null

Masaż niemowlaka – co rodzic powinien o nim wiedzieć?

Ból brzuszka jest dolegliwością powszechną u niemowląt. Choć zwykle mija samoistnie, istnieją sposoby na złagodzenie tej dolegliwości. Jednym z nich jest masaż brzuszka niemowlaka.

Dotyk mamy lub taty wpływa na dziecko kojąco. Pozwala mu się wyciszyć i zapomnieć o męczącej przypadłości. Masaże dla niemowląt wpływają też pozytywnie na rozwój psychomotoryczny, ponieważ dziecko dzięki nim wyostrza zmysły. Jak masować brzuch niemowlaka, żeby mu ulżyć?

Jakie korzyści daje masaż brzuszka niemowlaka?

Nagromadzenie się gazów w brzuszku dziecka powoduje, że odczuwa ono skurcze i dolegliwości bólowe. Fachowo zastój gazów nazywa się kolką niemowlęcą. Przypadłość ta dokucza dzieciom do szóstego miesiąca życia. Nie potrafią one jeszcze zwerbalizować tego, co czują, dlatego dyskomfort manifestują płaczem. Jeśli zatem niemowlę tak komunikuje się z otoczeniem, mimo że jest najedzone i zaopiekowane, można podejrzewać u niego właśnie tę dolegliwość. 


Przyczyna powstawania kolek nie została do tej pory wyjaśniona, choć winą za ich obecność obarcza się niedojrzały układ pokarmowy malucha lub jego nietolerancję na białko mleka krowiego. Jeśli zmiana diety matki karmiącej nie zażegna problemu, warto podać dziecku kropelki na tę przypadłość. Dobrym rozwiązaniem jest także codzienny masaż brzucha niemowlaka. Dzięki niemu dziecko uspokoi się i zrelaksuje.


Masaż niemowlaka daje też inne korzyści. Niektórzy lekarze uważają, że dotyk rodzica pozwala zacieśnić więzi między nim a dzieckiem. Umożliwia także maluchowi rozwój jego zmysłów.


Zobacz także: Sucha skóra u niemowalaka

Jak masować niemowlaka?

Pierwszy masaż brzuszka u niemowlaka można wykonać dopiero po odpadnięciu pępka, czyli mniej więcej po tygodniu lub dwóch od chwili jego narodzin. Wcześniej jest to zbyt niebezpieczne, ponieważ można to miejsce podrażnić. Najlepiej wykonywać masaż niemowlaka po kąpieli lub przed snem – dziecko jest wówczas spokojniejsze i odprężone. 


Jak masować brzuszek niemowlaka przy zaparciach? Sprawdzi się w tym przypadku masaż Shantala dla niemowląt, czyli ruchy dłoni, które mają złagodzić objawy kolki. Ten rodzaj masażu wykorzystywano już w starożytnych Indiach, aby zapobiec dolegliwościom bólowym brzucha u niemowląt i starszych dzieci. Do jego wykonania nie potrzeba szczególnego przygotowania. Dziecko należy rozebrać i położyć na miękkim kocyku tak, aby nóżkami dotykało brzucha rodzica. Czynność ta wymaga użycia oliwki. Trzeba rozgrzać kilka jej kropli w dłoniach i rozpocząć delikatne masowanie. Rozpoczyna się je od klatki piersiowej, a kończy na pępku. Dłonie muszą być rozmieszczone po obu stronach brzucha. Cały masaż nie powinien przekroczyć 10 minut. Warto go powtarzać rano i wieczorem, a jeśli to konieczne – nawet częściej.


Jest też inny sposób na złagodzenie kolki. Gdy dziecko leży wygodnie, masuje się jego brzuszek kolistymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Nie trzeba do tego wykorzystywać żadnych kosmetyków. Można jedynie od czasu do czasu przyginać nóżki malucha do klatki piersiowej. Dzięki temu łatwiej mu będzie oddać gazy.

Jak jeszcze można pomóc dziecku, które ma kolkę?

Dobrym sposobem na pozbycie się dolegliwości bólowych u dziecka jest kąpiel relaksująca. Ciepła woda w połączeniu z odpowiednio dobranymi kosmetykami pozwoli mu zrelaksować się. Jeśli jego brzuszek był wcześniej masowany, malec będzie dodatkowo odprężony. 


Do kąpania niemowlaka nie można używać preparatów dla starszych dzieci. Skład kosmetyku powinien być przystosowany dla dziecka od pierwszych dni życia, bo tylko takie produkty nie podrażnią jego delikatnej skóry. To dlatego do pielęgnacji bardzo małych dzieci zaleca się kosmetyki apteczne. Ich formułę opracowano z myślą o każdym typie skóry, nawet tej bardzo wrażliwej i podatnej na podrażnienia. Fachowo nazywa się je dermokosmetykami, ponieważ są bardzo podobne do produktów leczniczych, które sprzedaje się w aptekach. W ich składzie nie ma parabenów. Dermokosmetyki przeznaczone dla dzieci nie zawierają również substancji zapachowych ani myjących. Mimo to delikatnie się pienią i znakomicie natłuszczają skórę. W ofercie producentów można spotkać zarówno emulsję do mycia, jak i balsam do smarowania ciała i twarzy. Kosmetyki apteczne są również pomocne w łagodzeniu stanów zapalnych skóry.


Warto wiedzieć: Czy należy nawilżać skórę dziecka?


Dziecku z kolką można pomóc również farmakologicznie. Dla niemowląt stworzono krople, które zapobiegają gromadzeniu się gazów. W ich składzie jest symetykon lub dimetikon. Warto też podawać maluchowi krople probiotyczne, które pobudzą jego perystaltykę jelit, dzięki czemu nie będzie się zmagał z częstymi zaparciami.