Oczyszczanie twarzy jest jednym z podstawowych etapów w codziennej pielęgnacji skóry. Po całym dniu naskórek jest mocno zanieczyszczony i nie oddycha tak, jak powinien. Stosowanie kolorowych kosmetyków sprzyja zatykaniu się porów, czego konsekwencją jest obecność stanów zapalnych i pojawianie się zaskórników. Wiele osób do oczyszczania twarzy używa klasycznych mydeł, co nie jest najlepszym wyborem, pH mydła może bowiem uszkadzać płaszcz lipidowy naskórka. Wyjaśniamy, dlaczego lepiej stosować dermokosmetyki i czym różni się ich formuła od składu i działania mydła.
Nie wszystkie mydła są na czarnej liście preparatów do oczyszczania. Niektóre, zwłaszcza szare czy siarkowe, mogą pozytywnie wpłynąć na skórę. Jednak na rynku jest zdecydowanie więcej produktów o działaniu drażniącym. Jakich składników unikać, a jakie można stosować? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Skórę twarzy codziennie poddajemy różnym wyzwaniom. Oddziałują na nią czynniki środowiskowe oraz kosmetyki do oczyszczania, których używamy do pielęgnacji i które nierzadko błędnie wybieramy. Czasem decydujemy się na produkty, które urzekają zapachem, kolorem czy unikatową konsystencją. Wiele z nich zawiera substancje o działaniu drażniącym, które nie zawsze korzystnie wpływają na naskórek. Bywa też, że do oczyszczenia skóry stosujemy wyłącznie wodę z mydłem.
Mydło do mycia twarzy nie jest dla każdego. Ma ono odczyn, który “kłóci się” z naturalnym pH skóry, a dokładniej zmienia go z kwaśnego na zasadowy. Powoduje to zaburzenie fizjologicznej równowagi oraz pozbawienie skóry ochrony przed wirusami i bakteriami. Agresywne działanie mydła na płaszcz lipidowy skóry wpływa na to, że na jej powierzchni mogą pojawić się stany zapalne i zaskórniki, a także widoczne i dość uciążliwe przesuszenie. Suchości i uczuciu ściągnięcia można zaradzić odpowiednią pielęgnacją skóry, a przede wszystkim rezygnacją z mydła jako środka oczyszczającego.
Warto pamiętać, że klasyczne mydlane kostki mają w składzie związki drażniące, takie jak sole sodowe kwasów tłuszczowego czy łojowego, które doprowadzają do podrażnień. Jeśli chcemy lub musimy korzystać z mydeł, wybierajmy te, które zawierają nawilżającą glicerynę bądź olej rycynowy. Najlepiej jednak zdecydować się na kosmetyk oczyszczający całkowicie pozbawiony mydła, np. na emulsję micelarną do mycia twarzy Cetaphil.
Kosmetykami, które mają zdecydowaną przewagę nad klasycznymi produktami myjącymi i mydłami, są preparaty micelarne. Micele to małe cząsteczki złożone z dwóch części: hydrofilowej oraz hydrofobowej. Pierwsza przyciąga cząsteczki wody, a druga tłuszcze. Dzięki tej współpracy skutecznie oczyszczają skórę, nie podrażniając jej płaszcza lipidowego. Zanieczyszczenia są przez nie przyciągane i zamykane w miceli. O ich usunięcie dba część hydrofilowa, a dokładnie woda, którą ona przyciąga.
Przewaga formuły micelarnej nad klasyczną jest znacząca, ponieważ kosmetyki te nie wymagają obecności mydła w składzie. Emulsja micelarna do mycia twarzy Cetaphil nie zawiera go, a równie skutecznie i jednocześnie łagodnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Nie uszkadza przy tym bariery lipidowej skóry. Do mycia twarzy polecamy też lekką piankę tej samej marki. W jej składzie jest poliglukozyd kwasów oleju kokosowego, który nie ma właściwości drażniących, tylko łagodnie oczyszczające. Z kolei w delikatnym żelu oczyszczającym z peelingiem funkcję tę pełni kokamidopropylobetaina – łagodny związek pieniący.
Kosmetyki do oczyszczania twarzy Cetaphil są produktami aptecznymi. Nie zastępują one farmakoterapii, nie mają też działania leczniczego, jednak mogą znacznie poprawić kondycję skóry. To dermokosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry z problemami, która źle reaguje na klasyczne produkty. Mają wielotorowe działanie, które zawdzięczają nowoczesnym technologiom i unikatowej formule. Emulsję micelarną mogą stosować posiadacze wielu typów cer, także chorzy dermatologicznie i osoby z podrażnieniami wywołanymi zabiegami kosmetycznymi. Lekka pianka z kolei to kosmetyk przeznaczony dla osób z cerą suchą, normalną i mieszaną, a delikatny żel z peelingiem to kosmetyk polecany do pielęgnacji skóry wrażliwej. Kosmetyki Cetaphil doskonale sprawdzają się w codziennej pielęgnacji, ponieważ nie zawierają mydeł.
Dogłębne oczyszczenie skóry to dopiero pierwszy etap właściwej pielęgnacji. Kolejnym jest tonizowanie lub natłuszczanie i nawilżanie. Po każdorazowym umyciu skóry należy mieć na uwadze jej dalsze potrzeby, dlatego nie powinno się zapominać o kremie dostosowanym do typu cery.