null

Łuszczyca plackowata – sposoby łagodzenia objawów

Łuszczyca plackowata to przewlekła choroba skóry, która może znacznie wpłynąć na jakość życia. Zrozumienie jej charakteru i zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji jest kluczowe dla łagodzenia objawów i poprawy samopoczucia.

Co to jest łuszczyca plackowata i jakie są jej objawy?

Łuszczyca plackowata, znana także jako łuszczyca zwyczajna, jest najczęstszą formą łuszczycy, będącą nieuleczalną chorobą skórną o podłożu autoimmunologicznym. Charakteryzuje się cyklicznymi zaostrzeniami i remisjami. Cierpią na nią najczęściej osoby przed 40. rokiem życia. Jest schorzeniem o nieznanej etiologii, którego przyczyn upatruje się w genetyce oraz w czynnikach potencjalnie wyzwalających, do których zaliczane są m.in.: choroby i urazy skóry (w tym oparzenia i rozległe skaleczenia), nadwaga, przewlekłe i nawracające infekcje dróg oddechowych, długotrwały stres, choroba alkoholowa.


Typowymi symptomami łuszczycy plackowatej są czerwone lub czerwonobrunatne, wypukłe obszary na ciele, pokryte srebrzystymi, łuszczącymi się fragmentami grubej, szorstkiej skóry – łuskami. Te plackowate zmiany mają nieregularny kształt i różną wielkość. Najczęściej występują na łokciach, kolanach, dolnej części pleców i skórze głowy, ale mogą pojawić się na dowolnej części ciała, włącznie z dłońmi, paznokciami, stopami, twarzą oraz narządami płciowymi.


Łuszczyca niestety wiąże się ze swędzeniem, które waha się od łagodnego do intensywnego. Swędzenie to w połączeniu z uczuciem pieczenia, ściągnięcia i bólu znacząco wpływa na jakość życia, problemy ze snem i codziennym funkcjonowaniem. Zmiany skórne prowadzą do suchości, co z kolei często powoduje pęknięcia (zdarza się, że głębokie i bardzo bolesne), a nawet krwawienie. 


Łuszczyca plackowata to choroba mająca znaczący wpływ na samopoczucie. Wiele osób na nią cierpiących doświadcza problemów z samooceną, lękiem społecznym i depresją. Łuszczyca jest chorobą o charakterze nawrotowym, co oznacza, że symptomy cyklicznie zaostrzają się i ulegają remisji w odpowiedzi na różne czynniki, takie jak: stres, zmiany pogody, infekcje, alkohol, nikotyna, a także niektóre leki.

Metody radzenia sobie z łuszczycą plackowatą

Łuszczyca plackowata jest przewlekłą i nieuleczalną chorobą skórną, dlatego wymaga kompleksowego leczenia objawowego i pielęgnacji.


Postępowanie dermatologiczne obejmuje:

  • maści i kremy zawierające kortykosteroidy, witaminę D, retinoidy czy kwas salicylowy, które stosowane bezpośrednio na zmienioną chorobowo skórę redukują stan zapalny, łuszczenie i swędzenie. W cięższych przypadkach mogą być stosowane leki doustne lub iniekcje, w tym retinoidy i metotreksat;
  • fotochemioterapię oraz terapię światłem UVB, która może być stosowana zarówno w gabinetach dermatologicznych, jak i w domu. Światło UVB skutecznie spowalnia wzrost komórek skóry i łagodzi przykre objawy łuszczycy;
  • pielęgnację skóry: regularne stosowanie bogatych w emolienty balsamów i kremów pomaga w utrzymaniu nawilżenia skóry, zmniejszając suchość i łuszczenie się. Kluczowe jest używanie delikatnych, niezawierających mydła produktów do oczyszczania skóry, które nie będą wysuszać ani podrażniać zmienionych obszarów;
  • znajomość i unikanie indywidualnych czynników wyzwalających nawroty i zaostrzenie choroby, takich jak: stres, nikotyna, alkohol, pewne produkty spożywcze, np. fast foody czy drażniące substancje. Takie postępowanie jest bardzo pomocne w kontrolowaniu symptomów łuszczycy.


Styl życia i dieta obejmują redukcję stresu, na przykład poprzez techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga czy regularny ruch. Różnego rodzaju aktywności oraz pasje pomagają w radzeniu sobie ze stresem stale towarzyszącym łuszczycy. Stosowanie diety bogatej w przeciwzapalne składniki, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3, świeże owoce i warzywa, wspiera zdrowie skóry



Wsparcie społeczne i psychologiczne polega przede wszystkim na dołączeniu do grup pomocnych w wymianie doświadczeń i w radzeniu sobie z wyzwaniami emocjonalnymi związanymi z chorobą. Aktywne uczestnictwo w procesie leczenia zwiększa efektywność terapii i poprawia samopoczucie.

Jakie produkty warto stosować w walce z łuszczycą?

Wybierając produkty do pielęgnacji skóry z łuszczycą, warto skupić się na tych, które są opracowane z myślą o delikatnej i problematycznej skórze, hipoalergiczne, testowane dermatologicznie, wolne od substancji potencjalnie drażniących, np. zapachów i silnych detergentów czy mydła. Wszystkie te kryteria spełnia linia Cetaphil PRO Itch Control do skóry atopowej i wrażliwej, której formuła została stworzona tak, by regenerować i wspierać naturalną barierę hydrolipidową skóry. Dodatkowo zawarte zarówno w Cetaphil PRO Itch Control Emulsji do mycia, jak i w Cetaphil PRO Itch Control Balsamie nawilżającym do twarzy i ciała składniki bardzo szybko niwelują swędzenie, uczucie ściągnięcia, suchość i podrażnienie skóry. 


Wśród pozostałych produktów Cetaphil znajduje się wiele kosmetyków, które znakomicie wspierają łagodzenie symptomów łuszczycy plackowatej. Są to m.in.: Cetaphil PS Lipoaktywny Krem nawilżający, Cetaphil Krem nawilżający do ciała, Cetaphil Lekka pianka do mycia oraz niemal już kultowa Cetaphil EM Emulsja micelarna do mycia, która jest niezastąpiona szczególnie w pielęgnacji skóry z uszkodzoną barierą hydrolipidową i ekstremalnie przesuszonej. 


Zobacz również: 


  1. Łuszczyca krostkowa - przyczyny, objawy, charakterystyka
  2. Łuszczyca - dieta i pielęgnacja
  3. Łuszczyca u dzieci - objawy i sposoby leczenia
  4. Łuszcząca się skóra na twarzy - jaki krem wybrać