Trądzik to jedna z najczęściej rozpoznawanych chorób dermatologicznych. Ma charakter przewlekły i dość uporczywe symptomy. Jego istotę stanowią pryszcze, nierzadko wypełnione ropną treścią i otoczone stanem zapalnym. Leczenie tej choroby zależy od jej odmiany. Zobacz, jakie są rodzaje trądziku i jak odpowiednią pielęgnacją można złagodzić jego objawy.
Poszczególne typy trądziku manifestują się różnymi symptomami. Leczy się je również niejednakowo. Najtrudniejszy w terapii jest trądzik różowaty, ponieważ wygląda nieestetycznie i może pozostawiać po sobie ślady. Wśród odmian klinicznych choroby można spotkać także typ młodzieńczy, guzkowy, torbielowaty lub zaskórnikowy. Jednym z cięższych rodzajów jest trądzik piorunujący, który ma negatywny wpływ na organizm człowieka.
Trądzik jest dermatologiczną chorobą skóry. Zmagają się z nim miliony osób na całym świecie, co czyni to schorzenie jednym z najczęściej diagnozowanych. Dotyka osoby w różnym przedziale wiekowym, lecz większość chorych to osoby młode w okresie dojrzewania. Charakterystycznym objawem trądziku są zmiany skórne, które lokalizują się głównie na twarzy, szyi lub w okolicy pleców. Ze względu na otaczający je stan zapalny, bywają bolesne. Dość często wypełnia je ropna treść, której nie powinno się wyciskać.
Jest wiele odmian trądziku, a każda manifestuje się innymi objawami. To dlatego etiologia tej choroby jest wieloczynnikowa i ciężko określić jednoznaczną przyczynę powstania. Wiadomo tylko, że trądzik pojawia się w wyniku nieprawidłowego działania aparatu włosowo-łojowego, a do tych zaburzeń predysponuje szereg rozmaitych czynników.
Przez wiele lat trądzik uważano za chorobę młodych, ponieważ główną przyczynę wykwitów stanowią zaburzenia hormonalne. Jednak nie jest to jedyny powód ich pojawiania się. Rodzaje trądziku uzależnione są od prowadzonego trybu życia, natężenia stresu oraz predyspozycji genetycznych. Trądzik występuje też przy braku odpowiedniej pielęgnacji lub przy całkowitym zaniechaniu zasad dbałości o skórę. Jest to choroba przewlekła. Cechuje ją tendencja do nawrotów i uporczywość objawów.
Jedyną cechę wspólną typów trądziku stanowią wykwity. Mają jednak rozmaitą barwę, strukturę, wielkość i stopień bolesności. Odmienna jest także przyczyna ich powstania. Wyróżnia się trądzik:
Najbardziej niebezpiecznym rodzajem trądziku jest typ piorunujący. Charakteryzuje się on nie tylko zmianami skórnymi, ale też objawami ze strony całego organizmu. Chory jest osłabiony, zmaga się z bólami stawów i mięśni, może gorączkować. Ta odmiana trądziku wymaga leczenia pod okiem specjalisty.
Aby prawidłowo rozpoznać trądzik, należy się zgłosić do dermatologa. Diagnostyka opiera się na badaniu przedmiotowym i wywiadzie rodzinnym. Lekarz może zalecić farmakoterapię, ale robi się to zwykle, gdy choroba jest w zaawansowanym stadium i nie można złagodzić jej objawów innymi sposobami. Lekiem przeciwtrądzikowym jest pochodna witaminy A.
Cera trądzikowa jest wymagająca, dlatego kluczowym elementem terapii jest właściwa pielęgnacja skóry. Przy trądziku musimy zwracać szczególną uwagę na dobór kosmetyków. Nie powinno się stosować preparatów, które będą uczulać lub dodatkowo podrażniać skórę. Najlepsze rozwiązanie to zakup dermokosmetyków – preparatów aptecznych o właściwościach leczniczych. Są niekomedogenne, a zatem nie zatykają porów. Ich formuła jest pozbawiona związków drażniących. Znajdziemy tam za to substancje biologicznie czynne, czyli dające efekt terapeutyczny. Są to m.in. alantoina, pantenol, kompleksy cynku lub specjalnie opatentowany ceramid-5. Kosmetyków można używać jednocześnie z kuracją farmakologiczną.