null

Jak sobie poradzić z kurzajkami u dzieci?

Pojawienie się kurzajek u dziecka może wywoływać niepokój u rodziców. Często wynika on z braku wiedzy na temat tych zmian i ich sposobów usuwania. Kurzajki powstają wskutek przedostania się wirusa HPV do organizmu. U dzieci najczęściej dzieje się to w wyniku otarcia skóry czy doznania urazu. Łatwo również się zarazić podczas korzystania bez klapek z basenu lub prysznica publicznego. Jak poradzić sobie z kurzajkami i czy są one niebezpieczne dla dzieci?

Co to są kurzajki i skąd się biorą?

Kurzajki to zmiany skórne wywołane wirusem HPV. Mogą pojawiać się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Są bardzo zaraźliwe i łatwo można je przenieść na inne części ciała, zwłaszcza jeśli występują na stopach lub dłoniach. Właśnie w tych miejscach najczęściej pojawiają się u dzieci, dlatego należy dokładnie obserwować ciało malucha podczas kąpieli. 


Kurzajka jest wypukłą zmianą skórną, która może przypominać czerwony guzek. Wraz z upływem czasu jej kolor blednie. Skóra w dotyku jest inna niż wcześniej, staje się bardziej chropowata. Kurzajka na stopie u dziecka pojawia się najczęściej na palcach lub podeszwie. Często zmiany te są mylone z odciskami, dlatego warto oglądać wszelkie zmiany skórne, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem. Na dłoniach kurzajki mogą pojawić się z boku palca lub na grzbiecie. Często towarzyszy im swędzenie, zaczerwienienie czy tkliwość podczas dotyku. Zmiany te mogą występować pojedynczo lub w skupiskach. 


Kurzajek nie wolno wyciskać ani wycinać. Nie powinno się również stosować na własną rękę żadnych płynów na odciski, ponieważ może to pogorszyć stan skóry. Preparat na kurzajki u dziecka należy stosować zgodnie z przeznaczeniem, ponieważ tylko wtedy przyniesie oczekiwane efekty. 

Jak pielęgnować skórę z kurzajkami?

Najważniejszym krokiem jest skonsultowanie się w sprawie leczenia z lekarzem. To on ustala formę i sposób pozbycia się tego problemu. Do usunięcia kurzajek najczęściej wykorzystuje się laser, ciekły azot, łyżeczkowanie lub kwas trichlorooctowy (TCA). U dzieci i dorosłych z powodzeniem stosuje się wymrażanie. To metoda, która może być wykonywana zarówno w gabinecie lekarskim, jak i w domowym zaciszu. Zmiana zlokalizowana na stopie należy do tych najbardziej bolesnych, z tego powodu warto szczególnie zadbać o stan stóp. Kurzajka u dziecka może sprawiać mu dyskomfort, dlatego podjęcie odpowiednich działań jest tak ważne.


W pielęgnacji stóp z kurzajkami można stosować uzupełniająco produkty z mocznikiem, kwasem salicylowym lub trichlorooctowym. Dobrym rozwiązaniem jest także zapewnienie skórze odpowiedniego nawilżenia, dlatego pielęgnację warto uzupełnić właśnie o tego typu produkty. Cetaphil Krem nawilżający do ciała zapewnia długotrwałe nawilżenie skóry, co jest zasługą mieszanki niacynamidu, pantenolu i gliceryny. Produkt sprawdza się w pielęgnacji skóry podrażnionej, szorstkiej i suchej. Regularne stosowanie kremu nawilżającego Cetaphil pomaga odbudować barierę lipidową skóry i tym samym poprawić jej kondycję. Po zastosowaniu kosmetyku skóra jest bardziej miękka w dotyku, gładka i nawilżona. Krem można stosować na całe ciało, w tym stopy i dłonie. Szybko się wchłania, co sprawia, że mogą po niego sięgać także dzieci, które często nie lubią kosmetyków pozostawiających tłustą warstwę na powierzchni skóry. 


Przed nałożeniem kremu należy dokładnie umyć stopy i je osuszyć. Skóra nie powinna być wilgotna, ponieważ sprzyja to namnażaniu się patogenów. Można ją dodatkowo zdezynfekować, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii. Dzięki temu powinny zmniejszyć się stany zapalne. 

Jak wspomóc leczenie kurzajek?

Leczenie warto uzupełnić odpowiednią pielęgnacją domową. Skórę objętą zmianami chorobowymi można przemywać kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego lub moczyć stopy albo dłonie w wodzie z dodatkiem soli. Spośród ziół godny uwagi jest mniszek lekarski oraz jaskółcze ziele. 


Po pozbyciu się kurzajek warto sięgnąć po kosmetyki o właściwościach wysoko nawilżających, które będą bezpieczne dla skóry, nawet po zabiegu dermatologicznym, jakim jest wymrażanie lub łyżeczkowanie. Świetnie sprawdzi się Cetaphil PS Lipoaktywny Krem nawilżający. Zapewnia on intensywne nawilżenie nawet do 48 godzin, a jednocześnie jest hipoalergiczny i bezpieczny do stosowania na skórę wrażliwą.


Równie istotne są działania mające na celu zapobieganie pojawieniu się kurzajek. Do czasu wyleczenia należy ograniczyć kontakty z osobami, które są nimi zarażone. Wiąże się to z rezygnacją z używania tych samych przyborów kuchennych, ręczników czy zabawek. Jeśli kurzajki występują u dzieci, powinny one ograniczyć kontakt z rówieśnikami w przedszkolu, a podczas zajęć na basenie konieczne jest noszenie przez nie klapek. Zachowanie odpowiedniej higieny pomaga w uniknięciu problemu – należy myć ręce każdorazowo po powrocie do domu, a także przed posiłkami. W ten sposób zmniejszy się ryzyko zarażenia.