null

Pielęgnacja skóry z liszajem – co warto o niej wiedzieć?

Liszaj na twarzy to schorzenie dermatologiczne, które może świadczyć o różnych schorzeniach. To rzadka choroba, która pojawia się u osób po 30. roku życia, chociaż występuje również u dzieci. Jego najpopularniejsza postać to rumień w kształcie motyla, któremu towarzyszy uporczywe swędzenie oraz grudki. Pielęgnacja skóry jest bardzo ważna, ponieważ uzupełnia leczenie dermatologiczne. Niezastąpiony kosmetyk to krem z filtrem.

Kiedy pojawia się liszaj na twarzy?

Liszaj może pojawić się w miejscach na całym ciele, jednak najczęściej występuje na twarzy. Istnieją różne rodzaje, jednak najpopularniejsza jest postać rumieniowa. Zmiany te pojawiają się na twarzy, błonach śluzowych jamy ustnej, strefach intymnych, dłoniach czy owłosionej skórze głowy. Liszaj rumieniowaty najczęściej występuje właśnie na twarzy i głowie. Na liszaj płaski na twarzy w szczególności narażone są osoby w wieku 30–50 lat, niezależnie od płci. Na skórze pojawiają się wówczas płaskie, swędzące grudki o zabarwieniu sinofioletowym. Ten rodzaj może również obejmować nadgarstki, przedramiona, stopy oraz twarz. Liszaj twardzinowy z kolei zazwyczaj występuje w miejscach intymnych, a wykwity zlokalizowane w tym miejscu nie swędzą ani nie powodują innych dolegliwości.


Liszaj na twarzy daje szereg dolegliwości, z czego najbardziej uporczywe jest swędzenie, zaczerwienienie i pieczenie skóry, a także grudki. Pielęgnacja skóry stanowi uzupełnienie leczenia dermatologicznego, które w większości przypadków okazuje się konieczne. W przebiegu tej dermatozy stosuje się leki przeciwświądowe, a także silnie nawilżające skórę. W niektórych przypadkach konieczna jest terapia światłem, która zmniejszy zmiany. 


Nie należy mylić liszaja z liszajcem – to dwie różne choroby. Liszaj najczęściej pojawia się na skórze, błonach śluzowych czy głowie, a przyczyna jego powstawania nie jest do końca znana. Może wynikać z ciągłego narażenia na stres, zaburzeń hormonalnych, niezdrowego trybu życia, a także genetyki. Liszajec z kolei jest wywoływany przez bakterie. Często obejmuje okolice nosa i ust, gdzie powstają czerwone rany, które następnie zamieniają się w pęcherze wraz z wydzieliną.

Pielęgnacja domowa skóry z liszajem

Leczenie liszaja na twarzy należy ustalić wraz z lekarzem, który dobierze odpowiednią metodę. Jednak nawet w zaciszu własnego domu można poprawić stan skóry zmieniony chorobowo. Pielęgnacja domowa powinna opierać się na nawilżaniu, regenerowaniu skóry. Bardzo istotne jest jej delikatne, aczkolwiek dokładne oczyszczenie. Sprawdzi się Cetaphil Lekka pianka do mycia, która zawiera połączenie pantenolu i gliceryny – składniki te odżywiają i nawilżają, a także koją skórę. Pomagają w zmniejszeniu dolegliwości związanych z liszajem. Na twarzy często pojawiają się grudki, zaczerwienienia i swędzenie, które można zmniejszyć, stosując odpowiednie produkty. Pianka nie narusza bariery lipidowej skóry, dzięki czemu skóra pozostaje sucha. 


Z zaczerwieniami na skórze poradzi sobie Cetaphil PRO Redness Control Krem nawilżający na dzień SPF 30. Nawilża i zmniejsza zaczerwienienie. Wyrównuje koloryt, a dodatkowo zawiera filtr słoneczny, który jest podstawą pielęgnacji skóry z liszajem. W produkcie znajduje się łagodząca alantoina, kofeina, a także ekstrakt z lukrecjiy. Skóra dzięki temu jest bardziej miękka w dotyku i w lepszej kondycji. 

Jak dieta wpływa na stan skóry z liszajem?

To, co jemy, ma bezpośredni wpływ na cały organizm, również na skórę i samopoczucie. Osoby z liszajem na twarzy powinny wykluczyć z diety pikantne i gorące potrawy, ponieważ mogą one nasilić zmiany. Nie należy też pić kawy, mocnej herbaty i alkoholu. Podstawą diety powinny być natomiast świeże warzywa i owoce. W przypadku liszaja w jamie ustnej nie wolno spożywać kwaśnych produktów, więc z jadłospisu trzeba wyeliminować cytrusy. Warto codziennie wypijać duże ilości wody, jak również herbatki ziołowe, które mogą złagodzić zmiany w ustach. 


Warto wiedzieć: Dieta na trądzik różowaty, hormonalny, młodzieńczy


Jadłospis powinien być urozmaicony, zawierać niezbędne witaminy i minerały. Nie ma jednego sposobu na to, aby wyleczyć liszaj na twarzy, ale dieta może skutecznie poprawić wygląd skóry. Poza wspomnianymi warzywami i owocami warto też spożywać produkty o działaniu przeciwzapalnym, takie jak zboża, orzechy, oliwa czy rośliny strączkowe. Należy również sięgać po te zawierające witaminy z grupy B, czyli chude mięso, drożdże, ryby morskie oraz grzyby.


Leczenie liszaja na twarzy powinno być połączeniem diety, pielęgnacji i farmakologii. Konieczna jest również cierpliwość i systematyczność. Tylko kompleksowe podejście do problemu może zapewnić efekty i poprawę stanu skóry. Trudność stanowi ustalenie przyczyny pojawiania się liszaja na twarzy. U dzieci jest on bardzo częstą chorobą, która może wynikać z osłabienia odporności. U dorosłych prawdopodobnie towarzyszy innym chorobom autoimmunologicznym.