null

Cera dojrzała – charakterystyka i pielęgnacja

Cera dojrzała nie jest odrębnym typem skóry. Efekt starzenia się organizmu i skóry można trochę opóźnić. Wszystko zależy od sposobu pielęgnacji. Dbałość o cerę dojrzałą wymaga doboru odpowiednich kosmetyków. Możemy natomiast wybierać spośród drogeryjnych i aptecznych. Podpowiadamy, które z nich sprawdzą się najlepiej i jak je stosować.

Skóra człowieka starzeje się od 25. roku życia. Tempo tych przemian jest uwarunkowane szeregiem czynników, np. aktywnością zawodową. Tendencję do starzenia się skóry mamy zapisaną też w genach. Dojrzałą cerę łatwo rozpoznać. Jest ona przesuszona i w wielu miejscach pomarszczona. Poprawa jej kondycji wymaga systematyczności.

Cera dojrzała – charakterystyka rodzaju skóry

Cery dojrzałej nie można traktować jako odrębnego rodzaju skóry. Pojawia się ona z wiekiem i nie jest efektem żadnego ze schorzeń dermatologicznych. Do jej szybszego powstania mogą predysponować czynniki genetyczne lub zaniedbania w pielęgnacji. Sprzymierzeńcem cery dojrzałej z pewnością nie jest wiek. Proces starzenia się skóry rozpoczyna się już po 25. roku życia. Jednak o skórze dojrzałej możemy mówić dopiero przed 50, gdy znacznie maleje aktywność biologiczna komórek organizmu. Zaczyna się przesuszać i marszczyć, a szybkość tego zjawiska zależy od wielu przyczyn.


Podstawowy problem dojrzałej skóry jest powolny zanik produkcji kolagenu (jednego z głównych związków budulcowych) i utrata zdolności do szybkiej regeneracji. W efekcie zmniejsza się ilość włókien kolagenowych odpowiedzialnych za elastyczność skóry. Te, które pozostały, ulegają uszkodzeniu. W efekcie skóra jest pozbawiona blasku i wiotka. Z powodu braku ceramidów i kwasu hialuronowego staje się momentalnie odwodniona, czego rezultatem jest znaczne przesuszenie i szarość powłok skórnych. Jej starzenie przyspieszają też czynniki środowiskowe, z którymi stykamy się na co dzień, zwłaszcza promieniowanie UV. Jeśli chcemy, aby długo pozostała jędrna i elastyczna, powinniśmy wziąć pod uwagę także i ten czynnik.


Warto sprawdzić: Budowa skóry - naskórek, skóra właściwa, tkanka podskórna

Cera dojrzała – pielęgnacja krok po kroku

Pielęgnacja cery dojrzałej nie jest skomplikowana. Powinna być jednak długotrwała i systematyczna, inaczej nie ma mowy o osiągnięciu wymarzonego efektu. Jak każda skóra, wymaga porządnego oczyszczenia. Zwieńczeniem tych czynności jest aplikacja kremu, który natłuści i ponownie przywróci jej blask. 


W pielęgnacji cery dojrzałej dużą rolę odgrywa macierzysty typ skóry. Jeśli przedtem była ona problematyczna, trzeba pamiętać o tym, dobierając kosmetyki. Warto też wiedzieć, że szybszemu starzeniu się ulega skóra wrażliwa i sucha, ponieważ mają one tendencję do utraty wody. W takich sytuacjach dobrze jest postawić na sprawdzone, a przede wszystkim, bezpieczne kosmetyki. Produkty drogeryjne zawierają substancje drażniące, w tym dodatki zapachowe. Mogą one działać uczulająco lub wywołać reakcję alergiczną. Jednymi z polecanych i jednocześnie bezpiecznych preparatów są dermokosmetyki. Ich formuła bazuje na substancjach biologicznie aktywnych, co oznacza, że wykazują one działanie terapeutyczne. Kosmetyki te porównuje się do leków, dlatego są sprzedawane wyłącznie w aptekach i wyspecjalizowanych drogeriach.


Warto sprawdzić: Starzenie się skóry - jak mu zapobiec?

Dermokosmetyki do cery dojrzałej

Cera dojrzała nie wymaga specjalnego traktowania. Jej głównym problemem jest odwodnienie i suchość, co czyni ją mało elastyczną i pozbawioną kolorytu. Składniki kosmetyków, których potrzebuje, powinny mieć te właściwości. Tego rodzaju związki znajdziemy w dermokosmetykach. Jedną z takich substancji jest kwas hialuronowy obecny w kremie nawilżającym do twarzy Cetaphil, który jako składnik budulcowy skóry dba o jej nawilżenie i długotrwałe nawodnienie. Jego tendencja do wiązania cząsteczek wody jest nieoceniona, jeśli chodzi o pielęgnację cery dojrzałej. Poza tym wygładza drobne zmarszczki i bruzdy.


Innym składnikiem o działaniu nawilżającym są ceramidy. Obecny w dermokosmetykach specjalnie opatentowany ceramid-5 jest związkiem o właściwościach silnie natłuszczających i przyspieszających proces regeneracji skóry. Jego systematyczne i długotrwałe stosowanie czyni skórę gładką i bardziej elastyczną. Warto pamiętać, że w dermokosmetykach obecne są także filtry UV, które chronią naskórek przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych, szczególnie przed promieniowaniem słonecznym. W przypadku cery dojrzałej jest to szczególnie istotne, ponieważ wpływają one bardzo negatywnie na procesy starzenia się skóry. 


Kosmetyki apteczne nie mają podziału na wiek czy płeć. Może je stosować każdy, kogo skóra wymaga systematycznej i kompleksowej pielęgnacji. Biorąc pod uwagę, że w ich składzie brak parabenów, konserwantów i innych komponentów drażniących, są one bezpieczne nawet dla tych osób, które na co dzień zmagają się ze skórą problematyczną.