null

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry w okresie menopauzy?

Okres menopauzy dla kobiety jest czasem, kiedy organizm się zmienia. Poza ustaniem miesiączkowania spowalnia metabolizm, kości stają się słabsze, skórze zaczyna brakować kolagenu i elastyny. Bardziej widoczne są zmarszczki, brak owalu i nadmierne przesuszenie. Odpowiednia pielęgnacja, która dostarczy skórze niezbędnych składników, może poprawić jej wygląd. Na czym powinna polegać pielęgnacja w okresie menopauzy?

Co się dzieje ze skórą w okresie menopauzy?

Menopauza to moment ostatniej miesiączki spowodowany zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Rozpoczynają się one na kilka lat wcześniej, objawiając się: nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi, uderzeniami gorąca, wypadaniem włosów, rozdrażnieniem, bezsennością, a także oznakami starzenia się skóry, utratą jej gęstości czy zmianą owalu twarzy. Kobiety zauważają zmiany w kondycji skóry. Staje się ona mniej elastyczna, bardziej wiotka i sucha. Dodatkowo może pojawić się swędzenie.


Zmiany hormonalne spowodowane menopauzą mogą być widoczne nie tylko na skórze twarzy, lecz także na całym ciele. W tym okresie zmienia się grubość naskórka, drastycznie spada produkcja kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za jędrność. Związek między menopauzą a swędzeniem skóry jest widoczny, ponieważ spada wtedy nawilżenie. Kobiety częściej zwracają uwagę na podrażnienie, ściągnięcie, a nawet łuszczenie się skóry. Oprócz tego cellulit staje się bardziej widoczny.


Po 50. roku życia, kiedy większość kobiet jest w trakcie menopauzy lub chwilę przed tym okresem, ulega zmianie pH skóry, co sprawia, że zatrzymuje ona mniej wilgoci. W dotyku jest szorstka, mniej jędrna i elastyczna. Naskórek staje się matowy, a zmarszczki i przebarwienia – bardziej widoczne. Twarz może wyglądać na zmęczoną, szarą i zaniedbaną. 

Jakich kosmetyków używać?

Podstawą pielęgnacji powinny być kosmetyki nawilżające, odżywiające i regenerujące skórę. Twarz potrzebuje delikatnej pielęgnacji, którą znajdziemy w takich produktach jak Cetaphil PS Lipoaktywny Krem nawilżający. Kosmetyk długotrwale nawilża, a dodatek olejów z migdałów i nasion słonecznika natłuszcza skórę, sprawiając, że staje się miękka. Kosmetyk można stosować zarówno rano, jak i wieczorem, co ogranicza ilość potrzebnych produktów i pozytywnie wpływa na środowisko naturalne. Po krem nawilżający powinny sięgać kobiety w każdym wieku, nie tylko w okresie menopauzy. Dzięki niemu skóra dłużej pozostaje miękka w dotyku i odpowiednio nawilżona. 


Oznaki suchości skóry widać również na ciele, głównie na rękach i nogach, dlatego podczas pielęgnacji nie należy pomijać tych części ciała. Sprawdzi się tu Cetaphil Krem nawilżający do ciała, który zawiera połączenie niacynamidu (znanego też jako witamina B3) z pantenolem i gliceryną. Składniki te nawilżają, odżywiają i regenerują skórę. Odbudowują barierę lipidową, zmniejszając suchość i łuszczenie się. Kosmetyk należy nakładać po każdej kąpieli lub prysznicu. 


Regularne balsamowanie ciała pozwoli skórze zachować odpowiedni poziom nawilżenia, sprawi, że dolegliwości związane z nadmierną suchością nie będą tak dokuczliwe. Cetaphil Krem nawilżający do ciała bardzo szybko się wchłania, dlatego można od razu włożyć ubranie lub piżamę. Dodatkowo łatwo się rozprowadza po skórze, co stanowi jego dużą zaletę.

Ochrona przeciwsłoneczna

Promieniowanie słoneczne przyspiesza proces starzenia się skóry, powoduje przebarwienia, które bardzo trudno usunąć. Aby tego uniknąć, warto stosować produkty zawierające filtry przeciwsłoneczne. Cetaphil Bright Healthy Radiance Krem na dzień na przebarwienia SPF 15 rozjaśnia obecne przebarwienia i zapobiega pojawianiu się nowych. Zawiera technologię GentleBright, czyli mieszankę naturalnego ekstraktu z pankracjum nadmorskiego i niacynamidu. Szybko się wchłania, dlatego to idealny krem na dzień. Można go stosować pod makijaż.


Skórę warto również chronić, stosując nakrycia głowy. Może to być kapelusz lub czapeczka z daszkiem. Ciało najlepiej chronić specjalną odzieżą, która zmniejsza oddziaływanie promieni słonecznych na nie. Coraz więcej firm wprowadza takie produkty do swoich kolekcji. W lecie dobrym rozwiązaniem są ubrania wykonane z naturalnych tkanin, takich jak len czy bawełna. 


O ochronie przeciwsłonecznej należy pamiętać przez cały rok. Każde opalanie skóry przyspiesza jej starzenie się. Pojawiają się wówczas nowe zmarszczki lub utrwalają te już obecne. Mrużenie oczu powoduje tworzenie się zmarszczek mimicznych. W takim przypadku sam krem nie wystarczy. Konieczne jest chronienie oczu poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych, które powinny mieć filtry z atestem. Należy o nich pamiętać nie tylko w lecie, ale również w zimie, kiedy promienie słoneczne odbijają się od śniegu, sprawiając, że jeszcze bardziej mrużymy oczy.