null

Jak spowolnić procesy starzenia się skóry? Wskazówki

Starzenie się skóry jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Kiedy na twarzy pojawiają się pierwsze zmarszczki, wiele kobiet szuka sposobów, aby spowolnić ten proces. Istnieje wiele skutecznych metod, aby zadbać o kondycję skóry i na dłużej zachować ją jędrną i sprężystą. 

Nasza skóra jest pod nieustannym wpływem wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Działają na nią nie tylko geny, a także styl życia, jaki prowadzimy, dieta, aktywność fizyczna, ekspozycja na promieniowanie słoneczne oraz kosmetyki. Po 25. roku życia na twarzy zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki, ponieważ ilość kolagenu i elastyny w skórze stopniowo się zmniejsza. Spada również poziom kwasu hialuronowego i wody, które to odpowiadają za prawidłowe nawilżenie skóry. Co więcej, w efekcie starzenia się, naskórek jest mniej zasobny w witaminy E, A i C. 

Co przyspiesza starzenie się skóry?

Pierwsze zmarszczki zwane są mimicznymi i wynikają z naturalnego ułożenia mięśni twarzy np. podczas uśmiechu. Można je zaobserwować ok. 25. roku życia. Po 3 dekadzie zaczynają pojawiać się tzw. kurze łapki, czyli cienkie i płytkie zmarszczki w okolicy oczu i w kącikach ust. To dobry moment na wdrożenie właściwej pielęgnacji i ograniczenie czynników, które mogą przyspieszyć proces starzenia się skóry. 


Mimo że starzenie się skóry jest procesem całkowicie naturalnym, to jednak istnieją czynniki, które znacznie go przyspieszają. Pierwsze z nich związane są z biologią człowieka i są nimi wiek, zmiany hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na ich przebieg nie mamy najmniejszego wpływu. Drugie są w 100% modyfikowalne, co oznacza, że możemy je kontrolować. Zalicza się do nich m.in.:


  • promieniowanie słoneczne,
  • dym papierosowy,
  • dieta bogata w cukier,
  • spożywanie małej ilości płynów,
  • błędy pielęgnacyjne, w tym kosmetyki, które nie są dopasowane do rodzaju skóry, o składzie powodującym wysuszenie i podrażnienie,
  • przewlekły stres,
  • długotrwała antybiotykoterapia lub przewlekłe stosowanie innych leków.


Nie bez znaczenia jest także rodzaj skóry. Osoby posiadające cerę tłustą i trądzikową wyposażone są w mocniejszą warstwę hydrolipidową, co wzmacnia naskórek, na którym wolniej tworzą się zmarszczki. Z kolei skóra sucha, wrażliwa i z tendencją do alergii jest znacznie cieńsza i przez to bardziej narażona na działanie szkodliwych czynników. 


Zobacz także: Jakie są przyczyny schodzącej skóry z twarzy?

Jak dbać o skórę z pierwszymi zmarszczkami?

Aby kompleksowo zadbać o kondycję skóry, warto odżywić ją zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz. Nie zapominaj o zdrowej diecie, bogatej w źródła witamin A, E i C, a także nienasycone kwasy tłuszczowe np. omega-3. Aby warstwa hydrolipidowa na długo pozostawała mocna, warto codziennie wypijać, m.in. 1,5-2 litry wody mineralnej oraz herbat owocowych i ziołowych. Układając codzienne menu, nie można zapominać o antyoksydantach, które walczą z wolnymi rodnikami, przyspieszającymi procesy starzenia się naskórka. Dużo antyoksydantów znajduje się w zielonej herbacie, a także żurawinie, aronii, śliwkach, jagodach acai, borówkach i malinach.


Bardzo duże znaczenie ma również odpowiednio dobrana pielęgnacja. Zarówno rano, jak i wieczorem konieczne jest oczyszczenie twarzy z zalegającego brudu, kurzu, łoju i resztek makijażu. Lepiej unikać stosowania zwykłego mydła w kostce, które zaburza naturalne pH skóry i znacznie ją wysusza. Warto zaopatrzyć się w hipoalergiczną micelarną emulsję do mycia twarzy np. z serii Cetaphil EM, która nie zawiera substancji drażniących lub piankę do mycia z linii Cetaphil PRO Oil Control. Aby uniknąć podrażnień i zaczerwienienia twarzy po umyciu, zaleca się, aby nie trzeć jej ręcznikiem, a nadmiar wilgoci delikatnie zebrać, przystawiając miejscowo do twarzy czysty ręcznik.


Stan skóry może się pogorszyć również przez zalegający w porach martwy naskórek. Warto regularnie wykonywać peeling, który usuwa z powierzchni obumarłe komórki, pomaga utrzymać prawidłowe pH skóry i widocznie ją wygładza. Dobrym produktem jest np. delikatny żel oczyszczający z peelingiem Cetaphil. Może być stosowany również przez posiadaczy skóry wrażliwej. 


Bez względu na rodzaj cery, nie wolno zapominać o codziennym nawilżeniu. Na półkach aptek i drogerii szukaj produktów, które w swoim składzie mają np.: olej z orzechów makadamia, masło Shea, silikony chroniące naturalny płaszcz lipidowy i pantenol. Wszystko to znajduje się w ultra kremie intensywnie nawilżającym Cetaphil DA. Bez względu na porę roku, należy pamiętać o ochronie przed promieniowaniem słonecznym, które przyspiesza proces starzenia się skóry. Na rynku dostępnych jest wiele produktów typu 3 w 1, które nawilżają naskórek, chronią go przed promieniowaniem UV i delikatnie wyrównują koloryt. Przykładem może być Cetaphil PRO redness Control z SPF 30. Można go nakładać na skórę wrażliwą, ze skłonnością do zaczerwienień i trądzikową. 

Zobacz również: