null

Peeling do twarzy – rodzaje i zasady stosowania

Peeling do twarzy jest jednym z preparatów, które powinny znaleźć się w każdej kosmetyczce. Mogą stosować go zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Warto pamiętać, że są różne rodzaje peelingów. Przy wyborze trzeba kierować się ich składem, a także przeznaczeniem do konkretnego rodzaju cery. Czy istnieje jeden najlepszy peeling do twarzy?

Złuszczanie się naskórka jest naturalnym procesem, który zachodzi cyklicznie. Komórki obumierają, aby zrobić miejsce nowym. Dzieje się tak na całym ciele – nie tylko na twarzy. Proces ten trwa około 28 dni, ale niekiedy może dojść do jego zaburzenia. Wówczas zaobserwować można nadmierne złuszczanie się naskórka lub przeciwnie – zbyt powolne usuwanie martwych komórek. W efekcie pogarsza się kondycja i wygląd skóry. Wówczas warto sięgnąć po peeling do twarzy.

Co to jest peeling do twarzy i dlaczego warto go stosować?

Peeling do twarzy jest kosmetykiem, który zawiera substancje o właściwościach złuszczających. Dzięki temu przyczynia się do usunięcia martwego naskórka. Tym samym wspiera naturalny proces, który z różnych przyczyn nie może przebiegać poprawnie. Peeling do twarzy powoduje, że poprawia się kondycja i wygląd skóry. Jest ona zdrowa, świeża i gładka.


Peeling przyczynia się do poprawienia wyglądu skóry twarzy przez:

  • usunięcie martwych komórek naskórka, zanieczyszczeń i nadmiaru sebum,
  • odblokowanie porów,
  • ułatwianie wchłaniania substancji odżywczych obecnych w kosmetykach do pielęgnacji.


Regularne stosowanie peelingu do twarzy przywraca prawidłowy proces odnawiania się komórek skóry. Dzięki temu możliwa jest ich regeneracja po uszkodzeniach, do których dochodzi niemal każdego dnia, np. na skutek niekorzystnego działania czynników zewnętrznych.

Jakie są peelingi do twarzy?

Istnieją różnego rodzaju peelingi do twarzy. Istotne różnice są nie tylko w składzie, ale i w mechanizmie działania. Jest to podstawowe kryterium klasyfikacji tego typu kosmetyków do pielęgnacji.


Wyróżnia się następujące rodzaje peelingów do twarzy:

  • peeling enzymatyczny,
  • peeling mechaniczny,
  • maska typu peel-off.


Peeling enzymatyczny do twarzy zawiera enzymy, które pochodzą głównie z roślin. Dzięki nim martwe komórki ulegają rozpuszczeniu. Działa wyłącznie na powierzchni skóry i jest uznawany za delikatny, dlatego mogą go stosować osoby z różnego rodzaju problemami dermatologicznymi oraz cerą wrażliwą.


Mechaniczny peeling do twarzy ma w składzie drobinki. Może to być cukier, zmielona kawa, minerały lub rozdrobnione pestki owoców. Ich zadaniem jest starcie martwego naskórka. Wyróżnia się peeling gruboziarnisty i drobnoziarnisty. Maska peel-off to maseczka do twarzy, która również ma właściwości złuszczające.

Jak wybrać dobry peeling do twarzy?

Przy wyborze peelingu do twarzy trzeba zwrócić uwagę na to, do jakiego typu cery jest przeznaczony. Należy pamiętać, że osoby z cerą wrażliwą, naczynkową, trądzikową i skłonną do podrażnień nie powinny sięgać po peelingi mechaniczne (także drobnoziarniste). W ich przypadku najlepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny. Dobrym pomysłem jest wypróbowanie delikatnego żelu oczyszczającego z peelingiem Cetaphil, który ma właściwości złuszczające. Tego typu dermokosmetyk jest przeznaczony właśnie do skóry wrażliwej. Jego istotną zaletą jest to, że nie powoduje podrażnienia i nadmiernego przesuszenia cery. Zawiera kwas hialuronowy i witaminy (B5 i E), dzięki czemu poprawia kondycję skóry. Dodatkowo nie zatyka porów, co jest istotne dla osób ze skłonnością do trądziku.


Zobacz także: Jakie zabiegi na twarz wybrać dla swojej cery?

Jak stosować peeling do twarzy?

Peeling do twarzy można stosować samodzielnie w domu. Zabieg jest bardzo prosty. Odbywa się w kilku krokach:

  1. Zwilżenie twarzy ciepłą wodą.
  2. Nałożenie niewielkiej ilości kosmetyku na skórę twarzy.
  3. Wmasowanie peelingu delikatnymi i okrężnymi ruchami.
  4. Pozostawienie peelingu na kilka minut.
  5. Zmycie peelingu wodą.
  6. Delikatne osuszenie skóry i nałożenie kremu nawilżającego.


Dokładna instrukcja stosowanie peelingu jest zawsze umieszczona na opakowaniu. Warto mieć na uwadze, jak ważne jest wybranie odpowiedniego kremu nawilżającego. Musi być on dopasowany do rodzaju cery, aby otrzymała ona wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Osoby ze skórą wrażliwą mogą sięgnąć po Cetaphil Krem nawilżający do twarzy na dzień z kwasem hialuronowym. Natomiast osoby z trądzikiem powinny wybrać Cetaphil PRO Redness Control nawilżający krem na dzień SPF30. Chroni on przed promieniowaniem UVA i UVB, co jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania skóry.

Jak często robić peeling do twarzy?

Częstotliwość wykonywania peelingu do twarzy jest bardzo ważna. Zbyt rzadka pielęgnacja nie przynosi oczekiwanych efektów. Natomiast częste złuszczanie naskórka powoduje, że zaburzone zostają naturalne procesy tworzenia się nowych komórek i usuwania starych. W efekcie również nie widać poprawy stanu cery. Zaleca się, aby peeling wykonywać regularnie 1–2 razy w tygodniu, jednak warto zapoznać się ze wskazaniami producenta, które umieszczone są zwykle na opakowaniu produktu. Może się okazać, że konieczne są częstsze zabiegi.