null

Na czym polega oczyszczanie twarzy? Jak zrobić to prawidłowo?

Codzienne oczyszczanie twarzy jest niezbędne, aby zachować gładką, zdrową i promienną cerę. Zabieg zapobiega także powstawaniu nieestetycznych zaskórników i przedwczesnych oznak starzenia się. Powinny wykonywać go kobiety i mężczyźni w każdym wieku. Domowe oczyszczanie twarzy można wspomóc profesjonalnymi zabiegami kosmetycznymi.

Skóra twarzy nieustannie jest narażona na działanie czynników zewnętrznych. Przez cały dzień zbiera się na niej kurz, różnego rodzaju zanieczyszczenia, sebum, pot, martwy naskórek, drobnoustroje oraz resztki makijażu. Wszystko to sprawia, że traci ona swój blask i zdrowy wygląd. Warto także pamiętać, że zanieczyszczona skóra nie przyswaja substancji odżywczych obecnych w kosmetykach. Dlatego tak ważne jest codzienne oczyszczanie twarzy.

Na czym polega oczyszczanie twarzy?

Oczyszczanie twarzy polega na usunięciu wszystkich zabrudzeń, które gromadzą się na niej w ciągu dnia i nocy. Jest to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny, od którego zależy kondycja i wygląd skóry. Zaniedbanie go prowadzi do pojawienia się nieestetycznych zaskórników i innych zmian skórnych. Nieodpowiednio oczyszczona skóra szybciej się starzeje – zanieczyszczenia niszczą komórki skóry oraz naturalny kolagen i elastynę. W efekcie staje się ona wiotka, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki i bruzdy. Oczyszczanie twarzy nie jest skomplikowanym zabiegiem. Każdy może wykonać go samodzielnie w domu.


Warto sprawdzić: Manualne oczyszczanie twarzy - jak wygląda zabieg?

Co stosować do oczyszczania twarzy?

Należy pamiętać, że prawidłowe oczyszczanie twarzy jest możliwe tylko wtedy, gdy zostaną zastosowane odpowiednie kosmetyki. Produkty źle dobrane do rodzaju cery lub zawierające składniki niskiej jakości mogą pogorszyć kondycję skóry. W takiej sytuacji przywrócenie jej dawnego stanu może zająć nawet kilka tygodni.


Do oczyszczania twarzy polecane są kosmetyki, które zawierają w składzie substancje czynne, które działają na skórę leczniczo i kojąco. Warto zwrócić uwagę, aby były one pozbawione sztucznych barwników, substancji zapachowych, konserwantów oraz alkoholu etylowego. Powinny być także przebadane dermatologicznie. Do zabiegu oczyszczania twarzy szczególnie polecane są dermokosmetyki. Mogą je stosować nawet osoby z wrażliwą cerą.


Bardzo popularne są także szczotki do oczyszczania twarzy. Dzięki nim pory zostaną lepiej oczyszczone, a naskórek dokładnie złuszczony. Trzeba jednak pamiętać, że gadżet ten nie jest polecany wszystkim osobom. Nie powinny z niego korzystać osoby z trądzikiem, cerą naczynkową oraz wrażliwą.

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy zakłada, że pozbycie się wszystkich zanieczyszczeń ze skóry jest możliwe dzięki zastosowaniu oleju i wody. Pierwszy z nich zmywa tłuste zabrudzenia, czyli sebum, resztki makijażu i krem. Drugie służy do usunięcia drobnoustrojów i martwych komórek skóry. Dwuetapowe oczyszczanie twarzy polega na:

  • umyciu skóry kosmetykiem na bazie oleju lub olejem naturalnym,
  • umyciu skóry kosmetykiem na bazie wody.


Z dwuetapowego oczyszczania twarzy mogą skorzystać także te osoby, które mają tłustą cerę.


Warto sprawdzić: Jak dbać o cerę tłustą i trądzikową?

Wieloetapowe oczyszczanie twarzy

Wieloetapowe oczyszczanie twarzy jest rozszerzoną wersją zabiegu dwuetapowego. Składa się ono z 5 kroków. Zajmuje ono nieco więcej czasu, jednak warto je praktykować ze względu na efekty. Wieloetapowe oczyszczanie twarzy składa się z:

  • demakijażu przy pomocy olejku i spłukaniu go ciepłą wodą,
  • przemycia skóry płynem micelarnym,
  • umycia twarzy delikatnym żelem lub pianką,
  • złuszczenia martwego naskórka przy pomocy peelingu (ten etap można wykonywać tylko 2–3 razy w tygodniu),
  • tonizowania skóry przy pomocy toniku.


Tonizowanie skóry to często pomijany etap w codziennej pielęgnacji. Jest on jednak bardzo ważny z kilku powodów. Nie tylko oczyszcza skórę z resztek zanieczyszczeń, ale też przywraca jej prawidłowe pH oraz łagodzi podrażnienia.

Zabiegi oczyszczające na twarz

Domowe oczyszczanie twarzy wspierają profesjonalne zabiegi na twarz. Można je wykonać w gabinetach medycyny estetycznej lub w salonach kosmetycznych. Przed zapisaniem się na wizytę warto upewnić się, że osoba, która je wykonuje, ma odpowiednie kwalifikacje, certyfikaty i doświadczenie. Źle przeprowadzony zabieg oczyszczający skutkuje uszkodzeniem skóry.


Najbardziej popularne zabiegi oczyszczające na twarz to:

  • peeling kawitacyjny (oczyszczanie ultradźwiękami),
  • hydrabrazja (ścieranie naskórka przy pomocy wody),
  • mikrodermabrazja (ścieranie naskórka mikrokryształkami),
  • peeling chemiczny,
  • manualne oczyszczanie twarzy.


Po zakończeniu oczyszczania twarzy specjalista zawsze nakłada na twarz specjalne maseczki łagodzące, które wspomagają regenerację skóry. Zabiegi można wykonywać raz w miesiącu lub wtedy, gdy jest taka potrzeba. Na pierwszej wizycie lekarz lub kosmetyczka zawsze dokonują oceny stanu skóry i na jej podstawie ustalają indywidualny plan działania.