null

Peeling enzymatyczny – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Peeling enzymatyczny jest kosmetykiem polecanym przede wszystkim osobom z cerą wrażliwą, naczynkową i trądzikową. Jest on bardzo delikatny i nie powoduje podrażnień, dlatego jest alternatywą dla peelingów mechanicznych, zawierających ścierające drobinki. Zabieg z użyciem peelingu enzymatycznego można przeprowadzić samodzielnie w domu.

Regularne usuwanie złuszczonego naskórka jest ważne dla utrzymania skóry w dobrej kondycji i zachowania jej dobrego wyglądu. Martwe komórki blokują pory, a tym samym przyczyniają się do powstania nieestetycznych zaskórników, nasilenia problemów skórnych, a także przyspieszają procesy starzenia się (czego oznaką jest pojawienie się zmarszczek). Ponadto skóra traci blask, staje się szara, sucha i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Istnieje kilka sposobów na usunięcie złuszczonego naskórka. Jednym z nich jest peeling enzymatyczny.

Co to jest peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny jest kosmetykiem, który służy do oczyszczania twarzy, a dokładnie usunięcia martwego naskórka. Może mieć on postać delikatnego kremu, pasty lub żelu. Na rynku dostępne są także produkty w proszku do samodzielnego sporządzenia (wystarczy dodać do nich odpowiednią ilość wody).


Dobry peeling enzymatyczny nie tylko dokładnie oczyszcza skórę, ale także:

  • odżywia ją,
  • wyrównuje jej koloryt,
  • wygładza,
  • łagodzi podrażnienia,
  • odblokowuje zatkane pory,
  • nie powoduje nasilenia problemów skórnych.

Jakie jest działanie peelingu enzymatycznego?

Działanie peelingu enzymatycznego polega na rozpuszczeniu keratyny obecnej w martwym naskórku przez zawarte w nim enzymy. Wszystko odbywa się w sposób bezpieczny i łagodny dla skóry. Preparaty tego typu nie zawierają żadnych drobinek, które powodują mechaniczne podrażnienia. Nie wymagają także pocierania skóry.

Jaki peeling enzymatyczny wybrać?

Najlepszy peeling enzymatyczny to taki, który jest dopasowany do rodzaju cery. Informacja o jego przeznaczeniu jest zawsze umieszczona na opakowaniu produktu. Należy pamiętać, że każda skóra ma inne potrzeby. Dlatego osoby z cerą tłustą nie powinny stosować kosmetyków przeznaczonych dla cery suchej. W razie problemów z wyborem odpowiedniego peelingu enzymatycznego można skonsultować się z kosmetologiem lub dermatologiem.


Warto wybrać peeling enzymatyczny, który jest dermokosmetykiem. Są to produkty bardzo dobrze przebadane i pozbawione szkodliwych substancji, dlatego ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej lub objawów niepożądanych jest bardzo niskie. Ponadto zawierają one składniki, które mają działanie kojące, łagodzące, odżywcze, nawilżające, ochronne i regeneracyjne. Peeling enzymatyczny z dobrym składem nie przyczynia się do powstawania zmian skórnych.

Sposób użycia peelingu enzymatycznego

Zabieg z wykorzystaniem peelingu enzymatycznego jest prosty, dlatego każda osoba może wykonać go samodzielnie w domu. Wystarczy rozprowadzić niewielką ilość produktu na oczyszczoną skórę twarzy (bez resztek makijażu i kremu). Warstwa preparatu nie powinna być zbyt gruba. Podczas nakładania peelingu można wykonać delikatny masaż twarzy, ale należy unikać zbyt mocnego pocierania.


Peeling enzymatyczny należy pozostawić na twarzy przez kilka minut. To, jak długo można trzymać na skórze dany preparat, zależy od mocy enzymów w nim zawartych. Maksymalny czas jest zawsze podany na opakowaniu. Po jego upływie należy zmyć peeling ciepłą wodą, delikatnie osuszyć twarz i nałożyć na nią krem nawilżający.


Warto sprawdzić: Pielęgnacja cery tłustej - domowe sposoby, specjalistyczne kosmetyki

Czy wszyscy mogą stosować peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny to kosmetyk przeznaczony w zasadzie dla każdej osoby – zwłaszcza takiej, która z różnych powodów nie może korzystać z innych sposobów złuszczania martwego naskórka. Może być stosowany nawet przy cerze wrażliwej, naczynkowej, trądzikowej, ze skłonnościami do podrażnień czy tłustej. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy używać peelingu enzymatycznego, gdy na skórze pojawią się:

  • stan zapalny,
  • rany lub zadrapania,
  • infekcje bakteryjne,
  • zmiany skórne z wysiękami.


Ostrożność powinny także zachować osoby z alergią. Przed zakupem peelingu enzymatycznego zawsze należy sprawdzić skład i odrzucić produkty zawierające składniki, które mogą przyczynić się do powstania reakcji alergicznej. Pojawienie się niepożądanych objawów (np. świądu, zaczerwienienia lub wysypki) jest wskazaniem do zaprzestania stosowania danego kosmetyku.


Warto sprawdzić: Bakteryjne zapalenie skóry - przyczyny, objawy

Jak często stosować peeling enzymatyczny?

Zasadniczą kwestią jest, jak często stosować peeling enzymatyczny. Optymalnie jest wykonywać zabieg raz w tygodniu. Można to robić bez względu na porę roku i pogodę – kosmetyk ten nie wchodzi w żadną interakcję ze światłem słonecznym. Należy pamiętać, że peeling enzymatyczny jest skuteczny tylko wtedy, gdy używa się go regularnie. Stosowanie go tylko raz na jakiś czas nie przyniesie żadnych efektów.