null

Idealny krem pod makijaż. Porady i wskazówki

Sekretem świetnie wyglądającego makijażu są nie tylko technika i produkty użyte do jego wykonania, ale również poprzedzająca go pielęgnacja. Dobrze dobrany krem pod makijaż odżywia i nawilża skórę, zapewnia jej komfort przez cały dzień, przedłuża trwałość make-upu i sprawia, że prezentuje się ona rewelacyjnie.

Jaka jest rola kremu pod makijaż?

Krem pod makijaż spełnia wiele ważnych funkcji. Właściwie wypielęgnowana cera, której potrzeby zostały zaspokojone, jest doskonałą „kanwą” dla makijażu. Krem nałożony pod makijaż powinien zawierać składniki, które odpowiadają na konkretne potrzeby skóry, np. kwas hialuronowy (nawilżanie), witaminę C (rozjaśnianie), retinol (działanie przeciwzmarszczkowe). Odpowiednio nawilżona skóra jest elastyczna i mniej podatna na łuszczenie się, co zapewnia równomierne krycie podkładu i pudru oraz możliwość swobodnego blendowania cieni, bronzera czy różu. Kosmetyki nie zatrzymują się na suchych skórkach i zdecydowanie trudniej o efekt „ciasteczkowania” się podkładu, czyli sytuacji, w której tworzy się na twarzy sucha maska.


Kremy, które dobrze pielęgnują skórę i jednocześnie są kompatybilne z podkładem, działają jak primer, czyli baza. Poprawiają przyczepność kosmetyku do skóry, a tym samym zwiększają jego trwałość.


Kremy z filtrem SPF zabezpieczają skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Kosmetyki bogate w antyoksydanty, czyli składniki walczące z wolnymi rodnikami, pozwalają za zmniejszenie procesów degeneracyjnych w skórze, takich jak powstawanie zmarszczek czy przebarwień.


Jakie są rodzaje kremów pod makijaż?

Wybierając krem pod makijaż, warto najpierw poznać potrzeby własnej skóry, ponieważ od jej kondycji będzie uzależniony rezultat makijażu. Najlepiej wygląda on na cerze, która jest zdrowa, wypielęgnowana i ukojona.


Kremy intensywnie odżywcze i nawilżające, np. Cetaphil PS Lipoaktywny krem nawilżający, są idealne dla osób o suchej skórze. Zawierają składniki, takie jak: alantoina, kwas hialuronowy, ceramidy, gliceryna i aloes, które zapewniają odpowiednią ilość hydratacji, regenerację i niwelują uczucie ściągnięcia. 


Kremy matujące są zalecane osobom z cerą tłustą lub mieszaną. Substancje seboregulujące, czyli stabilizujące wydzielanie sebum (np. niacynamid, wyciąg z fiołka trójbarwnego, cynk, kwas azelainowy, glinki), zapobiegają błyszczeniu się skóry i zapewniają dłuższą trwałość makijażu. Zwężają też pory i wygładzają powierzchnię skóry.


Preparaty wyrównujące koloryt mają za zadanie ukryć przebarwienia, cienie pod oczami i zaczerwienienia. Zawierają zielone pigmenty, które maskują niedoskonałości i nadają skórze jednolity koloryt. Kremy rozświetlające dzięki odbijającym światło drobinkom świetnie maskują oznaki zmęczenia i dodają cerze zdrowego blasku. Kremy z filtrem SPF chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Fotoprotekcja jest szczególnie ważna dla osób o jasnej karnacji i z tendencją do przebarwień.


Możesz zdecydować się na streamlinery, czyli wielofunkcyjne kosmetyki, które łączą w sobie kilka funkcji. Stosowanie streamlinerów pozwala na zmniejszenie liczby produktów i minimalizuje ryzyko podrażnień, co jest szczególnie ważne dla osób ze skórą wrażliwą i skłonną do alergii. Do streamlinerów należą np.: kremy BB, kremy CC, kremy z filtrem SPF i kolorem, bazy nawilżające i wyrównujące koloryt cery.

Krem pod makijaż a rodzaj cery

Wybierając krem pod makijaż, weź pod uwagę:


  • Typ cery – jeśli masz suchą skórę, wybierz produkt natłuszczający. Jeśli masz cerę tłustą lub mieszaną, zdecyduj się na lekki krem nawilżający, regulujący produkcję sebum lub matujący.
  • Pożądany efekt – zastanów się, jaki chcesz osiągnąć rezultat. Czy chcesz nawilżyć, zregenerować, odżywić skórę? Wyrównać koloryt? Zatuszować niedoskonałości? Rozświetlić cerę?
  • Skład – unikaj kremów zawierających parabeny, silikony i sztuczne barwniki.


Dowiedz się, czym jest skin cycling.

Jaki krem pod makijaż wybrać? Olejowy czy wodny?

Istnieje ścisła zależność między formułą podkładu, stosowanych kosmetyków i kremu pod makijaż, która znacząco wpływa na efekt makijażu, jego trwałość i komfort noszenia. Ogólnie przyjmuje się, że formuły podobne łączą się lepiej. Oznacza to, że:


  • Podkłady na bazie wody lepiej współpracują z kremami pod makijaż na bazie wody.
  • Podkłady na bazie oleju dobrze współgrają z kremami pod makijaż o olejowej formulacji.


Dlaczego tak jest? Woda i olej nie mieszają się – nałożenie podkładu na bazie oleju na krem na bazie wody może powodować rozwarstwianie się makijażu, tworzenie się grudek i nierówną strukturę.


Kremy na bazie wody są zazwyczaj lżejsze i szybciej się wchłaniają, podczas gdy kremy na bazie oleju są cięższe i bardziej gęste. Nałożenie tłustego kremu pod lekki, wodnisty podkład może utrudniać rozprowadzanie podkładu i powodować jego zbieranie się w załamaniach skóry.


Istnieją również wyjątki od tej zasady. Niektóre wodne podkłady są na tyle lekkie i płynne, że mogą dobrze współpracować z oleistymi kremami. Niektóre kremy na bazie oleju bardzo szybko się wchłaniają, dzięki czemu mogą być kompatybilne z podkładami na bazie wody.


Bardzo dużo zależy również od rodzaju i kondycji skóry, więc finalnie może okazać się, że tylko pewne reguły znajdują zastosowanie. Warto wypróbować kilka rozwiązań, a z tą wiedzą dobór kosmetyków z pewnością będzie prostszy.


Przeczytaj: Jaki wybrać krem do twarzy na dzień?

Cetaphil DA Ultra Krem intensywnie nawilżający – idealna baza pod makijaż

Cetaphil DA Ultra Krem intensywnie nawilżający gwarantuje nawilżenie przez 48 godzin. Bogata formuła, zawierająca mieszankę niacynamidu, pantenolu i gliceryny, wzbogacona o 9 substancji głęboko odżywiających, w tym o masło shea i olej z orzechów makadamia, uzupełnia i przywraca nawilżenie suchej skóry.


Cetaphil DA Ultra Krem intensywnie nawilżający łagodzi podrażnienia, szorstkość i uczucie ściągnięcia, a także wzmacnia barierę hydrolipidową i wygładza powierzchnię skóry, ułatwiając równomierną aplikację podkładu i zapewniając równomierne krycie. Dodatkowo nadaje skórze zdrowy blask. Idealny dla osób o cerze bardzo suchej, wrażliwej i z atopowym zapaleniem skóry. Jest hipoalergiczny, niekomedogenny, dermatologicznie testowany i odpowiedni dla wegan.