null

Co oznaczają plamy na szyi?

Czerwone plamy na szyi mogą mieć wiele przyczyn. Najczęściej mamy na nie wpływ i zmiana nawyków może znacząco poprawić stan skóry. Skłonność do powstawania czerwonych plam jest większa u osób o cerze wrażliwej i atopowej. Dowiedz się, po jakie kosmetyki sięgać, borykając się z zaczerwienieniem na szyi.

Przyczyny plam na szyi

Plamy na szyi są dość mocno widoczne. Pojawiają się nie tylko latem, kiedy bardziej odsłaniamy swoje ciało, ale również w chłodniejsze miesiące, kiedy skóra w większości jest zakryta. Istnieje wiele przyczyn tego stanu, a do najbardziej popularnych należą:


  • nadmierna ekspozycja słoneczna,
  • wrażliwa skóra,
  • zaburzenia naczynioruchowe,
  • stres,
  • alkohol,
  • ukąszenia owadów. 


Czerwone plamy na szyi i dekolcie często pojawiają się po opalaniu. Brak wysokiej ochrony słonecznej sprawia, że skóra szybko się rumieni w tym miejscu. Niestosowanie filtrów UV nie tylko powoduje chwilowe zaczerwienienie skóry, ale również przyspiesza jej starzenie się. W wyniku kontaktu ze słońcem mogą powstawać ponadto przebarwienia skóry, które bardzo ciężko później usunąć. U niektórych osób po spożyciu alkoholu pojawia się zaczerwienienie na szyi, które samoistnie znika po kilku godzinach. Podobnie dzieje się podczas sytuacji stresowych. 


Czerwone plamy na szyi mogą również wynikać z alergii kontaktowej. Może być za to odpowiedzialne stosowanie nowych kosmetyków bez wykonania próby uczuleniowej. W miejscu nałożenia produktu pojawia się zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie skóry. Mogą również pojawić się również wypryski w miejscu nałożenia kosmetyku. Niektórzy mają też alergię na biżuterię.


Alergicy mogą zauważyć czerwone plamy na szyi, które pojawiają się w wyniku kontaktu z alergenami, jak kurz, sierść zwierząt czy zanieczyszczenie środowiska. Duży wpływ na skórę ma smog. Może ją nie tylko podrażniać, ale również powodować, że będzie sucha, matowa i szara. Ograniczenie kontaktu z alergenami może poprawić kondycję skóry. Na skórze w szczególności mogą pojawiać się brązowe plamy, które bywają szorstkie w dotyku. Jest to efekt nieprawidłowej pielęgnacji i pomijania tych miejsc podczas mycia. 

Plamy na szyi – pielęgnacja

Podczas pielęgnacji twarzy wiele osób zapomina o szyi. Bardzo istotne jest jej nawilżanie, ponieważ starzeje się ona tak samo jak inne części ciała. Promieniowanie słoneczne i brak nawilżania przyspieszają ten proces, sprawiając, że skóra wygląda gorzej. Czerwone, łuszczące się plamy mogą oznaczać nadmierną suchość skóry. Bardzo ważne jest nawilżanie jej. Najłatwiej to zrobić podczas pielęgnacji skóry twarzy. Wystarczy wklepać krem również w szyję i dekolt. Sprawdzi się Cetaphil Krem nawilżający do ciała, który zapewnia 48-godzinne nawilżenie skóry i zmniejsza dolegliwości. Zawiera mieszankę niacynamidu, pantenolu i gliceryny, dobrze się wchłania, a skóra po jego zastosowaniu jest miękka w dotyku. 


Czerwone plamy na szyi mogą wynikać również z posiadania cery naczynkowej. Rozszerzone naczynia krwionośne można uszczelnić, stosując konkretne składniki, jak arnika czy kasztanowiec. Niezbędna w pielęgnacji jest również witamina C. Warto sięgać po kosmetyki przeznaczone do takiej skóry. Zmniejszają one zaczerwienienie, łagodząc dolegliwości. 

Plamy na szyi – cera naczynkowa

Osoby borykające się z naczynkami na twarzy częściej zmagają się również zaczerwienieniem skóry. Cetaphil PRO Redness Control Pianka do mycia to kosmetyk, który sprawdzi się w myciu skóry z zaczerwienieniem. Łagodzi podrażnienia, zmniejsza swędzenie i działa antyoksydacyjnie. Można ją stosować dwa razy dziennie. Pianka jest bardzo delikatna, dobrze się aplikuje dzięki wygodnej pompce. 


Duże znaczenie ma wieczorna pielęgnacja. Procesy regeneracyjne wtedy są lepsze niż podczas dnia, dlatego warto dobrać kosmetyki, które sprawią, że skóra po przebudzeniu będzie nawilżona, miękka i mniej zaczerwieniona. Nawilży i odżywi skórę Cetaphil PRO Redness Control krem nawilżający na noc. Zawiera wiele cennych składników, jak alantoina, ekstrakt z lukrecji, kofeina czy witamina E zmniejszająca stan zapalny. Kosmetyk warto stosować nie tylko na twarz, ale również na szyję. Po dokładnym oczyszczeniu skóry pianką należy ją osuszyć. Następnie wklepać krem w twarz i szyję. Ruchy powinny być delikatne, aby dodatkowo nie podrażniać skóry i nie powodować większego utrwalenia rumienia. 


Jeśli uczulenie na szyi w postaci czerwonych plam pojawia się po spożyciu posiłków, warto przyjrzeć się swojej diecie. Może ona zawiera produkty, które wzmagają zaczerwienienie, jak pikantne przyprawy czy alkohol. Nasilają one dolegliwości. Osoby z cerą naczynkową powinny postawić na chude mięso, ryby, rośliny strączkowe i warzywa oraz owoce. Dobrze, jakby zawierały duże ilości witaminy C, która uszczelnia naczynia krwionośne, bierze udział w syntezie kolagenu, a także jest odpowiedzialna za sprężystość i jędrność skóry.