszcząca się skóra głowy - jakie są przyczyny?

Skóra podrażniona po depilacji

Specjalnego traktowania wymaga również skóra podrażniona po depilacji. Konieczne jest jej odpowiednie nawilżenie zaraz po usunięciu włosów. Warto mieć pod ręką balsam do ciała z witaminą E i pantenolem, ponieważ to właśnie te dwa składniki najlepiej regenerują naskórek.


Podrażniona skóra po depilacji to problem, któremu można zapobiegać. Przede wszystkim należy odpowiednio przygotować skórę go zabiegu. Dobrze jest:

  • rozgrzać skórę;
  • korzystać z pianek i żelów do golenia;
  • golić się nową lub zdezynfekowaną maszynką.


Trzeba pamiętać także o tym, żeby golić włosy z kierunkiem ich wzrostu, a nie odwrotnie.