null

Kiedy powstają oparzenia słoneczne i jak sobie z nimi poradzić?

Oparzenia słoneczne to nic innego, jak niekorzystne działanie promieni słonecznych na skórę. Na ich powstawanie najbardziej narażone są osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień, ale także ci, którzy z natury mają jasną karnację. Bolesne zmiany spowodowane niekorzystnym oddziaływaniem słońca można złagodzić za pomocą kosmetyków aptecznych. Ich stałe stosowanie może im też zapobiec.

Stopień oparzeń słonecznych określa ustanowiona przez medyków skala, która ma trzy stopnie. To od niej zależy, jak silne będą objawy uszkodzenia naskórka. Przy poważnych oparzeniach konieczna jest wizyta u lekarza. Te o łagodniejszym przebiegu można załagodzić samemu. Jak objawia się oparzenie słoneczne i które dokładnie produkty poleca się osobom narażonym na promienie?

Czym są oparzenia słoneczne?

Oparzenia słoneczne to efekt niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę człowieka. Na ich powstanie szczególnie narażeni są posiadacze skóry wrażliwej i delikatnej, osoby o jasnej karnacji, ludzie w podeszłym wieku oraz małe dzieci. Maluchy mają skórę o wiele cieńszą niż dorośli. Tym samym jest ona bardziej podatna na podrażnienia. Etiologia powstawania oparzeń słonecznych nie jest skomplikowanym procesem. Dochodzi do nich w momencie, gdy ilość promieni słonecznych jest tak duża, że obecna w skórze melanina nie jest w stanie uchronić jej przed szkodliwym działaniem. Predysponuje to do powstania bolesnych i często wysiękowych zmian. 


Oparzenia słoneczne można złagodzić samemu, o ile ich przebieg jest delikatny, a objawy niezbyt uporczywe. Potężne i rozległe rany powinien zobaczyć lekarz. Oparzeniom słonecznym należy bezwzględnie zapobiegać. Jest to możliwe dzięki odpowiednio dobranym kosmetykom do pielęgnacji. 

Skala oparzeń słonecznych – objawy

Oparzenia słoneczne diagnozuje się na podstawie trzystopniowej skali. Stopień pierwszy jest utożsamiany z przebiegiem łagodnym. Drugi i trzeci zaś z ciężkim i wymagającym zgłoszenia się do lekarza. Oparzeniom towarzyszą uporczywe objawy w połączeniu z dolegliwościami bólowymi, a często także poważnymi uszkodzeniami powierzchniowej warstwy naskórka.



Pierwszy stopień oparzeń słonecznych objawia się widocznym rumieniem na skórze. Towarzyszy mu wrażliwość na dotyk i ból, który osoba poparzona odczuwa przy każdym kontakcie ze skórą. Bardzo często jest ona obrzęknięta i piekąca. Drugi stopień oparzeń słonecznych jest o wiele poważniejszy. Uszkodzeniu ulega cała warstwa powierzchniowa naskórka, co manifestuje się bólem o dużym natężeniu. Poparzona skóra niemiłosiernie piecze i jest pokryta bąblami wypełnionymi treścią surowiczą. Pod żadnym pozorem nie powinno się ich nakłuwać. Osoba z poparzeniami słonecznymi drugiego stopnia nierzadko zmaga się z wysoką gorączką i osłabieniem ogólnym. W niektórych przypadkach może nawet stracić przytomność.


Największe zagrożenie dla człowieka niosą oparzenia trzeciego stopnia. Zdarzają się one co prawda rzadko, ale wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Przy tak rozległych oparzeniach uszkodzeniu ulegają wszystkie warstwy naskórka, czego efektem może być martwica. Osoba tak poważnie poparzona cierpi na niewyobrażalny ból i ma wrażenie braku reakcji skóry na jakikolwiek dotyk.

Kosmetyki łagodzące oparzenia słoneczne

Oparzeniom słonecznym lepiej zapobiegać, niż je leczyć. Chory naraża się bowiem na ogromny dyskomfort i ryzyko zagrożenia życia. Jeżeli chcemy korzystać z uroków promieni słonecznych, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji. Nie wszystkie produkty będą się do tego nadawały. Drogeryjne balsamy czy kremy do ciała nie zawsze zawierają filtry ochronne lub substancje o działaniu regenerującym. Gdy chcemy zabezpieczyć dziecko lub osobę starszą, warto sięgnąć po dermokosmetyki. W ich składzie są:

  • pantenol – to bardzo popularny związek na podrażnienia. Jest substancją pierwszego rzutu, jeśli chodzi o oparzenia słoneczne. W dermokosmetykach jest obecny w balsamach do ciała oraz płynach do mycia. Koi nie tylko oparzenia, ale wszystkie inne uszkodzenia. Stosując kosmetyk z pantenolem, trzeba pamiętać o ochronie oczu. Na nie ten związek może działać drażniąco;
  • alantoina – podstawowy składnik maści przeznaczonych do regeneracji skóry i łagodzenia stanów zapalnych. Nie tylko koi, ale także nawilża, dzięki czemu skóra jest gładka i elastyczna;
  • filtry UV – są w składzie większości kosmetyków aptecznych. Ich rolą jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dzięki kosmetykom z filtrami nie jesteśmy zmuszeni do stosowania odrębnych produktów. Wystarczającą ochronę zapewnia nam dermokosmetyczny balsam do twarzy i ciała.


Formuła dermokosmetyków jest zbliżona do leków, dlatego tak często są one polecane osobom z wrażliwą i problematyczną skórą. Uważa się je za niekomedogenne i bezpieczne dla osób w każdym przedziale wiekowym. Produkty można kupić wyłącznie w aptekach i wyspecjalizowanych drogeriach.