null

Nadmierne wydzielanie łoju - jak skutecznie z nim walczyć?

Osoby posiadające tłustą i trądzikową skórę często mają problem z nadmiernym jej błyszczeniem. Jest to spowodowane nadaktywnością gruczołów łojowych, co może dodatkowo skutkować powstawaniem zaskórników typu otwartego i zamkniętego. Dobierając odpowiednią pielęgnację, można jednak w bardzo dużym stopniu regulować pracę gruczołów łojowych.

Czym jest sebum?

Sebum, zwane również łojem, jest naturalną wydzieliną gruczołów łojowych, znajdujących się na całym ciele człowieka (pozbawione nich są wyłącznie dłonie i stopy). W składzie sebum znajdują się takie substancje jak: cholesterol, woski, mono-, di- oraz tri-glicerydy, skwalen oraz wolne kwasy tłuszczowe. Najwięcej gruczołów łojowych znajduje się na twarzy, głowie i klatce piersiowej. 


Naturalnie wydzielany łój ma za zadanie chronić naskórek przed różnego rodzajami czynnikami zewnętrznymi, w tym: patogenami, substancjami chemicznymi, promieniowaniem słonecznym, mrozem, wiatrem, a także drapaniem wywołanym nadmiernym przesuszeniem. Bez niego skóra staje się odczuwalnie sucha, mniej elastyczna, szybciej tworzą się na niej zmarszczki i znacznie gorzej toleruje kosmetyki. 

Co wpływa na ilość wydzielanego łoju?

Na poziom wydzielanego sebum wpływa wiele czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Do tych pierwszych zaliczyć można przede wszystkim hormony, w tym estrogeny, testosteron i progesteron. Co więcej, skóra wraz z wiekiem zaczyna wydzielać mniej łoju, tym samym staje się przesuszona, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki.


Na ilość wydzielanego sebum wpływ ma również niedobór witamin A, B6 oraz B2 w codziennej diecie. Skóra staje się bardziej przetłuszczona w sezonie letnim, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, a powietrze jest suche. Nadaktywność gruczołów łojowych może mieć także związek z nieodpowiednio dobraną pielęgnacją, a także być uwarunkowana genetycznie.


Nadprodukcja sebum dotyka przede wszystkim osoby, które posiadają skórę tłustą i trądzikową. Może jednak pojawić się również u tych z cerą mieszaną, szczególnie w strefie T (czoło, nos i broda).

Błędy pielęgnacyjne powodujące nadmierne wydzielanie sebum

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest odtłuszczanie skóry za pomocą kosmetyków nadmierne wysuszających. Co prawda, spowodują one chwilowe zmatowienie naskórka, jednakże silnie go podrażniają i uaktywniają pracę gruczołów łojowych. Uruchamia to mechanizm błędnego koła, w efekcie czego gruczoły zaczynają produkować jeszcze większe ilości sebum, aby uzupełnić niedobory. Kolejnym błędem jest samodzielne wyciskanie zaskórników typu otwartego i zamkniętego. Może to doprowadzić do rozniesienia treści ropnej na całą powierzchnię twarzy, a to z kolei sprzyja rozwojowi infekcji bakteryjnej. Ten sam efekt powoduje zbyt częste dotykanie twarzy rękoma. Nie mniej ważne jest systematyczne nawilżenie skóry odpowiednio dobranymi kremami. Osoby ze skórą tłustą i trądzikową nie mogą zapominać o głębokim nawilżaniu, ponieważ sprzyja ono regeneracji naskórka i reguluję pracę gruczołów łojowych. 

Jak ograniczyć nadmiar sebum?

Skutecznym i sprawdzonym sposobem na ograniczenie ilości wydzielanego sebum jest stosowanie przebadanych dermokosmetyków. Kluczowym krokiem w pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej i mieszanej jest regularne oczyszczanie jej za pomocą emulsji micelarnych lub lekkich pianek np. z linii Cetaphil PRO Oil Control. W ich składzie znajduje się nowej generacji kompleksu cynku oraz substancje, które ułatwiają usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni skóry oraz odblokowują zatkane pory. Kosmetyki z tej linii mogą być używane przez osoby z wrażliwą skórą.


Aby zadbać o prawidłowe nawilżenie i jednocześnie zmatowić naskórek, konieczne jest sięgnięcie po krem nawilżająco-matujący z filtrami ochronnymi z serii Cetaphil PRO Oil Control. Zawiera on w składzie opatentowany składnik o nazwie Ceramid-5, który pozwala utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i dostarcza skórze składników niezbędnych do stworzenia naturalnej bariery ochronnej. Substancje absorbujące nadmiar łoju dają efekt matowego wykończenia. Produkt nadaje się również pod makijaż. 


Raz w tygodniu warto zrobić peeling (najlepiej enzymatyczny) i nałożyć na twarz maskę o działaniu oczyszczającym. Jeśli skóra tego wymaga, dobrym rozwiązaniem jest także profesjonalne oczyszczanie (np. wodorowe) w sprawdzonym gabinecie kosmetycznym. 


Nie wolno zapominać o nawilżaniu skóry od wewnątrz. Dermatolodzy zalecają picie herbat ziołowych i niegazowanej wody mineralnej w ilości minimum 2 litrów dziennie. Pozwoli to utrzymać warstwę hydro-lipidową w optymalnej kondycji i sprawi, że naskórek będzie przyjemniejszy w dotyku oraz bardziej elastyczny. Nie mniej ważne jest utrzymywanie właściwej diety i zrezygnowanie ze szkodliwych dla kondycji skóry używek, w tym palenia papierosów i nadmiernych ilości alkoholu. 


Zobacz także: Jakich kosmetyków używać do ujędrnienia cery?