null

Manualne oczyszczanie twarzy – charakterystyka, wskazania, cena zabiegu

Manualne oczyszczanie twarzy to popularny zabieg kosmetyczny. Jego celem jest pozbycie się zanieczyszczeń i wyprysków z powierzchni skóry. Trwa ponad godzinę i składa się z kilku etapów. Trzeba zapłacić za niego ponad 100 złotych. Skóra po zabiegu jest gładka i pozbawiona zaskórników.

Manualne oczyszczanie twarzy poleca się szczególnie osobom mającym cerę trądzikową. Nie wszyscy jednak mogą skorzystać z oferty salonu kosmetycznego. Nie powinno się go wykonywać m.in. u kobiet ciężarnych ani u osób z cerą naczynkową. Jak przebiega, ile kosztuje i kiedy widać pierwsze efekty?

Czym jest manualne oczyszczanie twarzy?

Manualne oczyszczanie twarzy to jeden z zabiegów oferowanych w salonach kosmetycznych. Ma precyzyjnie usunąć zanieczyszczenia z twarzy, pleców, szyi i dekoltu. Poleca się go szczególnie osobom zmagającym się ze zmianami trądzikowymi lub nadmiernym świeceniem się skóry, ale może być też stosowany przez tych, którzy marzą o gładkiej cerze.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg manualnego oczyszczania twarzy? Kto nie może z niego skorzystać?

Zabiegi manualnego oczyszczania twarzy są przeznaczone dla tych, którzy mają cerę trądzikową lub tłustą, powstałą przez zbyt duże wydzielanie sebum. Mogą je stosować również osoby z cerą normalną oraz ze skłonnością do powstawania krostek o nieznanej etiologii. Jak większość zabiegów kosmetycznych, manualne oczyszczanie twarzy ma też przeciwwskazania. Z tego rodzaju zabiegu nie mogą korzystać kobiety ciężarne ani karmiące piersią. Nie można go wykonywać również u osób z cerą wrażliwą i naczynkową ani u zmagających się z rozległymi stanami zapalnymi skóry. Nie jest on też wskazany dla tych, którzy mają opryszczkę lub trądzik różowaty.

Manualne oczyszczanie twarzy – krok po kroku

Manualne oczyszczanie twarzy składa się z kilku etapów. Może trwać nawet około dwóch godzin. Zabieg rozpoczyna się od dokładnego demakijażu twarzy lub usunięcia zanieczyszczeń z okolic, gdzie będą przeprowadzane kolejne czynności. Następnie przychodzi czas na tonizowanie. Służy ono wyrównaniu pH oraz umożliwia dokładną analizę naskórka i powstałych na jego powierzchni krostek. Ostatecznie wykonuje się peeling ścierający wierzchnią warstwę naskórka. 


Zanim kosmetyczka rozpocznie ręczne usuwanie wyprysków, zmiękczy jeszcze skórę za pomocą maseczki i otworzy pory. Potem można przystąpić do manualnego wyciskania krostek i zaskórników. Nie jest to zabieg bolesny, ale czasem może być nieprzyjemny. Ostatnim etapem jest dezynfekcja skóry oraz nałożenie maski pielęgnacyjnej. Po zabiegu trzeba odczekać kilka dni, zanim skóra wróci do normy. Początkowo można bowiem odczuwać niewielki obrzęk i zaczerwienienie. Minie ono po kilku lub kilkunastu godzinach. Efekt zabiegu utrzymuje się do 5–6 tygodni.


Warto wiedzieć: Masaż twarzy - jak go wykonać? Jakie daje efekty?

Pielęgnacja skóry po zabiegu manualnego oczyszczania twarzy

Po zabiegach takich jak manualne oczyszczanie twarzy warto nałożyć jeszcze krem z filtrem UV albo produkt mający w składzie substancje o działaniu kojącym i łagodzącym. W takich sytuacjach sprawdzają się dermokosmetyki, których formuła przypomina lek, a nie preparat drogeryjny. Składniki dermokosmetyków zostały dobrane przez dermatologów, dlatego preparaty cieszą się dużą skutecznością. Nie ma w nich substancji zapachowych, sztucznych barwników ani parabenów, które mogłyby działać drażniąco.


Dermokosmetyki można kupić jedynie w aptekach. Mają niewielkie działanie lecznicze, dlatego nie ma ich na rynku drogeryjnymi. Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, tworzą całe linie preparatów do pielęgnacji, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. W ofercie są nie tylko pianki oczyszczające skórę, ale i kremy matująco-nawilżające. W ich składzie jest szereg cennych kompleksów, np. PCA czy ERP, które odbudowywują i zapobiegają powtórnemu uszkodzeniu poszczególnych warstw naskórka. Jakiś czas temu na rynku pojawiły się dermokosmetyki mające w składzie kwas hialuronowy i wyciąg z oliwek. Są one przeznaczone dla osób, których skóra potrzebuje długotrwałego nawilżenia i odżywienia. Mają też działanie przeciwzmarszczkowe, które zawdzięczają kwasowi hialuronowemu.


Dermokosmetyki może stosować każdy, kto poszukuje preparatów hipoalergicznych i bezpiecznych dla skóry. Konsumenci to zarówno dzieci, jak i osoby starsze, ponadto matki karmiące, a także pacjenci zmagający się z chorobami dermatologicznymi.


Warto wiedzieć: 5 wskazówek, jak dbać o skórę wrażliwą

Ile kosztuje zabieg manualnego oczyszczania twarzy?

Zabiegi manualnego oczyszczania twarzy nie są drogie. Za jeden zapłacimy od 100 do 150 złotych, w zależności od wybranego fragmentu ciała. Efekty oczyszczania utrzymują się kilka tygodni, potem zabieg należy powtórzyć. W tym czasie szczególną uwagę trzeba zwrócić na wybór odpowiednich produktów do pielęgnacji.