null

Czym jest i skąd bierze się kaszka na twarzy? Jak skutecznie ją usunąć?

Kaszka na twarzy to problem skórny, który może dotyczyć osób w każdym wieku. Najczęściej jednak obserwuje się ją u niemowląt i małych dzieci. Zmiany pojawiają się głównie na skórze czoła i policzków. Przyczyny mogą być różne. Zwykle jest ona skutkiem alergii lub błędów pielęgnacyjnych.

Kaszka na twarzy może mieć różne przyczyny. Jej poznanie pozwala na skuteczne wyleczenie problemu i zapobieganie jego nawrotom. Jeżeli jest to niemożliwe, należy unikać czynników, które zwiększają ryzyko jej pojawienia się i dbać o odpowiednią pielęgnację skóry.

Czym jest kaszka na twarzy?

Kaszka na twarzy to drobne, białe, podskórne grudki, które zwykle pojawiają się w większych skupiskach. Najczęściej obserwuje się je na czole i policzkach. W niektórych przypadkach zmianom skórnym towarzyszy zaczerwienienie, pieczenie lub świąd. Zdarza się, że kaszka na twarzy bywa mylona z zaskórnikami zamkniętymi (które występują głównie u osób z cerą trądzikową), a przez to jest nieodpowiednio leczona. 

Jakie są przyczyny kaszki na twarzy?

Przyczyny kaszki na twarzy mogą być różne. U osób dorosłych powodem powstawania zmian skórnych są problemy hormonalne. Nieprawidłowy poziom hormonów powoduje, że zwiększa się produkcja sebum, a tym samym dochodzi do zablokowania ujścia gruczołów łojowych i powstawania drobnych grudek pod skórą.


Częstą przyczyną kaszki na twarzy jest alergia na produkty używane do pielęgnacji. Niektóre kosmetyki zawierają substancje drażniące. Są to głównie sztuczne barwniki, konserwanty, substancje zapachowe i alkohol etylowy. Ponadto niektóre z nich przyczyniają się do zatkania porów i ujścia gruczołów łojowych, co skutkuje pojawieniem się charakterystycznych zmian skórnych. Poza źle dobranymi kosmetykami zwraca się również uwagę na nieodpowiednią pielęgnację. Chodzi przede wszystkim o niedostateczne oczyszczanie skóry oraz jej nadmierne wysuszenie lub przetłuszczenie.


Zdarza się również, że kaszka na twarzy jest wynikiem spożywania nieodpowiednich pokarmów. Główną przyczyną są alergie i nietolerancje pokarmowe, z których bardzo często dana osoba nawet nie zdaje sobie sprawy. Produkty, które uczulają najczęściej to mleko krowie, czekolada, kakao, cytrusy i orzechy ziemne. Ostateczne potwierdzenie tej przyczyny można uzyskać po konsultacji alergologicznej i wykonaniu odpowiednich badań. Dolegliwość może być także spowodowana spożywaniem pokarmów przetworzonych, dań z proszku, fast foodów i ostrych przypraw.


Warto wiedzieć: Pryszcze podskórne - przyczyny powstawania i sposoby leczenia


Kaszka na twarzy u niemowląt może być również wynikiem alergii na kosmetyki lub pokarm (zwłaszcza gdy do diety zostaną wprowadzone produkty mleczne). Częściej jednak jest spowodowana niedojrzałością gruczołów łojowych. Taki rodzaj grudek ustępuje samoistnie po pewnym czasie.

Jak skutecznie pozbyć się kaszki na twarzy?

Drobne, podskórne grudki mogą pojawić się u każdej osoby, dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie się ich pozbyć. Wiele zależy od przyczyny problemu. Zaburzenia hormonalne wymagają specjalistycznego leczenia pod okiem endokrynologa. Natomiast przy alergii lub nietolerancji pokarmowej konieczne jest wykluczenie z jadłospisu szkodliwego produktu.


Bezwzględnie zabronione jest wyciskanie lub rozdrapywanie grudek. Takie działanie przyczynia się do powstania rany, która może zostać zainfekowana przez bakterie. To z kolei utrudnia jej gojenie się i pogarsza kondycję skóry. Jeżeli dojdzie do infekcji, konieczne jest stosowanie antybiotyku miejscowego (w postaci maści) lub doustnego.


Wiele zależy także od stosowanych preparatów do pielęgnacji. Osobom, które borykają się z problemami skórnymi, poleca się dermokosmetyki (tzw. kosmetyki apteczne). Są one tworzone przez dermatologów i kosmetologów, a przed trafieniem na półki sklepów przechodzą bardzo rygorystyczne testy, które mają za zadanie potwierdzić ich skuteczność i bezpieczeństwo.


Zaletą dermokosmetyków jest to, że poza pielęgnacją spełniają również funkcję leczniczą. Jest to możliwe dzięki obecności substancji aktywnych. Należą do nich:

  • kwas pantotenowy łagodzący podrażnienia;
  • witamina E, która wspomaga regenerację naskórka;
  • gliceryna zapobiegająca utracie wody z głębokich warstw skóry;
  • cynk, który zapobiega powstawaniu nowych zmian skórnych;
  • oleje roślinne (m.in. olej z awokado, olej z orzechów makadamia) potrzebne do odbudowy naturalnej warstwy lipidowej naskórka spełniającej funkcję ochronną.


Warto zdecydować się na dermokosmetyki, ponieważ są one uznawane za bezpieczne i hipoalergiczne. Nie mają w składzie substancji drażniących (konserwantów i barwników) ani alkoholu etylowego. Z tego powodu mogą być stosowane nawet w pielęgnacji dzieci od pierwszego dnia życia.


Odpowiednia kosmetyka skóry składa się z dwóch ważnych etapów. Pierwszym z nich jest oczyszczanie, czyli usuwanie zanieczyszczeń, martwego naskórka, drobnoustrojów, kurzu i resztek makijażu przy pomocy wody i emulsji do mycia. Drugim etapem jest intensywne nawilżanie. Obie czynności należy wykonywać codziennie rano i wieczorem.